O terroryźmie we Wrocławiu

 Redakcja  /  12-03-2016
Fot. KWSM

W czwartek 10 marca w Instytucie Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego odbył się panel dyskusyjny pod nazwą „Terroryzm we współczesnym świecie”.


W spotkaniu zorganizowanym przez Pracownię Koordynacji Badań i Dydaktyki Bezpieczeństwa Narodowego oraz Sekcję Bezpieczeństwa Koła Wschodnioeuropejskiego Stosunków Międzynarodowych wzięli udział pracownicy Wydziału Nauk Społecznych - Instytutu Studiów Międzynarodowych oraz Instytutu Socjologii, eksperci w zakresie prawa międzynarodowego, socjologii bezpieczeństwa, Bliskiego Wschodu oraz terroryzmu.

Obecni byli także przedstawiciele służb mundurowych : Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji we Wrocławiu,  Placówki Straży Granicznej Wrocław - Strachowice oraz Wojska Polskiego, które reprezentowane było przez oficerów z Jednostki Wojskowej AGAT oraz Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych.

Panel dyskusyjny składał się z dwóch części:

I część dotyczyła zjawiska terroryzmu a rozpoczęła ją prezentacja pracownika ISM i stałego współpracownika "Special-Ops" dr Michała Piekarskiego dotcząca charakterystyki sprawców zamachów terrorystycznych, w tym roli kobiet w tym zjawisku. W toku dyskusji omawiano także zagadnienia dotyczące powiązań pomiędzy kulturą i terroryzmem, profilowania sprawców zamachów terrorystycznych, aspektów prawnych i społecznych tego zjawiska, jak również koncekwencji wydarzeń z 11.09.2001 oraz sytuacji na Bliskim Wschodzie.

II część dotyczyła zwalczania terroryzmu i w jej trakcie zaproszeni funkcjonariusze i żołnierze przedstawili zadania i specyfikę działań podejmowanych przez poszczególne służby w zakresie zwalczania terroryzmu. Dyskusja dotyczyła także takich problemów jak koncepcje ustawy antyterrorystycznej, specyfika działań jednostek specjalnych (w granicach, w jakich te zagadnienia mogły być poruszane na forum publicznym), obszernie poruszane były także kwestie związane z migracjami międzynarodowymi i współpracą europejską w zakresie ochrony granic UE

Zorganizowany we Wrocławiu panel cieszył sie dużym zainteresowaniem ze strony publiczności - przede wszystkim studentów kierunków Bezpieczeństwo Narodowe, Bezpieczeństwo Międzynarodowe oraz Stosunki Międzynarodowe. Godne uwagi jest to że jest to kontynuacja wieloletniej tradycji działalności studenckiej w zakresie badań i dyskusji nad bezpieczeństwem na Wydziale Nauk Społecznych UWr które są platformą do spotkań z przedstawicielami służb mundurowych, co pozwala na bardzo pozytywnie ocenianą przez uczestników możliwość wymiany opinii pomiędzy badaczami i praktykami, niezwykle cenną wobec złożoności omawianych problemów.

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

KURS INSTRUKTOR SPORTU STRZELECKIEGO PZSS »
kurs strzelectwa

100% byczej skóry »

Czy wiesz, jaka jest ulubiona latarka straży granicznej oraz myśliwych? 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

noktowizja

sprzet bushcraft

 


Poznaj 1 sposób na ochronę Twojego smartphona »

Dla kogo latarka taktyczna z UV »


latarka taktyczna

 


Wyprawa po trudnym terenie?  Dobierz sprzęt »
biwak

 


Na czym polega przewaga butów taktycznych »

Jesteś aktywnym strzelcem? Gdzie zaspokoisz swoje potrzeby »


ubranie taktyczne

 


Kto chroni statki handlowe »

 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

noktowizja

sprzet bushcraft

 


Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »
latarki czołowe

 


Jakich butów nie porzucisz w akcji »

5 kluczowych zalet butów taktycznych »


 


 


Jak poprawić celność broni »  Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
broń konserwacja zegarki taktyczne

 


Dobierz buty do swojego hobby »
buty taktyczne

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Prosty sposób na wzmocnienie celności »
zasilanie latrki na karabin

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen policja ulica
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Pozycja opracowana dla snajperów, strzelców wyborowych, sportowych strzelców długodystansowych oraz myśliwych (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

MILITARY DOCTOR 2021

Raz do roku Ośrodek Ćwiczeń Jeżewo staje się areną zmagań medyków podczas szkolenia poligonowego „Military Doctor 2021”. Celem szkolenia jest sprawdzenie praktycznych umiejętności i wiedzy...

17. promocji na 17. urodziny Kolby

Już od siedemnastu lat jesteśmy z Wami, wspierając Was wszystkich w realizowaniu hobby związanego z outdoorem, strzelectwem oraz myślistwem. Bez względu na to, czy jesteś strzelcem, turystą,...

Aktualny numer

3/2021
SPECIAL OPS 3/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - 15 lat CBA
  • - Filipińscy Strzelcy śmierci
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl