Karbalska KALI-grafia

Błażej  Bierczyński  /  15-09-2015
Fot. Wydawnictwo Czarne

W naszej naturze leży przekazywanie historii drugiemu człowiekowi. Im ważniejsze, trudniejsze wydarzenia, tym ta instynktowna potrzeba jest silniejsza. A im więcej relacji świadków i uczestników, tym pełniejszy obraz i szansa na zachowanie najbliższej faktom wersji. Dlatego słusznie ppłk Grzegorz Kaliciak, dowódca obrony City Hall i konsultant przy filmie „Karbala” Krzysztofa Łukaszewicza, zdecydował się przenieść swoje wspomnienia i obserwacje na karty „Karbali. Raportu z obrony City Hall”.  

Wydanie „Karbali. Raportu z obrony City Hall” ppłk Grzegorza Kaliciaka zbiegło się z premierą filmu Krzysztofa Łukaszewicza. Około trzy tygodnie wcześniej ukazała się praca Marcina Górki i Piotra Głuchowskiego. Choć obie książki opowiadają o tych samych wydarzeniach ich źródłach, przyczynach i następstwach, to są to jednak dwie różne perspektywy. W przypadku pracy duetu dziennikarzy, sytuację obserwujemy z punktu widzenia trzeciej osoby – jakkolwiek rzetelnie są one opisane, właśnie ten fakt istnienia pośredników w opowieści oddala.

Tymczasem „Kali”, jak nazywają ppłk Kaliciaka najbliżsi towarzysze broni, w „Raporcie” umożliwia nam spojrzenie na sytuację jego oczami – nie tylko świadka, ale przede wszystkim bezpośredniego uczestnika. Swoje wspomnienia i obserwacje przedstawia w formie tytułowego raportu, w którym prostym, wojskowym językiem, pozbawionym literackiego patosu czy dziennikarskiego dystansu - przenosi nas w świat odległy nam geograficznie, kulturalnie, duchowo i mentalnie.

PRZECZYTAJ TAKŻE >>
Karbala
SPRAWDŹ CENĘ >>

„Raport…” można podzielić na trzy części. Pierwsza to krótkie wprowadzenie historyczno-kulturowe, które pomaga zrozumieć religijno-plemienne zależności konfliktu na Bliskim Wschodzie, znaczenie Aszury i wydarzenia w przededniu bitwy, jak również ich kontynuację. Druga to zajmującą najwięcej miejsca relacja z dynamicznych i trudnych walk w Karbali – obrony City Hall oraz ścigania bojowników Muktady as-Sadra we współpracy z Amerykanami. I wreszcie część trzecia, opisująca powrót do domu, w której poświęcił dużo uwagi dalszym losom żołnierzy, w tym zjawisku PTSD, nad którym zarówno wojsko, jak i rząd czy społeczeństwo powinny się pochylić.

„Karbalę. Raport z obrony City Hall” ppłk Kaliciaka i „Karbalę” Marcina Górki i Piotra Głuchowskiego przeczytałem niemal równocześnie tuż przed premierą filmu Krzysztofa Łukaszewskiego, co uzbroiło mnie w wiedzę o działaniach polsko-bułgarskich obrońców. Lektura obu książek umożliwiła mi również nabranie dystansu wobec filmu, by nie traktować go jako dokument, a jedynie fabularyzowaną wersją wydarzeń, pełną dodatkowych wątków. Dlatego wszystkim, którzy film widzieli i odczuwają pewien niedosyt lub z różnych przyczyn mają zbyt wiele znaków zapytania, jak i tym, którzy się dopiero wybiorą do kina (a chcieliby wiedzieć więcej), polecam lekturę obu książek.

Czy są one wobec siebie konkurencyjne? Na rynku, z perspektywy wydawców - na pewno. Z perspektywy chęci poznania historii i różnych perspektyw, a także z perspektywy żołnierzy (nie tylko obrońców City Hall, a wszystkich misjonarzy) – ani trochę. Doskonale się uzupełniają. Jednak bezpośredniość relacji ppłk Kaliciaka, a także świadomość, że znajdował się on w centrum karbalskiego piekła sprawiają, iż mamy szansę zbliżyć się do wydarzeń i ich uczestników bardziej niż dzięki najbardziej barwnym relacjom dziennikarskim czy najlepiej wykreowanym postaciom w filmie. I tu muszę zaznaczyć, że „Karbalę” oglądałem mając wciąż w głowie właśnie słowa ppłk Grzegorza Kaliciaka – jako te pochodzące prosto od świadka zaangażowanego w sytuację na „pierwszej linii frontu”.

Co czyni książkę ppłk Kaliciaka jeszcze bardziej osobistą, to fakt, iż nie używa on imion i nazwisk swoich podwładnych, biorących udział w obronie. Co pozornie mogłoby być odebranie jako zabieg tworzący dystans, ja odbieram jako wyraz szczególnej więzi z żołnierzami i zaufania, których ich dowódca nie chce nadużywać tak, jak i nie chce przekraczać granic prywatności. Tożsamość pozostałych obrońców poznamy czytając książkę Marcin Górki i Piotra Głuchowskiego. Wartość „Raportu…” dodatkowo podnoszą zdjęcia (jak można się domyślić, z zamazanymi twarzami żołnierzy) uczestników II zmiany PKW Irak oraz przykładowe dokumenty z misji 17 Batalionu Zmechanizowanego.

Wspomnienia ppłk Grzegorza Kaliciaka, przeniesione przez niego na karty „Raportu…”, są częścią układanki o nazwie „bitwa o City Hall” – układanki odkrywanej  po kilku latach przez kolejne artykuły, książki, wreszcie film Krzysztofa Łukaszewicza. Wojskowe słowa dowódcy obrony z wplecionymi w nie emocjami to właśnie „karbalska KALI-grafia” – słowa nie jedyne, ale jedne z najważniejszych, „współprzekazujących” historię i współtworzących panoramę największej bitwy Polaków od czasów II wojny światowej.

Galeria aktualności  Ilość zdjęć:  1

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co jest niezbędne w uzbrojeniu komandosa »
uzbrojenie

 


Na czym polega: monitoring ze sztuczną inteligencją  » Podpowiadamy, jakie urządzenia chronią Twoje informacje »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Co zabrać ze sobą na zimową wyprawę »
sprzet na zime

 


Dobierz pojazd elektryczny na niedostępne tereny »

Olej w piance? Do czego to służy »

pojazd elektryczny
olej do czyszczenia

 


Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych »

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


 Co sprawia, że ten filtr do wody jest wyjątkowy »

filtry do wody

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
ubrania taktyczne

 


Jakie buty na zimowe wyprawy »
kursy strzeleń
05/07/2020

 


Księgarnia Militarna Poleca KRAVMAGA


LUBLINIEC.PL Cicho i skutecznie Tajemnice najstarszej jednostki specjalnej Wojska Polskiego Przygotowani przetrwają Sztuczki survivalowe
lubieniec przygotowani-przetrwaja balistyka-dla-snajperow
To nie tylko wznowienie książki, ale także akcja CSR (społecznej odpowiedzialności biznesu) byłych żołnierzy tej formacji, którzy obecnie świadczą usługi z zakresu bezpieczeństwa. To oni przekonali autora do uzupełnienia i wznowienia książki LUBLINIEC.PL (...)
zobacz więcej »
Bądź przygotowany. Chroń swoją rodzinę i przetrwaj! Nieujarzmiona natura, atak terrorystyczny albo zwykłe zdarzenie losowe mogą sprawić, że nasz świat skomplikowanych zależności zacznie się rozpadać (...)
zobacz więcej »
To nie tylko książka, ale stworzone z pasją narzędzie przetrwania. ToolBook zawiera: lusterko sygnałowe, soczewkę Frasnela, linijkę, zegar słoneczny, znaczniki trasy, podpałkę oraz praktyczną wiedzę, jak przetrwać (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualny numer

6/2021
SPECIAL OPS 6/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Master of protection
  • - Bicykle dla specjalsa?
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl