Ćwiczenia "WINGRIS 2016"

 Redakcja  /  12-07-2016
Fot. KWP Białystok

Bezprawne przekroczenie granicy, ucieczka przed Policją i Strażą Graniczną, strzelanina, porwanie, negocjacje - to elementy ćwiczeń zgrywających WINGRIS, w których wziął udział Wydział Zabezpieczania Działań Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.

Scenariusz największych w tym roku na Podlasiu ćwiczeń zgrywających, opatrzonych kryptonimem "WINGRIS 2016", zakładał następujący przebieg: na przejściu granicznym dwa samochody nie zatrzymują się do kontroli Straży Granicznej - ich pasażerowie strzelają do funkcjonariuszy SG, którzy natychmiast odpowiadają ogniem. Jedno z aut ulega awarii i część przestępców zostaje zatrzymana przez Wydział Zabezpieczania Działań Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.

Tymczasem pozostali przestępcy uciekają - w pościg za nimi rusza Policja. Samochód zatrzymuje się przed posterunkiem blokadowym w rejonie klasztoru wigierskiego. Dochodzi do wymiany ognia, w wyniku której jeden z mężczyzn zostaje ranny. Kolejny jest zatrzymany przez przewodnika z psem służbowym.

Obejrzyj galerię zdjęć: Ćwiczenia zgrywające służb na szpitalnym oddziale ratunkowym

Pozostali dwaj przestępcy porywają z przystani łódź z turystami. Przybyli na miejsce policyjni negocjatorzy próbują negocjować, ale negocjacje zostają zerwane - łódź odpływa ze sterroryzowanymi pasażerami w roli zakładników. Na środku jeziora przestępcy zaczynają się kłócić, co wykorzystują porwani - wyskakują do wody i w panice płyną w różnych kierunkach. Jeden z nich dopływa do łodzi wędkarza i próbuje wejść na pokład. Terroryści strzelają do niego, w wyniku czego łódź zostaje zatopiona. Znajdujących sie w wodzie zakładników ratują funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej oraz  Straży Pożarnej i ratownicy WOPR.

Przestępcy docierają do plaży PTTK w Starym Folwarku, gdzie próbę ich zatrzymania podejmują strażnicy graniczni. Dochodzi do kolejnej wymiany ognia. Przybyli na miejsce policyjni antyterroryści (SPAP Białystok) zatrzymują sprawców. Pomocy medycznej rannym udziela Grupa Ratownicza „Nadzieja”. Na koniec nurkowie z Państwowej Straży Pożarnej lokalizują zatopioną łódź i odholowują do brzegu.

Zobacz także: Ćwiczenia służb na terenie Targów Kielce

Ćwiczenia "WINGRIS 2016" rozpoczęły się na przejściu granicznym w Ogrodnikach, a kontynuowane były na przystani w pobliżu Klasztoru Kamedułów w Wigrach, na wodach Jeziora Wigry i plaży Ośrodka PTTK w Starym Folwarku. Uczestniczyła w nich grupa ponad 100 funkcjonariuszy podlaskiej Policji, Straży Granicznej, Państwowe Strazy Pożarnej, a także członków: Grupy Ratowniczej „Nadzieja” z Łomży, ratowników WOPR i Strażników Wigierskiego Parku Narodowego. Ćwiczeniom przyglądał się Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji - Jarosław Zieliński, wraz z szefami poszczególnych współdziałających służb.

Celem "WINGRIS 2016" było doskonalenie współpracy służb w zakresie m.in. koordynacji działań w przypadku nielegalnego przekroczenia granicy, prowadzenia działań pościgowych za uzbrojonymi osobami, które nie zatrzymały się do kontroli granicznej, negocjacji w sytuacji zakładniczej, prowadzenia działań ratowniczych czy zatrzymania uzbrojonych uciekinierów przy wsparciu antyterrorystów.

Scenariusz przedsięwzięcia nie był łatwy. Wszystko rozgrywało się niezwykle szybko, dynamicznie i wymagało dużego zaangażowania, skuteczności i operatywności wszystkich uczestników.

Źródło: aktualność Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku.

Galeria aktualności  Ilość zdjęć:  15

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Jak poprawić celność broni » Czym powinny wyróżniać się latarki taktyczne »
broń konserwacja latarka taktyczna

 


Do czego tak naprawdę służy latarka taktyczna »
latarka taktyczna

 


Gdy ciemność nie jest Twoim sprzymierzeńcem » Wypróbuj smar do ruchomej części broni »
zasilanie smar do pielęgnacji broni

 


Złóż własną broń »
bron składana

 


Bluza taktyczna w roli głównej - obejrzyj film z jej udziałem » Czego nie wiesz o analogowych goglach noktowizyjnych »
bluza taktyczna gogle balistyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Jaką broń wybierają strzelcy wyborowi » Nie strać celu mimo ciemności »
bron palna oświetlenie taktyczne

 


Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego  »
kurs strzelecki

 


Namierz cel w ciemoności » Wypatrz swojego wroga z odległości »
hydrauliczny wyważacz

 Latarki na karabin -  niewielkie gabarety duża moc? »
latrki na karabin

 


Nie daj się zaskoczyć w ciemności » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa bluza taktyczna

 

Na czym polega specyfika komunikacji w wojsku »

 


Sprzęt do wspinaczki, który zapewni maksimum swobody i bezpieczeństwa » Dobierz wyposażenie na miarę czasów  »
latarki czołowe

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Zakończyło się szkolenie „MILITARY DOCTOR 2020”

„Military Doctor” to coroczne szkolenie w warunkach poligonowych organizowane w ośrodku szkoleniowym Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego OC Jeżewo koło Łodzi, dedykowane podchorążym po 5 i 6...

Aktualny numer

2/2020
SPECIAL OPS 2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Ratownictwo taktyczne
  • - XX lat CBŚP
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl