Tactical Prison Rescue 2016

patronat medialny SPECIAL OPS
 Redakcja  /  04-05-2016
Zawody zgromadzą nie tylko funkcjonariuszy GISW, ale również przedstawicieli innych służb, jak BOR, SPAP, OSŻW.
Zawody zgromadzą nie tylko funkcjonariuszy GISW, ale również przedstawicieli innych służb, jak BOR, SPAP, OSŻW. Fot. Centralny Zarząd Służby Więziennej w Warszawie i Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej we Wrocławiu

Już po raz trzeci, w myśl słów "przygotowujemy najlepszych na najgorsze", w dniach 17-20 maja br. w Brzegu Dolnym, Centralny Zarząd Służby Więziennej w Warszawie wraz z Okręgowym Inspektoratem Służby Więziennej we Wrocławiu zorganizuje Warsztaty i Zawody Ratownictwa Taktycznego dla Grup Interwencyjnych Służby Więziennej "Tactical Prison Rescue 2016"'. Wydarzenie, zrealizowane według najnowszych wytycznych komitetu TCCC (Tactical Combat Casualty Care), zostało objęte już po raz trzeci patronatem medialnym SPECIAL OPS, który od początku istnienia imprezy towarzyszy jej organizatorom i uczestnikom.

Głównym celem zawodów "Tactical Prison Rescue 2016" jest sprawdzenie poziomu wyszkolenia poszczególnych grup interwencyjnych służby więziennej i ich współdziałania z jednostkami systemu ratownictwa medycznego, a także wypracowanie wspólnych procedur ratowniczych na wypadek wystąpienia sytuacji kryzysowych.

W "Tacitcal Prison Rescue 2016" startują czteroosobowe zespoły, które poruszają się własnym samochodem (kierowca wchodzi w skład drużyny). Zawody odbędą się w okolicach Brzegu Dolnego, na terenie obiektów, w których uczestnicy zmierzą się w ramach ośmiu konkurencji, w tym na strzelnicy i w hali sportowej, kiedy zostaną sprawdzona ich sprawnośc fizyczna, umiejętność współpracy zespołowej i z innymi służbami, m.in. w działania w obliczu zagrożenia pirotechnicznego, z czerwonej taktyki (TCCC - Tactical Combat Casualty Care) czy w sytuacji zakładniczej, w trudnych warunkach i pod presją czasu.

Zobacz również: Warrior Competition 2016 w Jordanii

Wszystkie konkurencje zawodów i tematy warsztatowe oparte są na realnych zdarzeniach, które miały miejsce w ramach Służby Więziennej bądź w służbach z nią współpracujących. Nacisk kładziony jest na realistyczne odwzorowanie sytuacji krytycznych z wykorzystaniem pozoracji ran, profesjonalnych statystów i sprzętu.

Czytaj dalej o jednostkach specjalnych»

Postępy zespołów będzie oceniało jury, gdzie w głównej komisji sędziowskiej zasidają mjr Łukasz Gawron - zastepca kierownika działu ochrony Zakładu Karnego w Nowym Sączu, i Tomasz Sanak z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

Przeczytaj także: Czerwona taktyka – sprawdź swoje umiejętności!

Udział w zawodach potwierdzili żołnierze/funkcjonariusze następujących jednostek:

 • Centralnego Biura Antykorupcyjnego,
 • Wydziału Realizacyjnego z Warszawy,
 • Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie, Mińsku Mazowieckim oraz w Lublinie,
 • Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji z Krakowa,
 • Centralnego Biura Śledczegp Policji,
 • Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu,
 • Biura Ochrony Rządu,
 • Centralnego Biura Antykorupcyjnego,
 • 15 zespołów reprezentujących Grupy Interwencyjne Służby Więziennej.

Zobacz galerię zdjęć: Wspólne ćwiczenia służb w zakładzie karnym

Służba Więzienna jest uzbrojoną formacją mundurową podległą Ministerstwu Sprawiedliwości, do której podstawowych zadań należy zapewnienie w zakładach karnych i aresztach śledczych porządku i bezpieczeństwa, ale również ochrona społeczeństwa przed sprawcami przestępstw lub przestępstw skarbowych osadzonymi w zakładach karnych i aresztach śledczych.

Mając na uwadze powyższe, w 2010 roku powołano w jej strukturach wyspecjalizowane elitarne jednostki do działań specjalnych - Grupy Interwencyjne Służby Więziennej (GISW), których zadaniem jest profesjonalne rozwiązywanie sytuacji trudnych naruszających bezpieczeństwo, ład i porządek jednostek penitencjarnych. Funkcjonariusze odpowiadają za realizacje czynności służbowych wobec najgroźniejszych przestępców w tym kraju, którzy  po otrzymanych wieloletnich wyroków sądowych pozostają w kompetencjach Służby Więziennej. Powoduje to nieustanne zagrożenie życia lub zdrowia własnego oraz innych osób.

Polecamy także: Jedziemy do odcięcia! - zobacz zdjęcia nieopublikowane w gazecie!

Zmieniająca się struktura przestępczości, niepewna sytuacja geopolityczna, zagrożenia wynikające z napływu imigrantów wymuszają konieczność stałego i wszechstronnego podnoszenia poziomu wiedzy i profesjonalizmu jednostek GISW. Trzecia już edycja warsztatów i zawodów ratownictwa taktycznego dla GISW stanowi jeden z filarów przygotowujących funkcjonariuszy służby więziennej do skutecznego i praworządnego ratowania życia lub zdrowia  w czasie pełnienia służby. Uczy zapewniania bezpieczeństwa własnego oraz innych osób w warunkach trudnej sytuacji taktycznej.

Zbliżające się wyzwania stojące przed służbami bezpieczeństwa kraju, jak Szczyt NATO, Światowe Dni Młodzieży powodują, że w tychże zawodach i warsztatach zgrywających biorą udział praktycznie wszystkie jednostki specjalne poszczególnych resortów. Ma to na celu wypracowanie lepszych procedur współdziałania i eliminacji zagrożeń w ranach całościowego systemu bezpieczeństwa naszego kraju.

Źródło: materiały organizatora.

Galeria aktualności  Ilość zdjęć:  1

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Gdy ciemność nie jest Twoim sprzymierzeńcem » Wypróbuj smar do ruchomej części broni »
zasilanie smar do pielęgnacji broni

 


Cieszą się popularnością na całym świecice! Dlaczego? »

 


Bluza taktyczna w roli głównej - obejrzyj film z jej udziałem » Czego nie wiesz o binokularze noktowizyjnym »
bluza taktyczna gogle balistyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Jaką broń wybierają strzelcy wyborowi » Nie strać celu mimo ciemności »
bron palna oświetlenie taktyczne

 


Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego  »
kurs strzelecki

 


Namierz cel w ciemoności » Wypatrz swojego wroga z odległości »
hydrauliczny wyważacz

Spodnie taktyczne - zachowaj swobodę w najtrudniejszej sytuacji »
spodnie taktyczne

 


Nie daj się zaskoczyć w ciemności » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa bluza taktyczna

 

Na czym polega specyfika komunikacji w wojsku »

 


Sprzęt do wspinaczki, który zapewni maksimum swobody i bezpieczeństwa » Dobierz wyposażenie na miarę czasów  »
latarki czołowe

 


05/07/2020Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Wsparcie dla SAS

W związku z małą liczbą kandydatów spełniających wysokie wymagania rekrutacyjne brytyjskiego 22. Pułku Special Air Service oraz niemalejącym zaangażowaniem tej formacji w operacje na świecie...

Aktualny numer

2/2020
SPECIAL OPS 2/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - Ratownictwo taktyczne
 • - XX lat CBŚP
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl