Beczki błota, potu i łez na V Biegu Tygrysa

patronat medialny SPECIAL OPS
 Redakcja  /  03-02-2016
Fot. Bieg Tygrysa

To była już piąta edycja Biegu Tygrysa w legendarnym Orzyszu, a jednocześnie pierwsza zimowa i najtrudniejsza ze wszystkich do tej pory organizowanych. Wbrew nazwie, śniegu i lodu było jak na lekarstwo, co nie oznaczało jednak żadnych ułatwień dla zawodników. Wszechobecne błoto skutecznie testowało wytrzymałość, ducha zespołowego, wolę walki i upór ponad 300 zawodników, którzy 30 stycznia stawili się w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Orzyszu.

Zawodnicy mogli wziąć udział w jednym z dwóch rodzajów biegów. W ramach „Dużej Beczki” rywalizowały ze sobą dwuosobowe zespoły i to właśnie w tej kategorii wystartowała większość uczestników. Wśród ponad 300 pasjonatów ekstremalnych wyzwań biegowych znalazło się około 30 kobiet, a także zawodnicy zza granicy: Wielkiej Brytanii, Białorusi i Ukrainy.

Trzydziestokilometrowa trasa „Dużej Beczki” była najeżona ponad setką przeszkód naturalnych i sztucznych. Całkowita długość do pokonania oraz przemyślane odległości między poszczególnymi „atrakcjami”, do których na całym odcinku dołączyło błoto, pozwoliły na jednoczesne sprawdzenie typowych długodystansowców (maratończyków), jak i uczestników nastawionych przede wszystkim na krótkie sprinty i pokonywanie przeszkód.

Tym ostatnim czoła nie musieli stawiać uczestnicy „Małej Beczki”, która była skierowana do biegaczy pragnących zmierzyć się z dystansem i ogólnymi warunkami biegowymi, ale niekoniecznie z wymyślnymi utrudnieniami. W efekcie, 126 śmiałkom nie udało się ukończyć biegu, a 12 z nich potrzebowało opieki medycznej.

Co czekało na uczestników „Dużej Beczki”? Na początku na próbę został wystawiony zapał uczestników, który zweryfikowała lodowata woda w rzece, a wspomnienie po tej przeszkodzie utrzymywało się przez cały czas trwania biegu w postaci mokrego ubrania, dociążonego przylepiającym się wszechobecnym błotem. Do nieuniknionego grzęźnięcia w mazi dochodziły różnego rodzaju ścianki, pochylnie, podesty, poręcze i równoważnie oraz wspinaczka po linach czy czołganie. Opanowanie, koordynację ruchową i umiejętność działania w stresie sprawdzały takie konkurencje takie jak rzut granatem czy konieczność zapamiętania i przedstawienia danych – ciągu liczb i prostego wierszyka. Dodatkowo, dwuosobowe zespoły otrzymywały swojego „marudera”, tzw. kulę u nogi, czyli nieustannie towarzyszącą im przeszkodę – pięciokilogramowy drewniany bal, który razem z nimi musiał dotrzeć na metę.

W ramach „Dużej Beczki” pierwszy na mecie stawił się tandem 7. Brygady Obrony Wybrzeża – st. sierż. Mariusz Borychowski i plut. Artur Pelo – weterani orzyskiego biegu, którzy niezmiennie kończą go na pierwszej pozycji. Na metę „Małej Beczki” pierwszy dotarł Kamil Horba z 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej.

Bieg Tygrysa jest imprezą skierowaną głównie do żołnierzy, zaprawionych w kilkudziesięciokilometrowych marszach i pokonywaniu przeszkód w ramach wyczerpujących biegów. Jednak na starcie oraz na mecie nie brakowało także cywili, których przyciągnął bardzo wysoki poziom trudności. W „Małej Beczce” wzięła udział również trójka podopiecznych placówki MONAR-u z pobliskich Gaudynek, dla których start w biegu był elementem terapii.

Nazwa wydarzenia, jak i miejsce organizacji nie są, oczywiście, przypadkowe. Bieg Tygrysa odbywa się w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Orzyszu i nawiązuje bezpośrednio do tzw. „beczek”, czyli długich marszów z przeszkodami, z którymi musieli zmierzyć się wszyscy niepokorni i sprawiający problemy poborowi. Skierowani do nieistniejącego już 7. Oddziału Dyscyplinarnego (zlikwidowano go w grudniu 1991 r.), musieli się oni poddać zasadom obostrzonego regulaminu wewnętrznego, temperującego, ale i szlifującego charakter. Nim udało im się odbyć karną służbę i zaliczyć marsz oraz inne intensywne zajęcia z taktyki, byli oni nazywani „Harcerzami”. Dopiero po 40 dniach i przemaszerowaniu kilkudziesięciu kilometrów zdobywali miano „Tygrysów” z JW 1370.

V Bieg Tygrysa zorganizowali wspólnie: Gmina Orzysz, Polski System Walki Wręcz HALLER, MOSiR Orzysz, 15. Giżycka Brygada Zmechanizowana, Ośrodek Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz, 15. Mazurski Batalion Saperów, 24. Wojskowy Oddział Gospodarczy, Wydział Żandarmerii Wojskowej w Bemowie Piskim, Nadleśnictwo Drygały. Imprezę objął honorowym patronatem Burmistrz Orzysza, Zbigniew Włodkowski.

Organizatorzy, zachęceni pozytywnymi reakcjami uczestników, w szczególności tymi dotyczącymi bardzo wysokiego poziomu trudności, zapowiadają, że w trakcie letniej edycji podniosą poprzeczkę jeszcze wyżej – chcą, by „Bieg Tygrysa”, jak prawdziwy drapieżnik, rozrastał się, przybierał na sile i stawiał czoła nowym, coraz większym wyzwaniom. Chcą też nawiązać do innych niepisanych tradycji z Orzysza.

W ramach VI edycji, która odbędzie się 20 sierpnia 2016 r., planowane są (prócz standardowych „Beczek”) dodatkowe konkurencje:

  • Maraton Tygrysa (45 km z ponad 150 przeszkodami, bieg indywidualny z obciążeniem),
  • Sandokan (65 km z 200 przeszkodami, bieg indywidualny/grupowy w oporządzeniu i z obciążeniem – mianem „Sandokana” określano żołnierzy, który w jednostce w Orzyszu byli dłużej niż rok),
  • Bieg Małego Tygrysiątka (około 500 m, bieg dla dzieci),
  • Saper Tygrysi  (2 km w stroju EOD).

Zapisy na VI Bieg Tygrysa rozpoczną się 5 lutego 2016 r. o godzinie 20:00.


Podium V edycji Biegu Tygrysa

Duża Beczka

1. Artur Pelo i Mariusz Borychowski – 7. Brygada Obrony Wybrzeża - 3:17:48
2. Adam Pisulski i Jarosław Druciarek – 11. LDKPANC Żagań - 3:34:34
3. Sebastian Jakubowski i Mateusz Jakubowski – 3:45:07

Mała Beczka

1. Kamil Horba, 20 Bartoszycka Brygada Zmechanizowana, 2:26:53
2. Mariusz Pardo, 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana, 2:38:39
3. Przemysław Flaga, 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana, 2:47:36

Chcesz wiedzieć więcej, być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria aktualności  Ilość zdjęć:  6

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


Dostosuj mundur patrolowy do terenu »

Nowe kamizelki taktyczne poznaj ich zastosowanie »

linia taktyczna
kamizelka taktyczna

 


Jak postępować, gdy niebezpieczeństwo czai się na oceanie »
buty taktyczne

 


100% byczej skóry »

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Czeka Cię wyprawa po Tajdze? Czy wiesz, jakie ubranie wybrać »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

noktowizja

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »

Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »


 


Niezbędnik żołnierza - co powinno się w nim znaleźć »
ubranie taktyczne

 Jak poprawić celność broni »  Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
broń konserwacja

 


Nie czekaj aż ktoś będzie lepszy zapisz się na trenig strzelecki »
kursy strzeleń

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

V Maraton Selekcja - zgłoś się już dziś

Już 9 października 2021 r. o godzinie 5.00 w miejscowości Cisna wystartuje V Maraton Selekcja. Ten pierwszy w Polsce górski bieg z przeszkodami wzorowany na selekcji do Jednostek Wojsk Specjalnych...

17. promocji na 17. urodziny Kolby

Już od siedemnastu lat jesteśmy z Wami, wspierając Was wszystkich w realizowaniu hobby związanego z outdoorem, strzelectwem oraz myślistwem. Bez względu na to, czy jesteś strzelcem, turystą,...

Aktualny numer

4/2021
SPECIAL OPS 4/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - GEI - Obrońcy Katalonii
  • - Macedońskie Wilki
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl