Wyzwania w walce z Państwem Islamskim - wykład prof. Richarda Englisha

 Redakcja  /  28-02-2016
Prof. Richard English jest autorem m.in. studium "Armed Struggle: The History of the IRA" (2003), "Irish Freedom: The History of Nationalism in Ireland" (2006) oraz "Modern War: A Very Short Introduction" (2013).
Prof. Richard English jest autorem m.in. studium "Armed Struggle: The History of the IRA" (2003), "Irish Freedom: The History of Nationalism in Ireland" (2006) oraz "Modern War: A Very Short Introduction" (2013). Fot. Jadwiga Winiarska, PISM

Państwo Islamskie to już nie tylko symbol, ale i swego rodzaju marka, komunikowana przy użyciu nowoczesnych narzędzi, o takim samym „cyklu życia”, jak każdy inny produkt – te oraz wiele innych kwestii związanych z ISIS poruszył prof. Richard English podczas swojego wykładu w miniony piątek (26 lutego) w Państwowym Instytucie Spraw Międzynarodowych w Warszawie.

Richard English, dyrektor Handa Centre for the Study of Terrorism and Political Violence (CSTPV) na Uniwersytecie w St Andrews, zaprezentował swój wykład „ISIS and the Challenges of Terrorism and Counter-Terrorism” przed międzynarodowym gremium słuchaczy reprezentujących świat polityki, środowiska naukowe oraz media.

Spotkanie oraz dyskusję po wykładzie moderował Kacper Rękawek, analityk ds. terroryzmu międzynarodowego w projekcie bezpieczeństwo europejskie i przemysł obronny w Państwowym Instytucie Spraw Międzynarodowych. Zaproszony przez PISM ekspert skupił się na trzech pytaniach, na które odpowiedzi - wg niego, stanowią klucz do zrozumienia istoty Państwa Islamskiego oraz podjęcia właściwych i skutecznych działań wobec niego.

Przeczytaj również: Polska walka z terrorystami

Pierwsze z omawianych zagadnień dotyczyło fenomenu popularności ISIS oraz rozważań nad tym, w jakim stopniu jest to zupełnie nowe zjawisko lub powtórzony schemat w jedynie zmienionej oprawie. Omówione wraz z odniesieniami do historii (innych organizacji terrorystycznych) zostały tu takie kwestie jak:

  • idea zemsty, towarzysząca w ogromnej większości przypadków działaniom terrorystycznym;
  • stworzenie odrębnych struktur administracyjnych i systemu społecznego w ramach zajętego przez terrorystów terytorium;
  • wykorzystanie ideologii i symboliki religijnej w mechanizmie motywowania działań;
  • media wykorzystane w komunikacji, procesach rekrutacyjnych i propagandzie.

Zobacz również: Terroryzm - nowy paradygmat wojny w XXI wieku; Terroryzm i polityka. Lata 2009 – 2013

Drugim zagadnieniem była przyszłość Państwa Islamskiego – jego możliwy rozwój oraz trudności, z jakim może się spotkać, zarówno na poziomie zarządzania, jak i utrzymania swoich struktur poprzez właściwą relację między propagandą i public relations a realiami, a więc i wizerunkiem swojej „marki”. W tym miejscu prof. English podkreślał znaczenie i rolę osób, które, zrezygnowawszy ze swojego dotychczasowego życia, zdecydowały się dołączyć do bojowników, a następnie – rozczarowane licznymi zaobserwowanymi wadami systemu, wróciły do kraju czy też zaprzestały wspierania ideologii Państwa Islamskiego. Ich rozczarowanie, wg gościa PISM, powinno stać się jednym z tematów komunikacji, zastępując zbytnie podkreślanie ewentualnych sukcesów ISIS.  

W trzeciej części swojego wykładu, prof. Richard English skupił się na środkach i metodach zmniejszenia zagrożenia ze strony Państwa Islamskiego. Podkreślał, iż ważne jest realistyczne określenie celów, długoterminowych, ale nie definiowanych jako ostateczne, jak również rozsądne określenie zagrożeń, bez ekstremów idących w kierunku banalizowania lub wyolbrzymiania. Istotna, wg gościa warszawskiego Instytutu, jest pełna współpraca wszystkich służb (wywiadu, policji, wojska), rzetelna wymiana informacji oraz zaangażowanie środowisk naukowych, które mogą zwiększyć świadomość społeczną dot. walki z terroryzmem i jego realnego zagrożenia.

Zobacz także: Walka z terroryzmem w Polsce - i pobierz bezpłatny e-book!

Prof. English odkreślał wielowymiarowość relacji terroryzm – antyterroryzm, czyli zależności na poziomie polityki, kultury, religii, ekonomii czy tożsamości, z których każde wymaga rozpatrzenia pod kątem właściwego doboru środków walki. Jako istotny przedstawiał również fakt zmian zachodzących w świadomości ludzkiej – w sposobie postrzegania świata, jak i samego terroryzmu, po zamachach terrorystycznych, a także relacji i metod działania tak samych antyterrorystów, jak i ich przeciwników. Pytania słuchaczy wykładu dotyczyły m.in. możliwości zintensyfikowania działalności prawicowych ruchów ekstremistycznych w odpowiedzi na kryzys związany z imigrantami.  

Retransmisję z wykładu można obejrzeć na dedykowanej spotkaniu stronie Państwowego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

* * *

Richard English jest profesorem nauk politycznych w School of International Relations i Dyrektorem w Handa Centre for the Study of Terrorism and Political Violence (CSTPV) na Uniwersytecie w St Andrews. Urodził się w Belfaście w 1963 r, gdzie w latach 1989 – 2011 pracował na Królewskim Uniwersytecie.

Jest autorem siedmiu książek, w tym nagradzanego studium Armed Struggle: The History of the IRA (2003) oraz Irish Freedom: The History of Nationalism in Ireland (2006). Jego ostatnia praca to wydana w 2013 roku przez Oxford University Press książka Modern War: A Very Short Introduction. Jest również współredaktorem/redaktorem sześciu innych książek, a także ponad 40 artykułów i rozdziałów tematycznych. Jako ekspert, jest proszony o komentarz i wielokrotnie cytowany w mediach w sprawach dot. terroryzmu, przemocy politycznej, historii i polityki Irlandii.

Z jego wiedzy korzystają redakcje: BBC, CNN, ITN, SKY NEWS, NPR, RTE, The Irish Times, The Times Literary Supplement, Newsweek czy The Financial Times. Prowadzone przez niego badania otrzymują wsparcie takich organizacji i instutucji jak The British Academy, The Economic and Social Research Council, The Arts and Humanities Research Council, The Leverhulme Trust i The Nuffield Foundation. Richard English jest członkiem The British Academy (FBA), The Royal Society of Edinburgh (FRSE), The Royal Irish Academy (MRIA), The Royal Historical Society (FRHistS), a także honorowym członkiem Keble College w Oxfordzie. 

Chcesz wiedzieć więcej, być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria aktualności  Ilość zdjęć:  8

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

KURS INSTRUKTOR SPORTU STRZELECKIEGO PZSS »
kurs strzelectwa

100% byczej skóry »

Dopasuj latarkę do rodzaju broni »


latarka na broń

 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

noktowizja

sprzet bushcraft

 


Poznaj 1 sposób na ochronę Twojego smartphona »

Dla kogo latarka taktyczna z UV »


latarka taktyczna

 


Wyprawa po trudnym terenie?  Dobierz sprzęt »
biwak

 


Na czym polega przewaga butów taktycznych »

Jesteś aktywnym strzelcem? Gdzie zaspokoisz swoje potrzeby »


ubranie taktyczne

 


Kto chroni statki handlowe »

 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

noktowizja

sprzet bushcraft

 


Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »
latarki czołowe

 


Jakich butów nie porzucisz w akcji »

5 kluczowych zalet butów taktycznych »


 


 


Jak poprawić celność broni »  Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
broń konserwacja zegarki taktyczne

 


Dobierz buty do swojego hobby »
buty taktyczne

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Prosty sposób na wzmocnienie celności »
zasilanie latrki na karabin

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen policja ulica
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Pozycja opracowana dla snajperów, strzelców wyborowych, sportowych strzelców długodystansowych oraz myśliwych (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Raz w roku taki skok

27 lipca nad Jeziorem Żywieckim ponad 100 spadochroniarzy 6 Brygady Powietrznodesantowej wykonało desant do wody. Jak co roku skoki prowadzono ze śmigłowca W-3W Sokół z 25 Brygady Kawalerii...

17. promocji na 17. urodziny Kolby

Już od siedemnastu lat jesteśmy z Wami, wspierając Was wszystkich w realizowaniu hobby związanego z outdoorem, strzelectwem oraz myślistwem. Bez względu na to, czy jesteś strzelcem, turystą,...

Aktualny numer

3/2021
SPECIAL OPS 3/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - 15 lat CBA
  • - Filipińscy Strzelcy śmierci
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl