Uroczyste otwarcie Pracowni Symulacji Medycznej odbyło się 4 lipca br. w
Centrum Kształcenia Podyplomowego, Doskonalenia Zawodowego i Symulacji
Medycznej w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie z udziałem szefa MON Antoniego Macierewicza oraz wiceministra prof. dr hab. Wojciecha Fałkowskiego.
Przeczytaj również: Medyczna współpraca UKSW i WIM w odpowiedzi na nowe zagrożenia
Pracownia Symulacji Medycznej WIM, zajmująca powierzchnię około 150 m2, to dwie sale ćwiczeniowe wyposażone w projektory i system nagłośnienia, sterownia oraz pomieszczenia pomocnicze. Całość umożliwia odtworzenie warunków szpitalnej sali, pobocza drogi, warunków nocnych czy fragmentu np. afgańskiej wioski. Podczas zajęć treningowych zostaną wykorzystane zaawansowane trenażery, aparatura medyczna, symulatory pacjenta HPS (ang. Human Patient Simulator), które odwzorowują nie tylko sylwetkę i budowę człowieka, ale i jego reakcje fizjologiczne w odpowiedzi na obrażenia czy ich skutki (wstrząs krwotoczny, odmę prężną, zatrzymanie krążenia), podane leki i podjęte procedury ratunkowe. Sprzęt znajdujący się na wyposażeniu Pracowni Symulacji Medycznej będzie można również transportować, np. na poligony czy do konkretnych jednostek w celu przeprowadzenia tam szkoleń. Wartość inwestycji to 602,6 tys. zł.
Zobacz także: W porzebie krwi nie szczędzili!
WIM nie zamierza ograniczać dyspozycyjności Pracowni tylko do żołnierzy. Planowane są również szkolenia skierowane do innych służb mundurowych, Policji czy Straży Granicznej, a w szczególności do oddziałów specjalnych i zabezpieczenia medycznego. Nie wyklucza się szkoleń dla cywili.
Pracownia Symulacji Medycznej ze swoim potencjałem szkoleniowym pozwoli dokładniej, bardziej kompleksowo przygotować polskich lekarzy i medyków w służbach mundurowych do szerszego działania w odpowiedzi na zmieniający się dynamicznie charakter zagrożeń i pola bitwy. Celem będzie również stworzenie procedury zapewniającej przeszkolenie wszystkich ratowników wyjeżdżających na misje, zsynchronizowanie działania z innymi ośrodkami medycznymi w Polsce oraz - w ramach zmian w Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi - położenie nacisku na medycynę pola walki i funkcjonowanie lekarza wojskowego w tychże warunkach.
Sprawdź szczegóły: Polsko-amerykańska współpraca dla weteranów
Podczas ceremonii otwarcia Pracowni, dowódca Jednostki Wojskowej AGAT -
płk Sławomir Drumowicz, przekazał generałowi dyw. prof. dr. hab. n. med.
Grzegorzowi Gielerakowi - dyrektorowi WIM - Odznakę Pamiątkową JW AGAT -
statuetkę "Orła AGATU" - w uznaniu za pomoc medyczną, którą WIM
zapewnił żołnierzom AGAT-u. Statuetka jest najważniejszym wyróżnieniem
przyznawanym przez kapitułę złożoną z przedstawicieli jednostki
specjalnej z Gliwic.
Źródło: Wojskowy Instytut Medyczny / Ministerstwo Obrony Narodowej.