Wyzwania w walce z Państwem Islamskim - wykład prof. Richarda Englisha

 Redakcja  /  28-02-2016
Prof. Richard English jest autorem m.in. studium "Armed Struggle: The History of the IRA" (2003), "Irish Freedom: The History of Nationalism in Ireland" (2006) oraz "Modern War: A Very Short Introduction" (2013).
Prof. Richard English jest autorem m.in. studium "Armed Struggle: The History of the IRA" (2003), "Irish Freedom: The History of Nationalism in Ireland" (2006) oraz "Modern War: A Very Short Introduction" (2013). Fot. Jadwiga Winiarska, PISM

Państwo Islamskie to już nie tylko symbol, ale i swego rodzaju marka, komunikowana przy użyciu nowoczesnych narzędzi, o takim samym „cyklu życia”, jak każdy inny produkt – te oraz wiele innych kwestii związanych z ISIS poruszył prof. Richard English podczas swojego wykładu w miniony piątek (26 lutego) w Państwowym Instytucie Spraw Międzynarodowych w Warszawie.

Richard English, dyrektor Handa Centre for the Study of Terrorism and Political Violence (CSTPV) na Uniwersytecie w St Andrews, zaprezentował swój wykład „ISIS and the Challenges of Terrorism and Counter-Terrorism” przed międzynarodowym gremium słuchaczy reprezentujących świat polityki, środowiska naukowe oraz media.

Spotkanie oraz dyskusję po wykładzie moderował Kacper Rękawek, analityk ds. terroryzmu międzynarodowego w projekcie bezpieczeństwo europejskie i przemysł obronny w Państwowym Instytucie Spraw Międzynarodowych. Zaproszony przez PISM ekspert skupił się na trzech pytaniach, na które odpowiedzi - wg niego, stanowią klucz do zrozumienia istoty Państwa Islamskiego oraz podjęcia właściwych i skutecznych działań wobec niego.

Przeczytaj również: Polska walka z terrorystami

Pierwsze z omawianych zagadnień dotyczyło fenomenu popularności ISIS oraz rozważań nad tym, w jakim stopniu jest to zupełnie nowe zjawisko lub powtórzony schemat w jedynie zmienionej oprawie. Omówione wraz z odniesieniami do historii (innych organizacji terrorystycznych) zostały tu takie kwestie jak:

  • idea zemsty, towarzysząca w ogromnej większości przypadków działaniom terrorystycznym;
  • stworzenie odrębnych struktur administracyjnych i systemu społecznego w ramach zajętego przez terrorystów terytorium;
  • wykorzystanie ideologii i symboliki religijnej w mechanizmie motywowania działań;
  • media wykorzystane w komunikacji, procesach rekrutacyjnych i propagandzie.

Zobacz również: Terroryzm - nowy paradygmat wojny w XXI wieku; Terroryzm i polityka. Lata 2009 – 2013

Drugim zagadnieniem była przyszłość Państwa Islamskiego – jego możliwy rozwój oraz trudności, z jakim może się spotkać, zarówno na poziomie zarządzania, jak i utrzymania swoich struktur poprzez właściwą relację między propagandą i public relations a realiami, a więc i wizerunkiem swojej „marki”. W tym miejscu prof. English podkreślał znaczenie i rolę osób, które, zrezygnowawszy ze swojego dotychczasowego życia, zdecydowały się dołączyć do bojowników, a następnie – rozczarowane licznymi zaobserwowanymi wadami systemu, wróciły do kraju czy też zaprzestały wspierania ideologii Państwa Islamskiego. Ich rozczarowanie, wg gościa PISM, powinno stać się jednym z tematów komunikacji, zastępując zbytnie podkreślanie ewentualnych sukcesów ISIS.  

W trzeciej części swojego wykładu, prof. Richard English skupił się na środkach i metodach zmniejszenia zagrożenia ze strony Państwa Islamskiego. Podkreślał, iż ważne jest realistyczne określenie celów, długoterminowych, ale nie definiowanych jako ostateczne, jak również rozsądne określenie zagrożeń, bez ekstremów idących w kierunku banalizowania lub wyolbrzymiania. Istotna, wg gościa warszawskiego Instytutu, jest pełna współpraca wszystkich służb (wywiadu, policji, wojska), rzetelna wymiana informacji oraz zaangażowanie środowisk naukowych, które mogą zwiększyć świadomość społeczną dot. walki z terroryzmem i jego realnego zagrożenia.

Zobacz także: Walka z terroryzmem w Polsce - i pobierz bezpłatny e-book!

Prof. English odkreślał wielowymiarowość relacji terroryzm – antyterroryzm, czyli zależności na poziomie polityki, kultury, religii, ekonomii czy tożsamości, z których każde wymaga rozpatrzenia pod kątem właściwego doboru środków walki. Jako istotny przedstawiał również fakt zmian zachodzących w świadomości ludzkiej – w sposobie postrzegania świata, jak i samego terroryzmu, po zamachach terrorystycznych, a także relacji i metod działania tak samych antyterrorystów, jak i ich przeciwników. Pytania słuchaczy wykładu dotyczyły m.in. możliwości zintensyfikowania działalności prawicowych ruchów ekstremistycznych w odpowiedzi na kryzys związany z imigrantami.  

Retransmisję z wykładu można obejrzeć na dedykowanej spotkaniu stronie Państwowego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

* * *

Richard English jest profesorem nauk politycznych w School of International Relations i Dyrektorem w Handa Centre for the Study of Terrorism and Political Violence (CSTPV) na Uniwersytecie w St Andrews. Urodził się w Belfaście w 1963 r, gdzie w latach 1989 – 2011 pracował na Królewskim Uniwersytecie.

Jest autorem siedmiu książek, w tym nagradzanego studium Armed Struggle: The History of the IRA (2003) oraz Irish Freedom: The History of Nationalism in Ireland (2006). Jego ostatnia praca to wydana w 2013 roku przez Oxford University Press książka Modern War: A Very Short Introduction. Jest również współredaktorem/redaktorem sześciu innych książek, a także ponad 40 artykułów i rozdziałów tematycznych. Jako ekspert, jest proszony o komentarz i wielokrotnie cytowany w mediach w sprawach dot. terroryzmu, przemocy politycznej, historii i polityki Irlandii.

Z jego wiedzy korzystają redakcje: BBC, CNN, ITN, SKY NEWS, NPR, RTE, The Irish Times, The Times Literary Supplement, Newsweek czy The Financial Times. Prowadzone przez niego badania otrzymują wsparcie takich organizacji i instutucji jak The British Academy, The Economic and Social Research Council, The Arts and Humanities Research Council, The Leverhulme Trust i The Nuffield Foundation. Richard English jest członkiem The British Academy (FBA), The Royal Society of Edinburgh (FRSE), The Royal Irish Academy (MRIA), The Royal Historical Society (FRHistS), a także honorowym członkiem Keble College w Oxfordzie. 

Chcesz wiedzieć więcej, być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria aktualności  Ilość zdjęć:  8

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Czy wiesz, jak skutecznie chronić wzrok podczas akcji? »

oulary taktyczne

 


Tundra w czym jest lepsza od innych czołówek » Jakie cechy muszą mieć buty taktyczne »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz obuwie na prawdziwą przygodę »

buty

 


Nie możesz zabrać plecaka? Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt  » Co powinno się znaleźć w pakiecie ratunkowym czworonożnego towarzysza broni »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Czy masz odpowiednie obuwie na wiosenne wojaże? Sprawdź »

Olej w piance? Do czego to służy »


olej do czyszczenia

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Święto OSŻW Warszawa

18 maja swoje święto obchodził Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Warszawie. OSŻW Warszawa jest jednym z dwóch oddziałów specjalnych działających w strukturze Żandarmerii Wojskowej. W skład...

Aktualny numer

1/2022
SPECIAL OPS 1/2022
W miesięczniku m.in.:
  • - Commando Garud
  • - Marine Mammals in SPECIAL OPS
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl