Dopóki walczysz, jestes zwycięzcą! - XVIII SELEKCJA

Błażej  Bierczyński  /  SPECIAL OPS 4/2015  /  28-10-2015
Fot. fot. Danuta Kups

„Selekcja A.D. 2015” to edycja szczególna – program osiągnął „ustawową pełnoletniość”, był okazją do spotkania z byłymi absolwentami, wprowadzenia organizacyjnych zmian i – jak zawsze – do zderzenia uczestników z rzeczywistością własnych możliwości i ograniczeń, wyłonienia tych najbardziej wytrwałych i najtwardszych, z których część trafi do elitarnych jednostek Wojska Polskiego. Z okazji „osiemnastki” postanowiliśmy nie tylko opowiedzieć, co działo się w tym roku na Poligonie Drawskim, ale również podsumować pokrótce wszystkie 18 edycji.

Zdjęcia: Danuta Kups

 3  4. Ciąg dalszy aktualności...

Selekcja – fakty i liczby oraz niemierzalne emocje

 „Ojcem założycielem”, czyli twórcą scenariuszy i prowadzącym, jest major Arkadiusz Kups. Gdy organizował „Selekcję”, jego celem było stworzenie gry terenowej (w opinii wielu doświadczonych żołnierzy, w tym „specjalsów” – najtrudniejszej w kraju), która umożliwiałaby ludziom marzącym o służbie w jednostkach specjalnych wojska i policji, sprawdzenie się i weryfikację swoich możliwości w ekstremalnych warunkach. Tym samym celem było więc stworzenie swojego rodzaju narzędzia werbunkowego do elitarnych formacji Wojska Polskiego.

W ciągu 18 lat, w „Selekcji” wystartowało 5500 uczestników. Od 6. edycji główne wydarzenie poprzedza „Preselekcja”, która zakończyła wybór uczestników na podstawie „listów motywacyjnych”, kolejności zgłoszeń, prezentacji osiągnięć oraz wyobrażeń i nadziei. Pierwsze „odsiewy” były realizowane w takich miejscach jak Tomaszów Mazowiecki, Puck, Bydgoszcz, a od kilku lat „Preselekcji” służą warszawskie obiekty Wojskowej Akademii Technicznej.

Do właściwego etapu programu zakwalifikowało się przez 18 lat około 900 osób. „Selekcja” jest od zawsze realizowana (dzięki Nadleśnictwu Drawsko Pomorskie i Dowództwu COSWL Oleszno) na Poligonie Drawskim, gdzie przez wiele lat szkolili się komandosi najbardziej elitarnych jednostek.

Wśród szczęśliwców, którzy ukończyli „Selekcję”, jest osiem kobiet. Trzy z nich pracują obecnie w Straży Granicznej. To właśnie ukończenie programu organizowanego przez majora Kupsa pomogło im w otrzymaniu posady.

W gronie absolwentów są także obecni oficerowie, pracujący w 25. Brygadzie Kawalerii Powietrznej, 6. Brygadzie Desantowo-Szturmowej, a także w jednostkach specjalnych. Od 2007 roku tradycją stało się, że wśród instruktorów towarzyszących uczestnikom znajdują się absolwenci wcześniejszych edycji, ludzie na co dzień związani z wojskiem, policją lub innymi służbami mundurowymi.

Różnorodność „Selekcji” pod względem typu terenu i charakteru zadań sprawia, że trudno jednoznacznie określić długość selekcyjnych tras. Waha się ona między 50 (jak w tym roku) a ponad 200 km. Krótsze dystanse nie oznaczają, oczywiście, lżejszej edycji – mniejsza „kilometrówka” to najczęściej intensywniejsze zadania o innej specyfice, które równie efektywnie „selekcjonują”, jak marsze czy biegi.

„Selekcję” swego czasu odwiedził Bronisław Komorowski, wówczas na stanowisku Ministra Obrony Narodowej. Absolwenci programu byli też zapraszani do siedziby MON na uroczyste spotkania z Januszem Onyszkiewiczem (Ministrem Obrony Narodowej w latach 1992–1993 oraz 1997–2000). Co roku na imprezie pojawiają się w roli obserwatorów funkcjonariusze z elitarnych formacji wojskowych i policyjnych, tzw. „kupcy”, szukając „świeżej krwi”.

Niestety, mimo zaangażowania MON-u w realizację programu, przez 18 lat nie udało się wypracować modelu rekrutacji absolwentów „Selekcji” do służby wojskowej. Pełni energii ludzie, dysponujący ogromnym potencjałem i niezwykłymi umiejętnościami, przepadają w biurokratycznych kolejkach, podczas gdy wojsko – paradoksalnie – narzeka na jakość kandydatów do służby.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
Galeria aktualności  Ilość zdjęć:  8
Aktualność pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 4/2015

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


 Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych » 

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Global SOF Symposium w Warszawie

Global SOF Symposium - Europe jest coroczną platformą wymiany wiedzy i doświadczeń, w trakcie której mają miejsce wykłady, dyskusje panelowe i rozmowy eksperckie, połączone z ekspozycją najnowszych...

Aktualny numer

4/2021
SPECIAL OPS 4/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - GEI - Obrońcy Katalonii
  • - Macedońskie Wilki
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl