Military Ski Patrol 2017 z JW NIL na podium!

 Redakcja  /  06-03-2017
Ostatnie metry przed metą zawodów "Military Ski Patrol 2017".
Ostatnie metry przed metą zawodów "Military Ski Patrol 2017". Fot. kpr. pchor. Marcin Wawrzyniak

Działając w trzyosobowych zespołach musieli zmierzyć się z 30-kilometrową trasą w terenie górskim. Towarzyszyło im co najmniej 20 kilogramów niesionych w plecakach, które z pewnością nie ułatwiały marszu na orientację na ski-tourowych nartach, podczas gdy sędziowie oceniali również wiedzę i umiejętności w zakresu topografii, skialpinizmu, udzielania pomocy rannym czy survivalu. W edycji 2017 zawodów "Military Ski Patrol" najlepsza okazała się drużyna Jednostki Wojskowej NIL.

W organizowanych po raz drugi zawodach "Military Ski Patrol" wystartowało 12 trzyosobowych teamów, w tym zagraniczni goście - kadeci z Uniwersytetu Obrony w Brnie. Siły Zbrojne RP reprezentowali żołnierze m.in. Jednostki Wojskowej AGAT, Jednostki Wojskowej NIL, 6 Brygady Powietrznodesantowej, 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, 18 Pułku Rozpoznawczego oraz, rzecz jasna, gospodarze - podchorążowie z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych.

Z założenia, wszyscy, którzy stanęli na linii startu, musieli wyróżniać się nie tylko wyjątkową kondycją psychofizyczną, znajomością technik ratowniczych i linowych, ale również posiadać umiejętność jazdy na nartach ski-tourowych - ich wykorzystanie w zawodach to bezpośrednie nawiązanie do organizowanych przed wojną zawodów "Military Patrol", które zostały rozegrane jako oficjalna dyscyplina na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w 1924 roku.

Przeczytaj również: X Karkonoskie Zawody Górskie "MOUNTAIN WARRIOR"

Pierwszego dnia tegorocznej imprezy zawodnicy musieli jak najszybciej pokonać dziesięciokilometrową trasę na nartach ski-tourowych. Po pokonaniu odcinka czasowego ich zadaniem było zorganizowanie noclegu w górach - noc spędzona w niskiej temperaturze też była swego rodzaju konkurencją, kiedy testowano wytrzymałość psychofizyczną.

Kolejnego dnia każdy z zawodników musiał wykonać po trzy rzuty granatem do zaznaczonych na śniegu kwadratów, w trzech postawach - stojącej, klęczącej i leżącej. Również trzy próby mieli na wbicie łopatki  piechot w pień oddalony o cztery metry. W obu konkurencjach należało mieć wpięte narty. Następne zadanie polegało zaś na przeciągnięciu pojazdu przy wykorzystaniu układu wyciągowego. Żołnierze musieli także odnaleźć w lawinisku osoby poszkodowane, następnie odkopać je i wyciągnąć. Przy narastającym zmęczeniu uczestnicy "Military Ski Patrol 2017" pokonali sprintem na czas półkilometrowy odcinek pod stromą górę, by kilkadziesiąt metrów przed metą dodatkowo wykazać się umiejętnością wykonania improwizowanego transportu rannego.

Rywalizacja była zacięta, ale ostatecznie zwyciężył zespół z Jednostki Wojskowej NIL. Na drugim miejscu uplasowała się trójka podchorążych z WSOWL, zaś trzecią lokatę zajęli goście - drużyna z Uniwersytetu Obrony w Brnie.

Zobacz także: Góry, śnieg i ekstremalne wyzwania - Military Ski Patrol już za nami!

Organizatorem zawodów "Military Ski Patrol 2017" była Sekcja Szkoleń Wysokogórskich WSOWL we współpracy z Grupą Karkonoską Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Nadleśnictwem Szklarska Poręba, Fundacją Sprzymierzeni z GROM i Ski&Sun Świeradów Zdrój.

Źródło: materiały Sekcji Szkoleń Wysokogórskich WSOWL (tekst: mjr Piotr Szczepański / zdjęcia: kpr. pchor. Marcin Wawrzyniak).

Galeria aktualności  Ilość zdjęć:  40

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych »

Latarka odporna na wszytko? Przekonaj się »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w uzbrojeniu komandosa »
uzbrojenie

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


 Co sprawia, że ten filtr do wody jest wyjątkowy »

filtry do wody

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Aktualny numer

5/2021
SPECIAL OPS 5/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - „Born to fight” MD 530F Cayuse Warrior
  • - Skuteczni razem
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl