Czeski Bren 2 w arsenale francuskiej jednostki kontrterrorystycznej GIGN

 Redakcja  /  08-04-2017
Fot. mat. GIGN

Francuska Grupa Interwencyjna Żandarmerii Narodowej – GIGN (Groupe d'Intervention de la Gendarmerie Nationale), zakupiła karabinki szturmowe Bren 2 produkcji firmy Česka Zbrojovka, dostosowane do radzieckiego naboju 7.62 mm x 39 wz. 43. To odpowiedź na ostatnie ataki terrorystyczne we Francji, kiedy funkcjonariusze musieli stawić czoła zamachowcom wyposażonym w osłony balistyczne. Zakup ogłoszono podczas tegorocznej edycji seminarium SOFINS w Bordeaux, poświęconego najnowszym osiągnięciom technologicznym dla sił operacji specjalnych wojska i policji.

Z przeprowadzonej analizy współczesnych zagrożeń, a także doświadczeń francuskich jednostek specjalnych GIGN oraz RAID i GIPN, wynika, iż funkcjonariusze nie byli w stanie skutecznie przeciwdziałać atakom terrorystycznym dokonywanym przez zamachowców wyposażonych w osłony balistyczne. Pistolety maszynowe na amunicję 9 mm x 19 oraz karabinki szturmowe na 5,56 mm x 45, znajdujące się na wyposażeniu operatorów, nie miały wystarczającej siły rażenia, by efektywnie razić cele (terrorystów) na odległość do 400 m. Problemem był również skuteczny zasięg w przypadku wyżej wymienionej broni, zwłaszcza, że przestępcy prowadzili ogień z broni rodziny kbk AK, a tym samym mieli przewagę ogniową nad jednostkami kontrterrorystycznymi.

Przeczytaj również: U.S. Army z nowym pistoletem od SIG Sauera

Pożądana byłaby broń na amunicję 7,62 mm x 51, lecz w przypadku walki w terenie zurbanizowanym, przy konieczności szybkiego przemieszczenia się, w tym również w ciasnych pomieszczeniach, jest to rozwiązanie nie do końca odpowiadające specyfice jednostek antyterrorystycznych (nieporęczne i zbyt ciężkie, z dużym odrzutem). Stąd wybór pośredniej amunicji karabinowej – 7,62 mm x 39. Czeski Bren kalibru 5,56 mm został zgłoszony wcześniej do konkursu na nową broń indywidualną dla francuskich sił zbrojnych. Testy rozpoczęto jeszcze w 2015 r. – wówczas czeski karabinek nie brał jeszcze udziału w projekcie, gdyż nowa wersja Bren 2 nie była gotowa. Włączono go do listy rozważanych rozwiązań w 2016 r., poddano intensywnym sprawdzianom i porównaniom z modelami innych firm, trwającym niemal do końca ubiegłego roku. Ciekawostką jest to, że przy wyborze nowej broni francuscy kontrterroryści nie sięgnęli po zachodnie odpowiedniki kalibrowo-energetyczne naboju 7,62 mm x 39, czyli 300 BLK lub .300 Whisper, zdobywające popularność w zastosowaniach specjalnych.

Funkcjonariusze GIGN postawili warunki dotyczące nie tylko kalibru i amunicji, ale również długości lufy – 9 cali, która umożliwia operowanie w pomieszczeniach z wykorzystaniem taktyki charakterystycznej dla oddziałów szturmowych. Česka Zbrojovka dopracowała broń według założeń wstępnych oraz wprowadziła rozwiązania, jakich oczekiwano w czasie testów.

Dowiedz się więcej: Zmodernizowane magazynki Magpula oficjalnie na wyposażeniu USMC

Karabinek Bren 2 w wersji na amunicję 7.62mm x 39 dla GIGN posiada, zgodnie z progowymi oczekiwaniami formacji, 9-calową lufę (czyli pośrednią między najkrótszą 8- i 11-calową z dotychczasowej oferty) i umożliwia montaż systemów celowniczych, oświetlenia taktycznego i innych rozwiązań na szynach Picatinny-Weaver/NAR. Broń, ze składaną na bok komory kolbą z możliwością szybkiej skokowej regulacji długości, ma także system zabezpieczający przed przegrzaniem, umożliwiający integrację z tłumikiem czy strzelanie amunicją poddźwiękową. Testy potwierdziły, iż mimo krótkiej lufy, Bren 2 zachowuje odpowiednią celność na dystansie 400 metrów. Karabinek może być używany na równi przez osoby prawo- i leworęczne.

Pierwsze zamówienie opiewa na liczbę 68 sztuk (GIGN liczy 387 osób, z czego uderzeniową grupę – Force Intervention, stanowi 81 operatorów). Zapowiadane są kolejne dostawy. Bren 2 zastąpi znajdujące się obecnie na wyposażeniu HK 416 i HK G36 (oba na nabój 5,56 mm x 45 NATO).

Česka Zbrojovka zaoferowała GIGN również swoje najnowsze pistolety CZ P-10C, a karabinek Bren 2 w standardzie GIGN także francuskiemu dowództwu operacji specjalnych COS, motywując to faktem, iż takie rozwiązanie umożliwiłoby większą interoperacyjność w terenie z siłami lokalnymi w Afryce lub na Bliskim Wschodzie, gdzie działają francuscy komandosi.

Zobacz także: Jaki Ruger, taki RAP – czyli słów kilka o Ruger American Pistol

W grudniu 2015 r. Czesi po raz pierwszy zamówili dla swych sił zbrojnych nowe 5,56-mm karabinki automatyczne CZ 806 Bren 2. W porównaniu z wcześniej dostarczanymi modelami CZ 805 Bren 1, druga generacja jest znacznie poprawiona pod względem niezawodności, ergonomii i funkcjonalności, choć same konstrukcje wyposażone są w krótsze lufy 207, 280 i 357 mm (8, 11 i 16 cali).

Wcześniejsza generacja miała lufy w odmianie CZ 805 Bren A1 długości 360 mm, a A2 długości 277 mm. Czesi kupili 1.900 karabinków i 700 subkarabinków CZ 806 Bren 2 oraz 800 granatników podwieszanych CZ 805 G1 do amunicji 40 mm x 46 SR. Dodatkowo kontrakt obejmuje też dostawy akcesoriów: 2.600 celowników kolimatorowych Meopta ZD-Dot, 1.600 przystawek powiększających Meopta DV-Mag3, 1.450 celowników noktowizyjnych Meopta NV-Mag3 i 500 laserowych wskaźników/podświetlaczy celu DBAL-A2 (AN-PEQ-15A). Starsze Breny używane są przez siły zbrojne Słowacji, pododdziały specjalne indonezyjskiej marynarki wojennej, siły specjalne Rwandy, policję federalną Meksyku i policję egipską.

Bren 2 na nabój wz. 43
wywodzi się z wersji dwukalibrowej (na amunicję 5,56 mm x 45 NATO i 7,62 mm x 39) CZ 807, przygotowanej w 2013 r. pod kątem konkursu na nowe kbk dla armii Indii, zawieszonego jednak w 2015 r. Nadal ma on natomiast duże szanse w konkursie na nową broń  indywidualną dla armii Pakistanu.

Niestety, tymczasem na naszym rodzimym podwórku, długotrwałe procedury (i tarcia na linii MON-Fabryka Broni dotyczące praw własności do broni) opóźniają wprowadzenie polskiego systemu MSBS-5,56 do uzbrojenia Wojska Polskiego, a co za tym idzie - oferowanie tej broni odbiorcom zagranicznym.

Galeria aktualności  Ilość zdjęć:  3

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


100% byczej skóry »

  


Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych, które Cię nie zawiodą »
latarka mactronic

 


Poznaj 1 sposób na ochronę Twojego smartphona »

Dla kogo latarka taktyczna z UV »


latarka taktyczna

 


Rajd po trudnym terenie?  Dobierz pojazd »
pojazdy wojskowe

 


Na czym polega przewaga butów taktycznych »

Jesteś aktywnym strzelcem? Gdzie zaspokoisz swoje potrzeby »


ubranie taktyczne

 


Kto chroni statki handlowe »

 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Wybierz sprzęt bushcraft  »

noktowizja

sprzet bushcraft
Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »
latarki czołowe

 


Jakich butów nie porzucisz w akcji »

W ciemności przyda się pewne źródło zasilania »


sprzet logistyczny

 


5 kluczowych zalet butów taktycznych »
buty wojskowe

 Jak poprawić celność broni »  Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
broń konserwacja zegarki taktyczne

 


Dobierz buty do swojego hobby »
buty taktyczne

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Prosty sposób na wzmocnienie celności »
zasilanie latrki na karabin

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa spodnie taktyczne

 

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen policja ulica
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Pozycja opracowana dla snajperów, strzelców wyborowych, sportowych strzelców długodystansowych oraz myśliwych (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

CBŚP i olsztyński SPKP w akcji przeciwko pseudokibicom

Rezultatem śledztwa prowadzonego przez olsztyńskie CBŚP i Prokuraturę jest kolejne uderzenie w gang powiązany z pseudokibicami jednego z klubów sportowych. Podczas akcji policjanci zatrzymali...

Aktualny numer

2/2021
SPECIAL OPS 2/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - 60 lat JW4101
  • - Morska ochrona statków - robota dla komandosa
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl