Polska krew i afgański piach

Błażej  Bierczyński  /  18-10-2015
Fot. Rafał Molenda - "Błękitna pustynia"

Audiobook „Błękitna pustynia” Rafała Molendy, dziennikarza Radia Szczecin, odbił się echem w środowisku polskich weteranów misji zagranicznych, jak i wszystkich pragnących poznać realia funkcjonowania polskiego kontyngentu. Wcisnąwszy [Play], dzięki wysokiemu poziomowi realizacji nagrania, słuchacze przenosili się w świat PKW w Afganistanie. Dziś wrażenia słuchowe uzupełnia książka, która w nie mniejszym stopniu oddziałuje na wyobraźnię i – co ważniejsze, dostarcza wiedzy o codziennym życiu Polaków na misji.

„Błękitna pustynia” to oparty na faktach, fabularyzowany reportaż z XII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Wartością książki samą w sobie jest to, z czyjej perspektywy obserwujemy wydarzenia, kto jest autorem-narratorem historii. Jest to zaś tak naprawdę wartość podwójna: tak dla żołnierzy-misjonarzy, jak i dla zwykłych ludzi, cywili. Ukazanie realiów wojny nie jest, bowiem, proste. Z jednej strony trzeba uważać na patos, budowanie mitu super-herosów, z drugiej - na zbyt powierzchowne opisy, deprecjonujące dokonania żołnierzy. Dlatego fach, a co za tym idzie – umiejętności dziennikarskie, jakimi bezsprzecznie dysponuje Rafał Molenda, zdecydowanie przełożyły się na sukces reportażu.

Oto przyglądamy się misyjnej rzeczywistości z perspektywy cywila, interesującego się wojskowością, ale nadal tylko cywila. Ale tak, jak żołnierze są uzbrojeni w beryle i „pekaśki”, tak nasz „przewodnik” jest uzbrojony w równie skuteczną (w innym wymiarze) broń - w słowo oraz świadomość językową.  Dzięki temu „arsenałowi” to, co moglibyśmy zobaczyć będąc w Afganistanie na miejscu autora, otrzymaliśmy najpierw w formie audiobooka, a obecnie książki. Dziennikarz, szczególnie radiowy, musi umieć opowiadać historię dobierając słowa w skondensowaną, ale i wyrazistą treść mieszczącą się w czasie antenowym. Dlatego w „Błękitnej pustyni” nie znajdziemy zbędnych opisów ani dłużyzn, ale esencję reportażu.

Zgodnie z tym, co przeczytamy w dedykacji książki – „prawdziwe jest to, czego sam doświadczysz”, realiów misyjnych doświadczamy z Rafałem Molendą, który przez dwa miesiące towarzyszył żołnierzom 12 Brygady Zmechanizowanej, nazwanej „Błękitną” na cześć armii gen. Józefa Hallera. Na narrację składają się opisy zwykłej codzienności w bazach (Ghazni, Bagram, Mazar-i Sharif), odpraw i patroli oraz wspomnienia wcześniejszych wydarzeń i krótkie „skoki” do Polski, bo przecież równolegle do życia na misji, toczyło się to w Polsce. Choć niekiedy ta mnogość punktów na osi czasu może powodować drobny chaos i zagubienie czytelnika, to ostatecznie okazuje się uzasadniona. Czy przypadkiem nie tak właśnie działa nasza pamięć? Dni przelatują niezauważenie, zapamiętujemy tylko konkretne wydarzenia, przywoływane w strumieniu świadomości, niekoniecznie w tradycyjnie rozumianym porządku.

To, co nosimy w głowie i w sercu, co kształtuje nasze spojrzenie i świadomość, to m.in. emocje – i te w obrazowy i wyrazisty sposób również udało się Rafałowi Molendzie wpleść w realizm wydarzeń, który uświadamia czytelnikowi trud polskiego żołnierza, rolę i znaczenie misji, w której brali udział Polacy. Szczególnie ważne są postaci, z którymi „spotykamy się” na misji dzięki autorowi. To żołnierze z krwi i kości – niestety także ci, którym przyszło tę krew przelać, jak „Sroka” i „Ordyn”. To właśnie oni, obok kilkunastu wymienionych z pseudonimów czy nazwisk żołnierzy, są głównymi bohaterami „Błękitnej Pustyni”. Książka to ich literacki pomnik, „trwalszy niż ze spiżu”, bo zawierający uderzającą swą prawdziwością relację.

Książka Rafała Molendy to zarazem fabularyzowany reportaż, rozliczenie, spowiedź świadka, być może dla niektórych żołnierzy również katharsis – starcie się z bolesnymi doświadczeniami: najpierw poprzez dźwięk, a teraz na papierze. „Błękitna pustynia” dostarcza, bowiem, tego, czego nie przekażą anonimowe komunikaty, chłodne informacje prasowe, stonowane komentarze rzecznika prasowego czy branżowe artykuły. Słowa zaś uzupełniają zdjęcia, nagrania audio i wideo, które czytelnik może obejrzeć korzystając z czytnika kodów w QR w telefonie. Dzięki temu sami decydujemy, kiedy polegać wyłącznie na własnej wyobraźni bazującej na opisach, a kiedy dodatkowo „podróż” wzbogacić o obrazy i dźwięki przeniesione prosto z Afganistanu. Pasjonującej lektury nie jest w stanie zakłócić nawet drobna literówka w oznaczeniu broni, którą czytelnicy z pewnością wychwycą. W całej treści „Błękitnej pustyni” jest to tak naprawdę nic nieznaczące ziarenko piasku.

Galeria aktualności  Ilość zdjęć:  1

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


 Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych » 

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca KRAVMAGA


LUBLINIEC.PL Cicho i skutecznie Tajemnice najstarszej jednostki specjalnej Wojska Polskiego Przygotowani przetrwają Sztuczki survivalowe
lubieniec przygotowani-przetrwaja balistyka-dla-snajperow
To nie tylko wznowienie książki, ale także akcja CSR (społecznej odpowiedzialności biznesu) byłych żołnierzy tej formacji, którzy obecnie świadczą usługi z zakresu bezpieczeństwa. To oni przekonali autora do uzupełnienia i wznowienia książki LUBLINIEC.PL (...)
zobacz więcej »
Bądź przygotowany. Chroń swoją rodzinę i przetrwaj! Nieujarzmiona natura, atak terrorystyczny albo zwykłe zdarzenie losowe mogą sprawić, że nasz świat skomplikowanych zależności zacznie się rozpadać (...)
zobacz więcej »
To nie tylko książka, ale stworzone z pasją narzędzie przetrwania. ToolBook zawiera: lusterko sygnałowe, soczewkę Frasnela, linijkę, zegar słoneczny, znaczniki trasy, podpałkę oraz praktyczną wiedzę, jak przetrwać (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Pierwsze neutralizacje min w zespole NATO

Stały Zespół Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 zrealizował swoją pierwszą bojową operację pod dowództwem Polskiego Kontyngentu Wojskowego – PKW Morze Północne. Na wodach terytorialnych...

Aktualny numer

4/2021
SPECIAL OPS 4/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - GEI - Obrońcy Katalonii
  • - Macedońskie Wilki
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl