Kryzys w szczecińskim centrum handlowym

 Redakcja  /  30-03-2017
Fot. KWP Szczecin

Do szczecińskiej galerii handlowej wtargnęło dwóch zamaskowanych, uzbrojonych w broń maszynową mężczyzn, którzy otworzyli ogień do znajdujących się w obiekcie osób. Pierwsi na miejsce zdarzenia przyjechali funkcjonariusze z Oddziału Prewencji Policji w Szczecinie, doszło do wymiany ognia, w wyniku czego trzech mundurowych odniosło rany. Powołano sztab kryzysowy, do akcji wkroczyli policyjni antyterroryści... Tak częściowo wyglądał przebieg wspólnych ćwiczeń zgrywających służb i instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, które odbyły się w nocy z 28 na 29 marca.

Dyżurny Miejski Policji, otrzymawszy zgłoszenie od ochrony obiektu o ataku, natychmiast powiadomił funkcjonariuszy wyznaczonych i odpowiedzialnych za prowadzenie działań w tego typu nadzwyczajnych sytuacjach oraz przedstawicieli innych służb ratunkowych. Powołano sztab kryzysowy.

Zobacz także: Avanti! Idziemy na... ćwiczenia! - czyli wspólny trening antyterrorystów i Straży Granicznej w galerii handlowej

Na miejsce jako pierwsi zostali skierowani i dodarli funkcjonariusze Oddziału Prewencji Policji w Szczecinie. Niestety, po wejściu do galerii handlowej, zostali ostrzelani przez terrorystów - podczas wymiany ognia trzech mundurowych zostało rannych. W międzyczasie na miejsce dotarli policyjni antyterroryści i zespół minersko-pirotechniczny. Policjanci, przeszukawszy obiekt, obezwładnili i zatrzymali dwóch napastników. Udzielono pomocy medycznej rannym.

Niestety, nie był to koniec. Po kilku minutach od ustania strzelaniny w alejkach centrum handlowego, rozległy się kolejne strzały - tym razem w kinie znajdującym się na terenie obiektu. Mężczyzna strzelał do widzów i krzyczał, że będzie co minutę zabijał jednego z zakładników, póki nie zostaną zwolnieni jego bracia. Szczecińscy antyterroryści obezwładnili i zatrzymali trzeciego sprawcę. Przeszukując obiekt handlowy, w garażu podziemnym policjanci znaleźli torbę pozostawioną przez jednego z terrorystów. W miejsce to skierowano zespół minersko-pirotechniczny, który potwierdził po chwili, że w paczce znajdował się improwizowany ładunek wybuchowy.

Dowiedz się więcej: Policyjni antyterroryści ćwiczyli w Kampusie Morasko

Ewakuowano wszystkie osoby znajdujące się w obiekcie oraz z okolicznych posesji. Niebezpieczny ładunek został zneutralizowany. Po ponownym sprawdzeniu budynku, wszyscy mogli bezpiecznie do niego powrócić.  

W ćwiczeniach uczestniczyli policjanci z różnych jednostek i komórek m.in. OPP w Szczecinie, KMP w Szczecinie, SPAP w Szczecinie, Poznaniu i Wrocławiu, SAT KWP w Gorzowie Wielkopolskim, a także przedstawiciele Urzędu Miasta Szczecin, służby ratunkowe i studenci PUM w Szczecinie, którzy zostali zaproszeni do współpracy jako pozoranci.
 
Tradycyjnie, ćwiczenia miały na celu koordynację działań poszczególnych służb oraz przepływu informacji między nimi, aby w przypadku realnego zagrożenia działały szybko, sprawnie i zdecydowanie podczas eliminowania sytuacji kryzysowej.

Źróło: Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie.

Galeria aktualności  Ilość zdjęć:  22

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Gdy ciemność nie jest Twoim sprzymierzeńcem » Wypróbuj smar do ruchomej części broni »
zasilanie smar do pielęgnacji broni

 


Cieszą się popularnością na całym świecice! Dlaczego? »

 


Bluza taktyczna w roli głównej - obejrzyj film z jej udziałem » Czego nie wiesz o binokularze noktowizyjnym »
bluza taktyczna gogle balistyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Jaką broń wybierają strzelcy wyborowi » Nie strać celu mimo ciemności »
bron palna oświetlenie taktyczne

 


Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego  »
kurs strzelecki

 


Namierz cel w ciemoności » Wypatrz swojego wroga z odległości »
hydrauliczny wyważacz

Spodnie taktyczne - zachowaj swobodę w najtrudniejszej sytuacji »
spodnie taktyczne

 


Nie daj się zaskoczyć w ciemności » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa bluza taktyczna

 

Na czym polega specyfika komunikacji w wojsku »

 


Sprzęt do wspinaczki, który zapewni maksimum swobody i bezpieczeństwa » Dobierz wyposażenie na miarę czasów  »
latarki czołowe

 


05/07/2020Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Trening medyczny w PKW UNIFIL

„Im więcej potu na ćwiczeniach, tym mniej krwi w boju.” To zdanie, które zna każdy żołnierz Wojska Polskiego. Bez właściwego i profesjonalnego treningu nie osiągnie się celu operacyjnego w realnym...

Aktualny numer

2/2020
SPECIAL OPS 2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Ratownictwo taktyczne
  • - XX lat CBŚP
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl