25-lecie Polskiej Straży Granicznej

 Redakcja  /  11-05-2016
W ramach święta Straży Granicznej, funkcjonariusze Wydziału Zabezpieczenia Działań KOW SG i Zespołu Interwencji Specjalnych w PSG Krakowie-Balicach zorganizują pokaz pirotechniczny.
W ramach święta Straży Granicznej, funkcjonariusze Wydziału Zabezpieczenia Działań KOW SG i Zespołu Interwencji Specjalnych w PSG Krakowie-Balicach zorganizują pokaz pirotechniczny. Fot. WDZ KOW SG

Organizatorem centralnych obchodów jubileuszy jest Karpacki Ośrodek Wsparcia SG w Nowym Sączu im. 1 Pułku Strzelców Podhalańskich, przy współudziale Urzędu Miasta Nowego Sącza. KOW SG organizuje obchody w imieniu Komendanta Głównego Straży Granicznej.

- Cieszę się, że mogliśmy w tym pomóc – powiedział prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak podczas konferencji prasowej z udziałem Zastępcy Komendanta Karpackiego Ośrodka Wsparcia Straży Granicznej ppłk Renaty Obrzut, Zastępcy Naczelnika Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej mjr Leszka Mieczkowskiego oraz rzeczniczki prasowej KOW SG kpt. Doroty Kądziołki. - Zawsze Straż Graniczna i Orkiestra Straży Granicznej były chlubą Nowego Sącza oraz Sądecczyzny i chcemy, by tak było przez następne dziesięciolecia - dodał prezydent.

Zobacz galerię zdjęć: Ćwiczenia Straży Granicznej
 
Wśród gości uroczystości będzie minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak.

- Są duże szanse, że odwiedzi nas również pani premier, potwierdzenie jej obecności jeszcze jednak nie nadeszło – poinformowała ppłk SG Renata Obrzut, zastępca komendanta sądeckich pograniczników.
 
- Dla mnie jest to oczywiście wielka przyjemność, że te centralne uroczystości z tak znaczącymi gośćmi będą się odbywały w Nowym Sączu – podkreślił prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak. - Wiemy już, że Straż Graniczna wraca do Nowego Sącza i to jest w tym wszystkim najistotniejsze.

Poznaj szczegóły: Strzały na lotnisku, czyli ćwiczenia policyjnych antyterrorystów w Pyrzowicach

Od koncertu do pirotechniki

Uroczystości rozpoczną się 15 maja koncertem Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej na płycie sądeckiego rynku przed ratuszem. W koncercie (początek – godz. 19) udział wezmą nie tylko muzycy Orkiestry, ale i zaproszeni goście.

- Będziemy mieć okazję wysłuchać wielu światowej sławy solistów opery, operetki i musicalu – podkreślił mjr  SG mgr Leszek Mieczkowski, zastępca naczelnika Orkiestry. - Prosto z La Scali w przerwie między koncertami przyjedzie wspaniały tenor Krystian Adam Krzeszowiak, który specjalnie dla państwa i dla naszej orkiestry, z którą jest zaprzyjaźniony od lat, wystąpi z największymi przebojami muzyki neapolitańskiej i operowej.
 
Solistką będzie gwiazda scen musicalowych Edyta Krzemień. Towarzyszyć jej będzie Damian Aleksander, który uważany jest za najlepszy głos musicalowy. Wystąpią także soliści Orkiestry Natalia Zabrzeska, Wacław Wacławiak i  Tomasz Jarosz, a także młode talenty sądeckiej sceny muzycznej.

Przeczytaj również: Tactical Prison Rescue 2016
 
Następny dzień rozpocznie się mszą św. w bazylice św. Małgorzaty (godz. 10.). Po zakończeniu mszy, o godz. 11.30 rozpocznie się uroczysty apelu na rynku. Po złożeniu meldunku i odegraniu hymnu narodowego na maszt zostanie wciągnięta flaga państwowa. Ważnym punktem uroczystości będzie wręczenie odznaczeń i wyróżnień zasłużonym funkcjonariuszom Straży Granicznej, w tym Orkiestry Reprezentacyjnej.
 
Kulminacyjnym punktem uroczystości, na który zawsze czeka publiczność, będzie defilada i pokaz musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej i Pododdziału Odwodowego (Reprezentacyjnego) SG. Pogranicznicy mieli niejednokrotnie okazję pokazać swoje nieprzeciętne umiejętności w tym zakresie i pokażą je z pewnością także w dniu swojego święta.
 
Codzienna służba Straży Granicznej z paradami nie ma zbyt wiele wspólnego. Przypomną o tym Wydział Zabezpieczenia Działań KOW SG i Zespół Interwencji Specjalnych w PSG Krakowie-Balicach. Funkcjonariusze tych formacji zaprezentują efektowny pokaz pirotechniczny. Zakończenie uroczystości zaplanowano około godz. 14.

- To będą naprawdę niezapomniane wydarzenia i jestem pewien, że zapiszą się w pamięci na długie lata - zachęca prezydent Nowak.

Zobacz także: WZD KO SG na strzelnicy

Orkiestra jest niejedyną wizytówką SG. W Nowym Sączu znalazła miejsce także Kompania Reprezentacyjna Straży Granicznej - pełna nazwa: Pododdział Odwodowy (Reprezentacyjny) Straży Granicznej. Kompania jest formacją w pełni uzawodowioną. Pełni zadania odwodowe – funkcjonariusze są najczęściej oddelegowywani czasowo do ościennych placówek Straży Granicznej, gdzie wspólnie z miejscowymi pogranicznikami pełnią obowiązki służbowe.
 
Kompania bardziej znana jest jednak z funkcji reprezentacyjnej. Pokazy umiejętności Kompanii są podziwiane nie tylko w regionie, ale daleko poza Nowym Sączem

Galeria aktualności  Ilość zdjęć:  5

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Jak poprawić celność broni » Czym powinny wyróżniać się latarki taktyczne »
broń konserwacja latarka taktyczna

 


Do czego tak naprawdę służy latarka taktyczna »
latarka taktyczna

 


Gdy ciemność nie jest Twoim sprzymierzeńcem » Wypróbuj smar do ruchomej części broni »
zasilanie smar do pielęgnacji broni

 


Złóż własną broń »
bron składana

 


Bluza taktyczna w roli głównej - obejrzyj film z jej udziałem » Czego nie wiesz o analogowych goglach noktowizyjnych »
bluza taktyczna gogle balistyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Jaki sprzęt wybierają strzelcy wyborowi » Nie strać celu mimo ciemności »
urzadzenia optyczne oświetlenie taktyczne

 


Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego  »
kurs strzelecki

 


Namierz cel w ciemoności » Wypatrz swojego wroga z odległości »
hydrauliczny wyważacz

 Latarki na karabin -  niewielkie gabarety duża moc - przekonaj się »
latrki na karabin

 


Nie daj się zaskoczyć w ciemności » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa spodnie taktyczne

 

Na czym polega specyfika komunikacji w wojsku »

 


Sprzęt do wspinaczki, który zapewni maksimum swobody i bezpieczeństwa » Dobierz wyposażenie na miarę czasów  »
latarki czołowe

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualny numer

2/2020
SPECIAL OPS 2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Ratownictwo taktyczne
  • - XX lat CBŚP
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl