VIRTPOL – system szkolenia dla funkcjonariuszy służb mundurowych

 Redakcja  /  28-06-2016
Fot. www.policja.gov.pl

Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie realizuje projekt VIRTPOL – narzędzie przygotowujące policjantów do sytuacji kryzysowych i zwiększające znajomość taktyki działań interwencyjnych w ramach kilkudziesięciu modyfikowalnych scenariuszy, bazujących na realnych zdarzeniach mających miejsce w trakcie codziennej służby.

.

Nad Wirtualnym Systemem Działań Interwencyjnych Policji i Treningu Strzeleckiego Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie pracuje od grudnia ubiegłego roku. VIRTPOL będzie mobilnym, komplementarnym narzędziem umożliwiającym ćwiczenie realizowanych w czasie rzeczywistym sytuacji, z którymi mogą mieć do czynienia funkcjonariusze Policji i innych służb mundurowych.  

System bazuje na 50 scenariuszach z wariantami będącymi materiałami wideo z realnymi miejscami podejmowania interwencji. Będzie on wsparty modułem służącym pomiarowi i monitoringowi parametrów psychofizycznych u ćwiczących funkcjonariuszy. Umożliwi on również każdorazowo indywidualne podejście do szkolącego się policjanta i tym samym osiąganie lepszych efektów, a w efekcie pozwoli na optymalny dobór ludzi do poszczególnych służb i zadań.

Zobacz także: Wojska Specjalne z laserowym systemem szkolenia LST

Do systemu zostaną zaadoptowane środku przymusu bezpośredniego – broń krótka (pistolet Glock 17), strzelby gładkolufowe i miotacze gazu, ale w uzasadnionych przypadkach system, poprzez działania instruktora, będzie umożliwiał wykorzystanie innych środków. Powstałe scenariusze nie będą jedynymi – w ramach systemu, będzie możliwe tworzenie nowych scenariuszy, modyfikowanie istniejących, jak i tworzenie wariantów.

VIRTPOL będzie w pełni mobilny, dzięki czemu będzie mógł być wykorzystywany przez służby w różnych lokalizacjach. Ideą programu bowiem jest jego dostępność – dzięki zastosowaniu technik wideo, wymagania dotyczące sprzętu komputerowego będą stosunkowo niewielkie. Łatwy w budowie i niedrogi w duplikowaniu system pozwoli na wyposażenie weń większości komend Policji, co pozwoli na realizowanie ćwiczeń w trybie ciągłym, a nie jedynie na wyjazdowych kursach czy w ośrodkach szkoleniowych Policji.  

Przeczytaj również: Jednostki specjalne wojska i policji o współdziałaniu i wymianie doświadczeń

W trakcie  nagrań materiałów zadbano o maksymalnie wysoki realizm scenariuszy oraz jakość nagrań, które będą miały znaczenie podczas ćwiczeń w systemie VIRTPOL. W trakcie interwencji funkcjonariusz musi uwzględniać szereg czynników wynikających z indywidualnego zachowania (ruchu, mimiki, gestów, tonu głosu) i mających wpływ na ostateczną interpretację i decyzję o działaniach i zastosowanych środkach. Czynniki te mają wpływ na bezpieczeństwo funkcjonariuszy i powodzenie podejmowanych działań z jak najmniejszymi szkoda dla uczestników interwencji i mienia (co wynika z przepisów regulujących pracę Policji). Możliwość regularnego ćwiczenia taktyki interwencyjnej jest zatem kluczowa.

Dostępny jest materiał z planu (tzw. "making of"), który prezentuje kuliy powstawania VIRTPOL-u.

Źródło: aktualności z serwisu Polskiej Policji (na bazie materiałów Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie).

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Pojazdy elektryczne na niedostępne tereny »

Latarka odporna na wszytko? Przekonaj się »

pojazd elektryczny
latarka na broń

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych »

Latarka odporna na wszytko? Przekonaj się »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w uzbrojeniu komandosa »
uzbrojenie

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


 Co sprawia, że ten filtr do wody jest wyjątkowy »

filtry do wody

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca Służby specjalne.Słownik


Chiny - zrozumieć imperium. Pulsujący matecznik cywilizacji Zielona droga 1990-2020. 30 lat doświadczenia byłego operatora JW GROM Sztuka wojny. Filozofia i praktyka oddziaływania na bieg zdarzeń
Książka Chiny – zrozumieć imperium Piotra Plebaniak, współautora i redaktora najnowszego przekładu Sztuki wojny wzbogaconego komentarzami ekspertów, to nieszablonowe połączenie poezji oraz historycznej, kulturowej i geopolitycznej wiedzy o Chinach. (...)
zobacz więcej »
Obchodzone 13 czerwca 2020 roku 30-lecie Specjalnej Jednostki Wojskowej GROM to doskonały moment, aby Andrzej Kruczyński pseudonim „Wódz” zabrał swoich czytelników w fascynującą drogę, którą najlepiej oddaje treść jego najnowszej książki (...)
zobacz więcej »
Traktat "Sztuka wojny" to w powszechnej percepcji najważniejszy traktat militarny kiedykolwiek napisany. O jego ponadczasowości decyduje wiele czynników, przede wszystkim okres historii Chin, w którym powstał. (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Pojazdy Żmija rozpoczynają służbę w Wojsku Polskim

We wtorek, 7 grudnia br. szef MON spotkał się z żołnierzami, którzy realizują zadania na polsko-białoruskiej granicy oraz przekazał pierwszą partię pojazdów dalekiego rozpoznania.

Aktualny numer

5/2021
SPECIAL OPS 5/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - „Born to fight” MD 530F Cayuse Warrior
  • - Skuteczni razem
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl