Jemen. Trwa skuteczna ofensywa sił rządowych na południu kraju

 MD  /  05-08-2015

W trwającej na południu kraju ofensywie sił wiernych prezydentowi Abd ar-Raba Mansur al-Hadiemu odbijane są z rąk szyickich rebeliantów Huti kolejne tereny. Z podanych informacji wynika, że siły rządowe zdobyły strategiczną bazę lotniczą Al-Anad, znajdującą się na północ od portu w Adenie.

Starcia o zdobycie bazy były dość krwawe i pociągnęły za sobą wiele ofiar, jednak ich liczba nie jest podawana przez żadną ze stron.

Baza lotnicza Al-Anad została zdobyta przez rebeliantów Huti po rozpoczęciu rebelii w marcu i dotarciu przez nich na południe kraju. Wykorzystywana była przez rebeliantów Hiti, jako główny obóz treningowy. Wcześniej służyła amerykańskim siłom specjalnym stacjonującym na terenie Jemenu. Amerykanie wykorzystywali ją do walki z Al-Kaidą oraz innym ugrupowaniom terrorystycznym w tym regionie. W związku z rebelią wywołaną przez Hutich i opuszczeniem kraju przez prezydenta Hadiego, wojska amerykańskie opuściły zajmowaną przez siebie bazę. Obecnie prezydent wraz z częścią rządu przebywa na emigracji w Arabii Saudyjskiej.  

Siły rządowe kontynuują swoją ofensywę przeciwko rebeliantom w kierunku północnym w stronę największej na południu bazy Labouza.

W takcie obecnej ofensywy wojska rządowe odbiły z rąk rebeliantów także kolejne miasto Houta położone w prowincji Lahidż. Po obydwu stronach straty wyniosły: około 70 zabitych Huti oraz 24 żołnierzy sił rządowych.

Ofensywa sił rządowych wspieranych przez wojska państw koalicyjnych, pod przywództwem Arabii Saudyjskiej, przebiega dość sprawnie. Rebelianci wypierani są z kolejnych, zajmowanych wcześniej terenów. Zdobycie strategicznego portu w Adenie było punktem zwrotnym w całej kampanii. Obecnie Aden otoczony jest przez wojska rządowe i koalicyjne, które posiadają do jego obronny ciężki sprzęt wojskowy wraz z czołgami.

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


 Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych » 

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Byli komandosi szkolą instruktorów 16 DBOT

Kolejna grupa żołnierzy 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, rozpoczęła intensywny kurs instruktorsko-metodyczny pod okiem byłych komandosów z jednostek Wojsk Specjalnych. Na obiektach...

Aktualny numer

4/2021
SPECIAL OPS 4/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - GEI - Obrońcy Katalonii
  • - Macedońskie Wilki
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl