Scenariusz ćwiczeń zakładał, że "pod przykrywką" firmy sprzątającej, zatrudnionej do porządkowania gospodarczego koszar, na teren pułku wdarło się czterech napastników. Pod pretekstem wykonania prac porządkowych, dostali się oni na teren magazynu uzbrojenia, sterroryzowali dwóch pracowników cywilnych, biorąc ich jako zakładników. Ukradli broń, a podczas próby wydostania się z terenu jednostki zostali zatrzymani przez służby dyżurne. Nie mogąc wydostać się poza teren koszar, ukryli się w jednym z budynków razem z zakładnikami. Natychmiast powiadomiono Policję i Żandarmerię Wojskową.
Zobacz także: Strzały w koszarach - ćwiczenia 17 WBZ i SPAP Poznań
Do akcji wkroczyli funkcjonariusze Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji z Gorzowa Wielkopolskiego (dawna Sekcja Antyterrorystyczna - SAT KWP Gorzów Wielkopolski), który przejął kierowanie akcją. Na dachu budynku naprzeciwko obiektu, w którym ukryli się sprawcy, został umieszczony strzelec wyborowy, asekurujący przygotowującą się do działania grupę szturmową. Dowódca zespołu bojowego, wraz z zespołami biorącymi udział w akcji, utworzył punkt dowodzenia, gdzie analizowano wszystkie spływające informacje oraz opracowywano taktykę i plan odbicia zakładników. Przeprowadzono ewakuację jednostki i zabezpieczono teren. Podczas interwencji antyterrorystów, strzelec wyborowy zneutralizował jednego z napastników. Zespół bojowy zatrzymał pozostałych przestępców, przejął i zabezpieczył budynek, uwolnił zakładników. Jednakże, w trakcie sprawdzania terenu, odkryto ładunek wybuchowy pozostawiony przez napastników. Do akcji wkroczył zespół pirotechników, który rozpoznał materiał wybuchowy i przy pomocy działka zneutralizował ładunek. Podczas akcji, wszystkie drogi dojazdowe zostały zabezpieczone przez Żandarmerię Wojskową i Policję, w akcji brała udział również straż pożarna i służby zabezpieczenia medycznego.
Przeczytaj również:
- Atak na akademię - ćwiczenia zgrywające służb
- "Edukacja antyterrorystyczna", czyli ćwiczenia zgrywające służb w szkole
- Atak na szkołę - ćwiczenia zgrywające zielonogórskiej Policji
Tradycyjnie, ćwiczenie międzyresortowe miało na celu nie tylko podniesienie umiejętności współdziałania, ale również sprawdzenie procedur oraz wykrycie błędów, na które nie może być miejsca podczas prawdziwego zdarzenia o podobnym charakterze.
Źródło: 5. Lubuski Pułk Artylerii (autor: st. chor. Tomasz Rybarczyk).