W spotkaniu zorganizowanym przez Pracownię Koordynacji Badań i Dydaktyki Bezpieczeństwa Narodowego oraz Sekcję Bezpieczeństwa Koła
Wschodnioeuropejskiego Stosunków Międzynarodowych wzięli udział pracownicy Wydziału Nauk Społecznych - Instytutu Studiów Międzynarodowych oraz Instytutu Socjologii, eksperci w zakresie prawa międzynarodowego, socjologii bezpieczeństwa, Bliskiego Wschodu oraz terroryzmu.
Obecni byli także przedstawiciele służb mundurowych : Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji we Wrocławiu, Placówki Straży Granicznej Wrocław - Strachowice oraz Wojska Polskiego, które reprezentowane było przez oficerów z Jednostki Wojskowej AGAT oraz Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych.
Panel dyskusyjny składał się z dwóch części:
I część dotyczyła zjawiska terroryzmu a rozpoczęła ją prezentacja pracownika ISM i stałego współpracownika "Special-Ops" dr Michała Piekarskiego dotcząca charakterystyki sprawców zamachów terrorystycznych, w tym roli kobiet w tym zjawisku. W toku dyskusji omawiano także zagadnienia dotyczące powiązań pomiędzy kulturą i terroryzmem, profilowania sprawców zamachów terrorystycznych, aspektów prawnych i społecznych tego zjawiska, jak również koncekwencji wydarzeń z 11.09.2001 oraz sytuacji na Bliskim Wschodzie.
II część dotyczyła zwalczania terroryzmu i w jej trakcie zaproszeni funkcjonariusze i żołnierze przedstawili zadania i specyfikę działań podejmowanych przez poszczególne służby w zakresie zwalczania terroryzmu. Dyskusja dotyczyła także takich problemów jak koncepcje ustawy antyterrorystycznej, specyfika działań jednostek specjalnych (w granicach, w jakich te zagadnienia mogły być poruszane na forum publicznym), obszernie poruszane były także kwestie związane z migracjami międzynarodowymi i współpracą europejską w zakresie ochrony granic UE
Zorganizowany we Wrocławiu panel cieszył sie dużym zainteresowaniem ze strony publiczności - przede wszystkim studentów kierunków Bezpieczeństwo Narodowe, Bezpieczeństwo Międzynarodowe oraz Stosunki Międzynarodowe. Godne uwagi jest to że jest to kontynuacja wieloletniej tradycji działalności studenckiej w zakresie badań i dyskusji nad bezpieczeństwem na Wydziale Nauk Społecznych UWr które są platformą do spotkań z przedstawicielami służb mundurowych, co pozwala na bardzo pozytywnie ocenianą przez uczestników możliwość wymiany opinii pomiędzy badaczami i praktykami, niezwykle cenną wobec złożoności omawianych problemów.