Na wieczną służbę odszedł ppłk Franciszek Kornicki (1916-2017)

 Redakcja  /  20-11-2017
Fot. http://www.snipview.com/q/Franciszek_Kornicki

16 listopada, zaledwie miesiąc przed swoimi 101. urodzinami, zmarł Franciszek Kornicki, ostatni polski dowódca dywizjonu RAF, który walczył w bitwie o Anglię. We wrześniu br. ppłk Kornicki wygrał, dzięki ogromnemu zaangażowaniu Polaków, w internetowym plebiscycie Muzeum Królewskich Sił Powietrznych (Royal Air Force) i dziennika "The Telegraph" na najsłynniejszego pilota powietrznych zmagań i stulecia RAF-u, które będzie obchodzone w przyszłym roku.

Urodził się 18 grudnia 1916 r. w Wereszynie (powiat hrubieszowski, woj. lubelskie). Szkołę Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie ukończył jako trzeci spośród 173 absolwentów XII promocji. Tuż przed wybuchem wojny, w sierpniu 1939 r., przydzielono go do 162. Eskadry Myśliwskiej w III/6 dywizjonie myśliwskim Wojska Polskiego.

Jego eskadra, wyposażona w myśliwce PZL P.7a, stanowiła część Armii "Łódź", stacjonując na lotnisku polowym Widzew. Pchr. Kornicki wykonał dwa loty, następnie służył jako łącznik, także na samolocie RWD-8. 13 września eskadrę przebazowano do Litiatyna k/ Brzeżan - stąd, po agresji ZSRR, Kornicki ewakuował się do Rumunii.

Zobacz także: Historia Cichociemnych

W Bukareszcie, otrzymawszy w polskiej ambasadzie fałszywe dokumenty, Kornicki wypłynął rumuńskiego portu Bałczik do Marsylii. Trafił do bazy Lyon Bron, gdzie przyszło mu szkolić się na myśliwcach Blériot-SPAD S.510, Caudron CR.714 Cyclone oraz Morane-Saulnier MS.406. Szkolenie ukończył tuż przed upadkiem Francji. 24 czerwca 1940 r., otrzymawszy rozkaz ewakuacji, wypłynął z Saint-Jean-de-Luz na pokładzie SS Arandora Star do Wielkiej Brytanii.

Na wyspie, ucząc się intensywnie angielskiego, latał wśród pilotów 307. Dywizjonu Myśliwskiego Nocnego, wyposażonego w samoloty Boulton Paul Defiant. Będąc zaprawionym w bojach pilotem, 11 października 1940 r. dołączył do słynnego Dywizjonu 303, który przebazowano z Northolt do Leconfield. Szkolił się na samolotach Hawker Hurricane Mk I. W styczniu 1941 przeniesiono go do nowo sformowanego Dywizjonu 315, który w lipcu 1941 r. przeniósł się do Northolt i, po przezbrojeniu w samoloty Spitfire Mk II, dołączył do 1. Polskiego Skrzydła Myśliwskiego w zastępstwie Dywizjonu 303. 23 lipca 1941 Kornicki odbył pierwszy lot bojowy nad Francją.

Przeczytaj również: Zapomniani żołnierze Powstania?

12 lutego 1943 stanął na czele Dywizjonu 308, tym samym stając się najmłodszym dowódcą dywizjonu w Polskich Siłach Powietrznych oraz pierwszym z XII promocji z Dęblina, który otrzymał takie stanowisko. Chwilowe kłopoty zdrowotne (operacja wyrostka) sprawiły, że musiał zdać dowództwo - po rekonwalescencji wrócił 7 maja 1943 r. do obowiązków jako dowódca Dywizjonu 317. 1 stycznia 1944 r. wycofano go z obowiązków związanych z lataniem - został oficerem łącznikowym w 11. Grupie Myśliwskiej, a następnie w 9. Grupie Myśliwskiej RAF.

Ukończywszy półroczny kurs w Wyższej Szkole Lotniczej PSP w Weston-super-Mare, pracował w Dowództwie (Tyłowym) 84. Grupy Drugiej Floty Lotnictwa Taktycznego RAF w Holandii i Belgii. Nim wojna dobiegła końca, Kornicki ukończył szkolenie na najnowszym wówczas modelu Spitfire'a - Mk XVI.

Za zasługi odznaczono go Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari i trzykrotnie Krzyżem Walecznych.

Po zakończeniu II wojny światowej rozpoczął przeznaczony dla Polaków kurs na Wydziale Chemii Włókienniczej Politechniki w Nottingham. Pod koniec grudnia 1946 przerwał go, występując z Polskich Sił Powietrznych. Wstąpił zaś do Polskiego Korpusu Przysposobienia i Rozmieszczenia. Widząc sytuację w Polsce, zdecydował się pozostać na emigracji. Ukończywszy kursy przygotowujące do roli zarządcy placówek hotelowych, Kornicki objął z żoną posadę zarządców pensjonatu w Wargrave-on-Thames opodal Henley-on-Thames w hrabstwie Oxfordshire.

Sprawdź szczegóły: 73. rocznica operacji Weller 12

Latem 1951 r. ponownie usiadł za sterami samolotów RAF. Odbywszy kurs w Szkole Kucharskiej RAF w Halton w lipcu 1953 r., został oficerem aprowizacyjnym w bazie RAF w St Athan w hrabstwie Vale of Glamorgan w południowej Walii. W kolejnych latach służył m.in. w bazach brytyjskich w Luqa (Malta), Kolonii Adeńskiej (Jemen) i Akrotiri (Cypr). Odszedł na emeryturę wojskową w 1972, po czym pracował w Komisji Szkolenia Gazownictwa i w Ministerstwie Obrony Zjednoczonego Królestwa.

W 2010 r., podczas obchodów 70. rocznicy bitwy o Anglię, Franciszek Kornicki zasiadł podnownie za sterami myśliwca Spitfire (Mk Vb nr BM597), którym latał podczas wojny. Maszynę sprowadzono z bazy Northolt. Natomiast we wrześniu br., wygrał internetowe głosowanie "The Telegraph" i Muzeum Roayl Air Foce jako twarz obchodów 100-lecia istnienia Królewskich Sił Powietrznych (RAF). Otrzymał 325 tys. głosów, zostawiając daleko w tyle brytyjskich pilotów. Jego figura stanie obok samolotu Spitfire VB BL614 na wystawie zorganizowanej z okazji tej rocznicy.

Ppłk Kornicki działał aktywnie w społeczności brytyjskiej Polonii. Za wybitne zasługi dla kraju i za działalność kombatancką został w 2011 r. odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski przez Prezydenta RP.

Ppłk Franciszek Kornicki zmarł 16 listopada 2017 r. w Worthing.

Na podst. wikipedia.org.

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


 Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych » 

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Global SOF Symposium w Warszawie

Global SOF Symposium - Europe jest coroczną platformą wymiany wiedzy i doświadczeń, w trakcie której mają miejsce wykłady, dyskusje panelowe i rozmowy eksperckie, połączone z ekspozycją najnowszych...

Aktualny numer

4/2021
SPECIAL OPS 4/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - GEI - Obrońcy Katalonii
  • - Macedońskie Wilki
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl