Medyczna współpraca UKSW i WIM w odpowiedzi na nowe zagrożenia

 Redakcja  /  17-03-2017
Rektor UKSW ks. prof. Stanisław Dziekoński i dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak.
Rektor UKSW ks. prof. Stanisław Dziekoński i dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak. Fot. UKSW

Elitarny kierunek, efekt współpracy UKSW i WIM, przyjmie około 60 studentów rocznie, a jego planowane uruchomienie na UKSW ma nastąpić za dwa lata. Jak podkreślają inicjatorzy projektu, nowy ośrodek kształcenia kadry medycznej będzie różnił się od obecnie funkcjonujących. Program, według którego będą studiowali absolwenci, ma przygotować ich do działania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa związanych z atakami terrorystycznymi (np. zamachami typu "active shooter") czy konfliktami o charakterze hybrydowym, w tym do leczenia obrażeń typowych dla pola walki, które z odległych dla nas krajów przenosi się na ulice europejskich miast.

Zobacz także: Zawody Ratowniczo-Taktyczne Grup Paramilitarnych - edycja 2017

Choć wielu ratowników medycznych, żołnierzy czy funkcjonariuszy, w tym medyków w służbach mundurowych, szkoli się (często z własnej inicjatywy i za własne pieniądze) w czerwonej taktyce, zgodnie z wytycznymi TCCC (Tactical Combat Casualty Care), to - jak podkreślał gen. Gielerak, dyrektor WIM, w Polsce brakuje obecnie regularnego usystematyzowanego kształcenia lekarzy, ratowników i pielęgniarek w tym kierunku. Przyszli studenci będą czerpali wiedzę i umiejętności z doświadczeń medyków, którzy służyli na misjach zagranicznych, lecząc rannych żołnierzy i cywili, rannych w zamachach terrorystycznych.

Polecamy również: PARAMEDYK 2016 - dodatkowa galeria zdjęć

Za przygotowanie zawodowe kadry w nowym ośrodku dydaktyczno-badawczym będą odpowiadali specjaliści z WIM, zaś wykładowcy UKSW skupią się na kształceniu postaw etycznych, rozwijaniu wiedzy z zakresu nauk humanistycznych i społecznych, w tym psychologii - niezbędnej w leczeniu. Uniwersytet będzie korzystał z doświadczenia WIM w zakresie wdrażania w życie wyników badań naukowych oraz z bazy klinicznej Instytutu, który otrzyma natomiast dostęp do nowoczesnych i doskonale wyposażonych laboratoriów chemicznych i biologicznych UKSW, niezbędnych do prowadzenia badań.

Źródło: materiały UKSW.
Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


 Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych » 

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Pierwsze neutralizacje min w zespole NATO

Stały Zespół Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 zrealizował swoją pierwszą bojową operację pod dowództwem Polskiego Kontyngentu Wojskowego – PKW Morze Północne. Na wodach terytorialnych...

Aktualny numer

4/2021
SPECIAL OPS 4/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - GEI - Obrońcy Katalonii
  • - Macedońskie Wilki
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl