Pakistan: ważny dowódca Talibów w Pakistanie zabity

Sebastian Miernik  /  27-10-2011
Fot. BBC

W wyniku ataku bezzałogowego samolotu w północno-zachodnim Pakistanie zginęły 4 osoby. Dwaj czołowi dowódcy jednej z najbardziej wpływowych grup Talibów w Pakistanie: Khan Mohammad oraz Hazrat Omar, brat Maulvi Nazira, najważniejszego lidera Talibów.

Bojownicy zginęli od czterech pocisków wystrzelonych w kierunku pick-up, którym jechali ok. 20 km na zachód od Wana (kontrolowanym przez lojalnych Nazirowi bojowników), głównego miasta w południowym Waziristanie. Urzędnicy twierdzą, że lokalni bojówkarze otoczyli miejsce zdarzenia i zamknęli drogą natychmiast po ataku. Jest to najskuteczniejszy atak przeprowadzony przeciwko grupie Nazira.

27 letni Hazrat Omar był szefem operacji grupy Nazira, bardzo blisko związanym z jej liderem. Odgrywał kluczową rolę w przydzielaniu zadań w Afganistanie, nadzorując logistykę prowadzonych działań.

Grupa Maulvi Nazir która ma główną siedzibę w pakistańskim rejonie Waziristan jest odpowiedzialna za ataki na żołnierzy NATO w Afganistanie. Korespondenci twierdzą, że atak jest sygnałem, że amerykański wywiad przeniknął do ścisłego kręgu rodziny Maulvi Nazir. Wg niektórych  informacji Nazir jest powiązany blisko z pakistańską armią i ma zawarte z nimi porozumienie o nie podejmowaniu walk przeciwko sobie.

Użycie bezzałogowych samolotów w operacjach bojowych znacznie wzrosło od czasu objęcia urzędu prezydenta przez Baracka Obamę. Dzięki tym działaniom wyeliminowano wielu wysokich rangą bojowników, niestety w ich wyniku zginęło także wielu cywili. Amerykanie zazwyczaj nie potwierdzają tych operacji, jednak w regionie tylko amerykańskie siły dysponują zdolnościami do przeprowadzania takich ataków. Podczas ostatniej wizyty amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton w Pakistanie, zapewniała, że jej kraj nie będzie podejmował w najbliższych dniach i tygodniach działań zmierzających do likwidacji afgańskich bojowników w Pakistanie ale będzie ich zachęcał do prowadzenia rozmów pokojowych.

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


 Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych » 

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Wspólne szkolenie JWK z GOPR

W ostatnich dniach odbyło się wspólne szkolenie naszych żołnierzy z K9 wraz z Podkomisją Psów Ratowniczych GOPR, w miejscach idealnym do ćwiczeń – w kopalni węgla kamiennego, kopalni uranu oraz...

Aktualny numer

4/2021
SPECIAL OPS 4/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - GEI - Obrońcy Katalonii
  • - Macedońskie Wilki
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl