OV-10 Bronco wróciły do walki

Michał Piekarski  /  13-03-2016
OV-10 Bronco. Zdjęcie z roku 1985
OV-10 Bronco. Zdjęcie z roku 1985 Fot. USAF

Siły zbrojne Stanów Zjednoczonych potwierdziły fakt użycia do walki z siłami islamskich fundamentalistów w Iraku i Syrii samolotów przeciwpartyzanckich OV-10 Bronco.

Potwierdza to wcześniejsze nieoficjalne doniesienia medialne, mówiące o eksperymentalnym zastosowaniu tych, pamiętających czasy wojny wietnamskiej samolotów do wsparcia lotniczego operacji specjalnych.

Według oficjalnych informacji, na Bliski Wschód skierowano dwa samoloty OV-10D pilotowane przez załogi złożone z lotników US Navy. Działania miały charakter eksperymentalny, prowadzono je przez osiemdziesiąt dwa dni począwszy od maja 2015 roku. Wykonano podczas nich sto dwadzieścia lotów bojowych. Celem eksperymentu miała być ocena możliwości lekkich samolotów w porównaniu z wielozadaniowymi samolotami bojowymi.

Specialiści wielokrotnie zwracali uwagę na fakt, że wielozadaniowe, odrzutowe samoloty bojowe nie są idealną platformą do wsparcia wojsk lądowych, zwłaszcza w działaniach przeciwpartyzanckich z powodu dużej prędkości lotu oraz ograniczonego czasu przebywania nad polem walki. Ich użycie jest także nieekonomiczne, zwłaszcza w tych konfliktach gdzie obrona przeciwlotnicza przeciwnika jest słaba.

Z tego powodu w latach wojny wietnamskiej lotnictwo amerykańskie użyło dużej gamy niekonwencjonalnych środków, w tym właśnie skonstruowanych specjalnie do działań przeciwpartyzanckich samolotów OV-10 Bronco, które skutecznie wspierały wojska lądowe i siły specjalne. W Stanach Zjednoczonych w ostatnich latach próbowano powrócić do tego pomysłu, jednak z ograniczonym skutkiem, co wiąże się także ze sporami dotyczącymi wydatków na zbrojenia i forsowania programu F-35 kosztem bardziej wyspecjalizowanych samolotów

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Czy wiesz, jak skutecznie chronić wzrok podczas akcji? »

oulary taktyczne

 


Tundra w czym jest lepsza od innych czołówek » Jakie cechy muszą mieć buty taktyczne »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz obuwie na prawdziwą przygodę »

buty

 


Nie możesz zabrać plecaka? Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt  » Co powinno się znaleźć w pakiecie ratunkowym czworonożnego towarzysza broni »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Czy masz odpowiednie obuwie na wiosenne wojaże? Sprawdź »

Olej w piance? Do czego to służy »


olej do czyszczenia

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualny numer

1/2022
SPECIAL OPS 1/2022
W miesięczniku m.in.:
  • - Commando Garud
  • - Marine Mammals in SPECIAL OPS
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl