Ćwiczenia "WINGRIS 2016"

 Redakcja  /  12-07-2016
Fot. KWP Białystok

Bezprawne przekroczenie granicy, ucieczka przed Policją i Strażą Graniczną, strzelanina, porwanie, negocjacje - to elementy ćwiczeń zgrywających WINGRIS, w których wziął udział Wydział Zabezpieczania Działań Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.

Scenariusz największych w tym roku na Podlasiu ćwiczeń zgrywających, opatrzonych kryptonimem "WINGRIS 2016", zakładał następujący przebieg: na przejściu granicznym dwa samochody nie zatrzymują się do kontroli Straży Granicznej - ich pasażerowie strzelają do funkcjonariuszy SG, którzy natychmiast odpowiadają ogniem. Jedno z aut ulega awarii i część przestępców zostaje zatrzymana przez Wydział Zabezpieczania Działań Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.

Tymczasem pozostali przestępcy uciekają - w pościg za nimi rusza Policja. Samochód zatrzymuje się przed posterunkiem blokadowym w rejonie klasztoru wigierskiego. Dochodzi do wymiany ognia, w wyniku której jeden z mężczyzn zostaje ranny. Kolejny jest zatrzymany przez przewodnika z psem służbowym.

Obejrzyj galerię zdjęć: Ćwiczenia zgrywające służb na szpitalnym oddziale ratunkowym

Pozostali dwaj przestępcy porywają z przystani łódź z turystami. Przybyli na miejsce policyjni negocjatorzy próbują negocjować, ale negocjacje zostają zerwane - łódź odpływa ze sterroryzowanymi pasażerami w roli zakładników. Na środku jeziora przestępcy zaczynają się kłócić, co wykorzystują porwani - wyskakują do wody i w panice płyną w różnych kierunkach. Jeden z nich dopływa do łodzi wędkarza i próbuje wejść na pokład. Terroryści strzelają do niego, w wyniku czego łódź zostaje zatopiona. Znajdujących sie w wodzie zakładników ratują funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej oraz  Straży Pożarnej i ratownicy WOPR.

Przestępcy docierają do plaży PTTK w Starym Folwarku, gdzie próbę ich zatrzymania podejmują strażnicy graniczni. Dochodzi do kolejnej wymiany ognia. Przybyli na miejsce policyjni antyterroryści (SPAP Białystok) zatrzymują sprawców. Pomocy medycznej rannym udziela Grupa Ratownicza „Nadzieja”. Na koniec nurkowie z Państwowej Straży Pożarnej lokalizują zatopioną łódź i odholowują do brzegu.

Zobacz także: Ćwiczenia służb na terenie Targów Kielce

Ćwiczenia "WINGRIS 2016" rozpoczęły się na przejściu granicznym w Ogrodnikach, a kontynuowane były na przystani w pobliżu Klasztoru Kamedułów w Wigrach, na wodach Jeziora Wigry i plaży Ośrodka PTTK w Starym Folwarku. Uczestniczyła w nich grupa ponad 100 funkcjonariuszy podlaskiej Policji, Straży Granicznej, Państwowe Strazy Pożarnej, a także członków: Grupy Ratowniczej „Nadzieja” z Łomży, ratowników WOPR i Strażników Wigierskiego Parku Narodowego. Ćwiczeniom przyglądał się Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji - Jarosław Zieliński, wraz z szefami poszczególnych współdziałających służb.

Celem "WINGRIS 2016" było doskonalenie współpracy służb w zakresie m.in. koordynacji działań w przypadku nielegalnego przekroczenia granicy, prowadzenia działań pościgowych za uzbrojonymi osobami, które nie zatrzymały się do kontroli granicznej, negocjacji w sytuacji zakładniczej, prowadzenia działań ratowniczych czy zatrzymania uzbrojonych uciekinierów przy wsparciu antyterrorystów.

Scenariusz przedsięwzięcia nie był łatwy. Wszystko rozgrywało się niezwykle szybko, dynamicznie i wymagało dużego zaangażowania, skuteczności i operatywności wszystkich uczestników.

Źródło: aktualność Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku.

Galeria aktualności  Ilość zdjęć:  15

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Pojazdy elektryczne na niedostępne tereny »

Latarka odporna na wszytko? Przekonaj się »

pojazd elektryczny
latarka na broń

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych »

Latarka odporna na wszytko? Przekonaj się »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w uzbrojeniu komandosa »
uzbrojenie

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


 Co sprawia, że ten filtr do wody jest wyjątkowy »

filtry do wody

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Dynamiczny pokaz dla Wojsk Specjalnych

W czwartek, 2 grudnia na strzelnicy myśliwskiej w Skotnikach Małych odbył się dynamiczny pokaz broni produkcji ZMT dla przedstawicieli Wojsk Specjalnych. Obejmował on strzelania z różnych postaw...

Aktualny numer

5/2021
SPECIAL OPS 5/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - „Born to fight” MD 530F Cayuse Warrior
  • - Skuteczni razem
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl