Brytyjscy weterani w obiektywie Bryana Adamsa – wystawa WOUNDED w Polsce

 Redakcja  /  12-11-2015
Fot. Bryan Adams

Bryan Adams, kanadyjski piosenkarz, jest także autorem poruszających zdjęć brytyjskich weteranów wojen w Iraku i Afganistanie. Portrety okaleczonych żołnierzy, zebrane w cyklu „WOUNDED: THE LEGACY OF WAR”, będzie można obejrzeć już w najbliższy poniedziałek, 16 listopada, w ramach 23. edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych CAMERIMAGE w Toruniu. Zaś w dniu otwarcia wystawy na naszym portalu będziecie mogli przeczytać ekskluzywny wywiad z artystą.

 „WOUNDED: THE LEGACY OF WAR” („Okaleczeni: Świadectwo Wojny”) to zdjęcia okaleczonych brytyjskich weteranów wojen w Iraku i Afganistanie. Fotografie, wykonane w londyńskim studiu Adamsa, stanowią hołd dla odwagi i hartu ducha ocalałych żołnierzy, opowieść o poświęceniu dumie i patriotyzmie. To także wstrząsające świadectwo okrucieństwa wojny. Służba wojskowa nie jest artyście zupełnie obca – zarówno jego dziadek, jak i ojciec służyli z „Union Jackiem” na ramieniu, zaś sam Adams w 1987 wydał album „Into the Fire” z utworem „Remembrance Day”, poświęcony m.in. żołnierzom walczącym w czasie I wojny światowej.

Bryan Adams rozpoczął swój projekt w 2008 roku, zachęcony przez Caroline Froggart, zastępcę redaktora wiadomości brytyjskiej stacji ITN. Zaproponowała mu ona realizację portretów z żołnierzami, którzy wrócili okaleczeni z działań wojennych na Bliskim Wschodzie. Artysta pracował nad materiałem kilka at, spotykając się z 40 weteranami brytyjskich sił zbrojnych. Setki tysięcy godzin spędzone na rozmowach, budowaniu więzi i zaufania aż wreszcie fotograficznej pracy przerodziły się w album 100 zdjęć, uzupełnionych o historie portretowanych żołnierzy. 30 z nich kontynuuje misję autora, pojawiając się na wystawach w światowych muzeach i galeriach. M.in. w ramach obchodów Dnia Pamięci w Wielkiej Brytanii, ekspozycję zdjęć „WOUNDED: THE LEGACY OF WAR” w londyńskim Somerset House odwiedził Książę Harry (osobiście zaangażowany w liczne działania wspierające weteranów), który spotkał się tego dnia z artystą i bohaterami fotografii. Ponadto, dochód ze sprzedaży albumu jest przekazywany na wsparcie fundacji pomagającym weteranom, takich jak Blesma, Blind Veterans UK, Combat Stress, SSAFA, oraz War Child (organizacji działającej na rzecz dziecięcych ofiar wojen).

Część materiału to czarno-białe zdjęcia, inne prezentują postaci żołnierzy w pełnym kolorze. Niektóre, o charakterze makro-fotografii, skupiają się na bliznach po odłamkach i kulach, szramach po poparzeniach, śladach po urwanych kończynach czy protezach, oszpeconych twarzach. Inne prezentują całe sylwetki – niejednokrotnie ludzi, którzy pierwszy raz od momentu zranienia czy wyjścia ze szpitala zdecydowali się spojrzeć na siebie oczami innego człowieka. Zdjęcia są proste, ascetyczne, a jednocześnie są bardzo intymne. Niosą silny ładunek emocjonalny i wyrazisty przekaz, którego intensywność zwiększa białe tło. Są na nich mężczyźni i kobiety, dumni, zamyśleni, uśmiechnięci, w mundurach lub w strojach cywilnych. Dla wielu weteranów sesje fotograficzne w studiu artysty były rodzajem terapii i jedną z największych bitew, które przyszło im stoczyć – bitwy o dalsze, normalne życie, pomimo przeżytych wojennych koszmarów i kalectwa.

Podczas CAMERIMAGE, oprócz „WOUNDED”, zwiedzający będą mogli obejrzeć także drugi cykl autorstwa kanadyjskiego piosenkarza.„EXPOSED” („Obnażeni”) to seria 130 portretów największych współczesnych sław pop-kultury, które widzowie będą mogli odkryć na nowo przez obiektyw aparatu Bryana Adamsa. 

Toruńska wystawa fotografii Bryana Adamsa jest pierwszą prezentacją jego prac w Europie Środkowo-Wschodniej. Będzie ją można oglądać od 16 listopada 2015 r. do 31 stycznia 2016 r. w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” (Wały Gen. Sikorskiego 13) , które razem z Fundacją Sztuki Świata jest organizatorem wystawy. Wystawę dofinansowało Województwo Kujawsko-Pomorskie oraz Miasto Toruń.

Szczegółowe informacje o wystawie można znaleźć na stronie Festiwalu CAMERIMAGE.

Chcesz wiedzieć więcej, być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Rajd po trudnym terenie?  Dobierz pojazd »
pojazdy wojskowe

 


 


Polowanie - w jakim plecaku będzie najwygodniej »
plecak

 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Wybierz sprzęt bushcraft  »

noktowizja

sprzet bushcraft

 


W jakich warunkach noktowizja zawieść nie może  »
noktowizja

 


Jakich butów nie porzucisz w akcji »

Skąd pozyskać niezawodny sprzęt logistyczny »

buty wojskowe

sprzet logistyczny

 


W ciemności przyda się pewne źródło zasilania »

 Jak poprawić celność broni » Zegarki taktyczne, z którymi się nie zgubisz » 
broń konserwacja zegarki taktyczne

 


Dobierz rękawice do misji »
rekawice taktyczny

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Prosty sposób na wzmoznienie celności »
zasilanie latrki na karabin

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa spodnie taktyczne

 


Przejdź szkolenie wysokościowo - ratownicze »

 Ciekawostki z placu broni » Poznaj najlepszego przyjaciela operatora bojowego »
latarka taktyczna

 


Jak dopasować ring w butach »
buty taktyczne

 


 

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen policja ulica
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Pozycja opracowana dla snajperów, strzelców wyborowych, sportowych strzelców długodystansowych oraz myśliwych (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Szkolenie żołnierzy Wojsk Specjalnych w CSLog

W dniach 12-14 lutego 2021 r. w Centrum Szkolenia Logistyki przy wykorzystaniu bazy szkoleniowej Szkoły Specjalistów Pożarnictwa (SSP) szkolili się żołnierze wojsk specjalnych wraz z ich...

Aktualny numer

6/2020
SPECIAL OPS 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Droga cywila do WS
  • - 10 lat GISW
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl