Łódzki start-up projektuje kombinezon bojowy dla jednostek specjalnych

 Redakcja  /  26-01-2017
Fot. Polska Agencja Prasowa

Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa, kombinezon bojowy, którego projekt opracował łódzki start-up Heimdall Combat Systems, ma wspomagać żołnierzy i funkcjonariuszy jednostek specjalnych, ratowników medycznych i strażaków w ćwiczeniach i w akcjach bojowych. W projekt zaangażowany jest również Uniwersytet Medyczny w Łodzi, łódzka Akademia Sztuk Pięknych i Akademickie Centrum Designu, które opracować mają design bojowego kombinezonu oraz kilka firm i start-upów zrzeszonych w Łódzkim Dystrykcie Zbrojeniowym.

.

Pomysł narodził się z kontaktów z jednostkami specjalnymi i strażą pożarną. Główną ideą kombinezonu jest ochrona zdrowia, usprawnienie procesu treningowego, a także ciągły monitoring stanu żołnierzy i ratowników oraz strażaków, którzy w swojej pracy poddawani są bardzo dużym obciążeniom w skutek działania w trudnych warunkach. Są oni narażeni są m.in na wysokie temperatury, fale magnetyczne czy działanie substancji toksycznych.

Zobacz także: Po nitce do... energii, czyli e-tekstylia na polu bitwy

- Zidentyfikowaliśmy pewne potrzeby, które wydały się nam bardzo ciekawe i zaproponowaliśmy rozwiązania, które rzeczywiście mogą pomóc w treningu, ale także chronić zdrowie i życie żołnierzy, strażaków czy ratowników medycznych - powiedział Przemysław Nowakowski, jeden z twórców koncepcji kombinezonu, który sam prowadzi szkolenia w jednej z polskich jednostek specjalnych. - Chcemy chronić ich zdrowie poprzez optymalizację treningów, co przełoży się na mniejsze obciążenia. Dzięki temu taka osoba nie będzie przetrenowana, będziemy też dokładnie wiedzieli w którym momencie ma jakieś ograniczenia funkcjonalne, bądź doznała kontuzji. Możemy wówczas natychmiast pomóc - uważa Nowakowski.
 
Zdaniem konstruktorów, kombinezon ma przyczynić się także m.in. do zwiększenia szybkości i mobilności żołnierzy czy ratowników podczas działań operacyjnych. Autorzy projektu chcą doprowadzić do sytuacji, kiedy działania treningowe i operacyjne będą tak zoptymalizowane, że żołnierze będą doskonale wyszkoleni i gotowi do realizacji zadań, ale będą podlegać mniejszym obciążeniom.

W ramach projektu opracowano koncepcje kombinezonów dla żołnierzy, strażaków czy ratowników, które różnią się np. materiałem, czujnikami, designem, ale idea ich działania pozostaje taka sama. Twórcy proponują kompleksowe rozwiązanie, czyli dwie aplikacje, całą technologię oraz kombinezon zawierający w sobie czujniki, zbierające wszystkie biodane oraz dane środowiskowe. W przypadku np. strażaka będą to biodane, jak: puls, rytm serca, poziom nawodnienia, a także dane środowiskowe np. temperatura otoczenia, zawartość w powietrzu szkodliwych gazów, czy obecność toksycznych substancji w otoczeniu.

Przeczytaj również: VIRTPOL – system szkolenia dla funkcjonariuszy służb mundurowych

Kombinezon będzie podzielony na strefy. Znajdą się w nim. m.in. żyroskopy oraz czujniki akceleracji, monitorujące szybkość i postawę, czujniki gazu, temperatury, a także komputer bojowy - wsparcia medycznego lub dowódcy szturmu, w zależności od konfiguracji kombinezonu. Komputer bojowy będzie jednostką centralną odpowiedzialną za zbieranie wszystkich danych, które będą przetwarzane w systemie informatycznym, tzw. bibliotece, gromadzącej dane dot. konkretnej osoby i jej udziału w ćwiczeniach czy operacjach.

 - W ramach projektu opracowane zostaną dwie aplikacje – jedna z nich to aplikacja mobilna, która pomagać ma w codziennym cyklu treningowym żołnierzy lub ratowników, sugerując - na podstawie m.in. profili genetycznych, opracowanych podczas badań na Uniwersytecie Medycznym, czas potrzebny do regeneracji partii mięśniowych, określając cykl treningowy, odpowiednie nawodnienie organizmu czy zapotrzebowanie dietetyczne - tłumaczy współtwórca rozwiązania - Kamil Ekiert. - Druga aplikacja ma zbierać i analizować dane z aplikacji treningowej, a także wszystkie dane z czujników kombinezonów, zarówno po ćwiczeniach, jak i po akcjach bojowych. Dane każdorazowo zostaną przesłane i przypisane do profilu osoby. Porównując je i analizując na podstawie opracowanych algorytmów, możliwe będzie przewidywanie ryzyka kontuzji, oraz uszkodzeń organizmu również poprzez wpływ czynników zewnętrznych i zmian zachodzących w organizmie w sytuacjach stresowych.

Twórcy rozwiązania chcą wykorzystać w nim także możliwości jakie daje rozszerzona rzeczywistość – dzięki temu określone dane z czujników żołnierz czy strażak widziałby na wyświetlaczu dołączonym do hełmu.

Sprawdź także: Wojskowi okuliści chcą udoskonalić gogle noktowizyjne

Kombinezon umożliwiałby bieżące monitorowanie żołnierzy czy strażaków. Jeśli w trakcie akcji coś by się działo z daną osobą, dowódca otrzymałby jego dane z czujników - np. informujące, iz osoba ta wymaga pomocy. Dzięki temu medyk będzie mógł od razu interweniować. Kombinezon ma za zadanie nie tylko pomagać i wspierać w cyklu treningowym, ale realnie ratować życie.

Prace nad koncepcją kombinezonu trwały dwa lata. Zespół zebrał analizy naukowe, a dzięki Uniwersytetowi Medycznemu w Łodzi przeprowadzone zostały dwa badania pilotażowe z jednostką specjalną. Obecnie, prowadzone są rozmowy z inwestorami, twórcy starają się też pozyskać finansowanie ze środków unijnych.

Po pozyskaniu funduszy, prototyp - zdaniem autorów pomysłu - mógłby powstać w ciągu roku, a po dwóch latach kombinezon mógłby wejść do produkcji. Według nich, zainteresowane kombinezonem są nie tylko polskie jednostki specjalne oraz strażacy, ale także m.in. francuskie MSW, które na targach innowacji w Paryżu, wyróżniło to rozwiązanie medalem.

Projekt kombinezonu to jedno z pierwszych wspólnych rozwiązań firm i instytucji zrzeszonych w Łódzkim Dystrykcie Zbrojeniowym – klastrze, który powstał, żeby wspierać innowacyjne firmy z branży zbrojeniowej działające w regionie. Klaster tworzy kilka firm i start-upów, a także łódzka Akademia Sztuk Pięknych, Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy z Bydgoszczy oraz Instytut Biopolimerów i Włókien Chemicznych w Łodzi.

Źródło: Polska Agencja Prasowa.

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


 Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych » 

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca Służby specjalne.Słownik


Chiny - zrozumieć imperium. Pulsujący matecznik cywilizacji Zielona droga 1990-2020. 30 lat doświadczenia byłego operatora JW GROM Sztuka wojny. Filozofia i praktyka oddziaływania na bieg zdarzeń
Książka Chiny – zrozumieć imperium Piotra Plebaniak, współautora i redaktora najnowszego przekładu Sztuki wojny wzbogaconego komentarzami ekspertów, to nieszablonowe połączenie poezji oraz historycznej, kulturowej i geopolitycznej wiedzy o Chinach. (...)
zobacz więcej »
Obchodzone 13 czerwca 2020 roku 30-lecie Specjalnej Jednostki Wojskowej GROM to doskonały moment, aby Andrzej Kruczyński pseudonim „Wódz” zabrał swoich czytelników w fascynującą drogę, którą najlepiej oddaje treść jego najnowszej książki (...)
zobacz więcej »
Traktat "Sztuka wojny" to w powszechnej percepcji najważniejszy traktat militarny kiedykolwiek napisany. O jego ponadczasowości decyduje wiele czynników, przede wszystkim okres historii Chin, w którym powstał. (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualny numer

4/2021
SPECIAL OPS 4/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - GEI - Obrońcy Katalonii
  • - Macedońskie Wilki
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl