Chcieli "wyczyścić" magazyn broni - ćwiczenia służb z pozorowanym naruszeniem systemu ochrony

 Redakcja  /  19-06-2017
Fot. st. szer. Anna Dębska

Na teren 5. Lubuskiego Pułku Artylerii wdarli się czterej mężczyźni, zabrali broń z magazynu, wzięli zakładników. Do akcji wkroczyli policyjni antyterroryści i Żandarmeria Wojskowa. To "urywki" ze scenariusza ćwiczeń, które wspólnie zaplanowało i zrealizowało dowództwo 5. Pułku Artylerii oraz lokalne służby interwencyjno-ratownicze.

Scenariusz ćwiczeń zakładał, że "pod przykrywką" firmy sprzątającej, zatrudnionej do porządkowania gospodarczego koszar, na teren pułku wdarło się czterech napastników. Pod pretekstem wykonania prac porządkowych, dostali się oni na teren magazynu uzbrojenia, sterroryzowali dwóch pracowników cywilnych, biorąc ich jako zakładników. Ukradli broń, a podczas próby wydostania się z terenu jednostki zostali zatrzymani przez służby dyżurne. Nie mogąc wydostać się poza teren koszar, ukryli się w jednym z budynków razem z zakładnikami. Natychmiast powiadomiono Policję i Żandarmerię Wojskową.

Zobacz także: Strzały w koszarach - ćwiczenia 17 WBZ i SPAP Poznań

Do akcji wkroczyli funkcjonariusze Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji z Gorzowa Wielkopolskiego (dawna Sekcja Antyterrorystyczna - SAT KWP Gorzów Wielkopolski), który przejął kierowanie akcją. Na dachu budynku naprzeciwko obiektu, w którym ukryli się sprawcy, został umieszczony strzelec wyborowy, asekurujący przygotowującą się do działania grupę szturmową. Dowódca zespołu bojowego, wraz z zespołami biorącymi udział w akcji, utworzył punkt dowodzenia, gdzie analizowano wszystkie spływające informacje oraz opracowywano taktykę i plan odbicia zakładników. Przeprowadzono ewakuację jednostki i zabezpieczono teren. Podczas interwencji antyterrorystów, strzelec wyborowy zneutralizował jednego z napastników. Zespół bojowy zatrzymał pozostałych przestępców, przejął i zabezpieczył budynek, uwolnił zakładników. Jednakże, w trakcie sprawdzania terenu, odkryto ładunek wybuchowy pozostawiony przez napastników. Do akcji wkroczył zespół pirotechników, który rozpoznał materiał wybuchowy i przy pomocy działka zneutralizował ładunek. Podczas akcji, wszystkie drogi dojazdowe zostały zabezpieczone przez Żandarmerię Wojskową i Policję, w akcji brała udział również straż pożarna i służby zabezpieczenia medycznego.

Przeczytaj również:

Tradycyjnie, ćwiczenie międzyresortowe miało na celu nie tylko podniesienie umiejętności współdziałania, ale również sprawdzenie procedur oraz wykrycie błędów, na które nie może być miejsca podczas prawdziwego zdarzenia o podobnym charakterze.

Źródło: 5. Lubuski Pułk Artylerii (autor: st. chor. Tomasz Rybarczyk).

Galeria aktualności  Ilość zdjęć:  14

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


 Kamizelka taktyczna, czy ma ograniczenia » 

kamizelka taktyczna

 


Tundra w czym jest lepsza od innych czołówek » Jakie cechy muszą mieć buty taktyczne »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz obuwie na prawdziwą przygodę »

buty

 


Nie możesz zabrać plecaka? Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt  » Co powinno się znaleźć w pakiecie ratunkowym czworonożnego towarzysza broni »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Co zmieści Crafter »

plecak taktyczny

 


Czy masz odpowiednie obuwie na wiosenne wojaże? Sprawdź »

Olej w piance? Do czego to służy »


olej do czyszczenia

 


Czy wiesz, jak skutecznie chronić wzrok podczas akcji? »

oulary taktyczne

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

WOT i PKP S.A. – Razem Dla Bezpieczeństwa

25 maja br. Wojska Obrony Terytorialnej podpisały porozumienie o współpracy z Polskimi Kolejami Państwowymi S.A. Głównym celem porozumienia jest wzmocnienie zdolności obronnych Polski i...

Aktualny numer

1/2022
SPECIAL OPS 1/2022
W miesięczniku m.in.:
  • - Commando Garud
  • - Marine Mammals in SPECIAL OPS
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl