Kryzys w szczecińskim centrum handlowym

 Redakcja  /  30-03-2017
Fot. KWP Szczecin

Do szczecińskiej galerii handlowej wtargnęło dwóch zamaskowanych, uzbrojonych w broń maszynową mężczyzn, którzy otworzyli ogień do znajdujących się w obiekcie osób. Pierwsi na miejsce zdarzenia przyjechali funkcjonariusze z Oddziału Prewencji Policji w Szczecinie, doszło do wymiany ognia, w wyniku czego trzech mundurowych odniosło rany. Powołano sztab kryzysowy, do akcji wkroczyli policyjni antyterroryści... Tak częściowo wyglądał przebieg wspólnych ćwiczeń zgrywających służb i instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, które odbyły się w nocy z 28 na 29 marca.

Dyżurny Miejski Policji, otrzymawszy zgłoszenie od ochrony obiektu o ataku, natychmiast powiadomił funkcjonariuszy wyznaczonych i odpowiedzialnych za prowadzenie działań w tego typu nadzwyczajnych sytuacjach oraz przedstawicieli innych służb ratunkowych. Powołano sztab kryzysowy.

Zobacz także: Avanti! Idziemy na... ćwiczenia! - czyli wspólny trening antyterrorystów i Straży Granicznej w galerii handlowej

Na miejsce jako pierwsi zostali skierowani i dodarli funkcjonariusze Oddziału Prewencji Policji w Szczecinie. Niestety, po wejściu do galerii handlowej, zostali ostrzelani przez terrorystów - podczas wymiany ognia trzech mundurowych zostało rannych. W międzyczasie na miejsce dotarli policyjni antyterroryści i zespół minersko-pirotechniczny. Policjanci, przeszukawszy obiekt, obezwładnili i zatrzymali dwóch napastników. Udzielono pomocy medycznej rannym.

Niestety, nie był to koniec. Po kilku minutach od ustania strzelaniny w alejkach centrum handlowego, rozległy się kolejne strzały - tym razem w kinie znajdującym się na terenie obiektu. Mężczyzna strzelał do widzów i krzyczał, że będzie co minutę zabijał jednego z zakładników, póki nie zostaną zwolnieni jego bracia. Szczecińscy antyterroryści obezwładnili i zatrzymali trzeciego sprawcę. Przeszukując obiekt handlowy, w garażu podziemnym policjanci znaleźli torbę pozostawioną przez jednego z terrorystów. W miejsce to skierowano zespół minersko-pirotechniczny, który potwierdził po chwili, że w paczce znajdował się improwizowany ładunek wybuchowy.

Dowiedz się więcej: Policyjni antyterroryści ćwiczyli w Kampusie Morasko

Ewakuowano wszystkie osoby znajdujące się w obiekcie oraz z okolicznych posesji. Niebezpieczny ładunek został zneutralizowany. Po ponownym sprawdzeniu budynku, wszyscy mogli bezpiecznie do niego powrócić.  

W ćwiczeniach uczestniczyli policjanci z różnych jednostek i komórek m.in. OPP w Szczecinie, KMP w Szczecinie, SPAP w Szczecinie, Poznaniu i Wrocławiu, SAT KWP w Gorzowie Wielkopolskim, a także przedstawiciele Urzędu Miasta Szczecin, służby ratunkowe i studenci PUM w Szczecinie, którzy zostali zaproszeni do współpracy jako pozoranci.
 
Tradycyjnie, ćwiczenia miały na celu koordynację działań poszczególnych służb oraz przepływu informacji między nimi, aby w przypadku realnego zagrożenia działały szybko, sprawnie i zdecydowanie podczas eliminowania sytuacji kryzysowej.

Źróło: Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie.

Galeria aktualności  Ilość zdjęć:  22

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Pojazdy elektryczne na niedostępne tereny »

Latarka odporna na wszytko? Przekonaj się »

pojazd elektryczny
latarka na broń

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych »

Latarka odporna na wszytko? Przekonaj się »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w uzbrojeniu komandosa »
uzbrojenie

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


 Co sprawia, że ten filtr do wody jest wyjątkowy »

filtry do wody

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Pojazdy Żmija rozpoczynają służbę w Wojsku Polskim

We wtorek, 7 grudnia br. szef MON spotkał się z żołnierzami, którzy realizują zadania na polsko-białoruskiej granicy oraz przekazał pierwszą partię pojazdów dalekiego rozpoznania.

Aktualny numer

5/2021
SPECIAL OPS 5/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - „Born to fight” MD 530F Cayuse Warrior
  • - Skuteczni razem
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl