Gala wręczenia Nagród Stowarzyszenia Autorów Zdjęcia Filmowych (Polish Society of Cinematographers) odbyła się 27 lutego. Odbierając statuetkę, Arkadiusz Tomiak podkreślał wkład całego zespołu w finalny efekt filmu oraz wsparcie, którego doświadczał przez cały okres prac nad obrazem. O nagrodę PSC konkurowało w tym roku siedem produkcji. O statuetkę PSC, prócz „Karbali” z reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza wygrała, walczyły "Body/Ciało" (zdjęcia Michał Englert), "Córki Dancingu" (zdjęcia Jakub Kijowski), "Czerwony pająk" (zdjęcia: Marcin Koszałka), "Demon", (zdjęcia Paweł Flis), "Intruz", (zdjęcia Łukasz Żal) oraz "Sąsiady" (zdjęcia Krzysztof Ptak). Arkadiusz Tomiak otrzymał nagrodę już po raz drugi – wcześniej PSC wyróżniło jego zdjęcia do filmu „Obława” Marcina Krzyształowicza.
Zobacz również: Polscy filmowcy w ekstremalnych warunkach - kulisy powstawania "Karbali"
7 marca wręczono zaś „polskie Oscary”, czyli Polskie Nagrody Filmowe Orły 2016. „Karbala” była nominowana w trzech kategoriach: za najlepsze zdjęcia (Arkadiusz Tomiak), montaż (Michał Czarnecki) i scenografię (Marek Warszewski). Kapituła zdecydowała nagrodzić Arkadiusza Tomiaka, który w tej kategorii był nominowany również za zdjęcia do filmu "Fotograf". Obraz Krzysztofa Łukaszewicza ponownie wygrał z „Czerwonym pająkiem” Marcina Koszałki i „Body/ciało” Michała Englerta.
"Karbala" jest fabularyzowaną wersją wydarzeń, jakie rozegrały się w irackim mieście Karbala podczas rebelii Muktady as-Sadra między 3 a 6 kwietnia 2004 r - obrony ratusza (City Hall) przez polskich i bułgarskich żołnierzy. Konsultantem przy filmie był ppłk Grzegorz Kaliciak, który w trakcie bitwy o City Hall dowodził obroną obiektu (wówczas w stopniu kapitana).
Źródło: informacje Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych oraz Polskiej Akademii Filmowej.
Chcesz wiedzieć więcej, być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!