Pomoc medyczna w działaniach bojowych, czyli kolejny etap THE POWER OF SYNERGY

Błażej  Bierczyński  /  23-06-2015
Fot. Karpacki Ośrodek Wsparcia Straży Granicznej

W dniach 15-19 czerwca w Ośrodku Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu odbyło się szkolenie Tactical Combat Casualty Care (TCCC), poświęcone udzielaniu pomocy medycznej w trakcie działań bojowych. Był to kolejny etap programu „THE POWER OF SYNERGY”, realizowanego dla Straży Granicznej, Centralnego Biura Śledczego i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

W programie szkolenia TCCC, prócz zasad udzielania pomocy medycznej w działaniach bojowych, znalazły się elementy nauki specjalistycznego słownictwa w języku angielskim. Zajęcia prowadzili instruktorzy Centrum Ratownictwa Sp. z o.o. z Wrocławia, kładąc szczególny nacisk na praktyczny trening i tworzenie jak najbardziej realnych i wiarygodnych warunków ćwiczeń.

Celem szkolenia było, bowiem, przygotowanie funkcjonariuszy do szybkiego podjęcia i prawidłowego przeprowadzenia czynności ratowniczych, tj. sprawnego postępowania na wypadek wystąpienia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia ludzi, w tym także oswojenia się z sytuacją, kiedy to w wyniku prowadzonych działań bojowych zostaną ranni ich koledzy lub oni sami. Istotne było również, zgodnie z nazwą „THE POWER OF SYNERGY”, wzmocnienie współpracy funkcjonariuszy trzech służb, z których każda posiada własne procedury i uregulowania prawne.

W programie znalazła się m.in. resuscytacja, metody opanowania krwotoku, automatyczna zewnętrzna defibrylacja, amputacja urazowa, postępowanie w przypadkach wstrząsu hipowolemicznego, postrzału w klatkę piersiową, wytrzewienia, oparzeń. Trening objął także segregację poszkodowanych w zdarzeniu masowym, postępowanie przy skażeniu chemicznym i biologicznym, przy urazach kostno-stawowych, hipotermii, w zespole zmiażdżeniowym i przy wstrząsie anafilaktycznym. Funkcjonariusze ćwiczyli działanie w kombinezonach chemicznych, szybką ewakuację z wysokości i z pojazdu. Szkolenie zakończyło się praktycznymi ćwiczeniami akcji ratowniczej z pozoracją pola walki.

Przedsięwzięcie odbyło się w ramach Projektu nr 3/NMF PL-15/14 pt. „THE POWER OF SYNERGY. Współpraca Straży Granicznej, Centralnego Biura Śledczego oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w zakresie zwalczania przestępczości transgranicznej i zorganizowanej” w ramach programu PL-15 „Współpraca w obszarze Schengen oraz walka z przestępczością transgraniczną i zorganizowaną, w tym przeciwdziałanie handlowi ludźmi oraz migracjom grup przestępczych” w ramach Funduszy Norweskich (Norway Grants).

Źródło: materiały prasowe (Magdalena Konarska, Karpacki Ośrodek Wsparcia Straży Granicznej).

Chcesz wiedzieć więcej, być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

 

Galeria aktualności  Ilość zdjęć:  3

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

W ciemności przyda się pewne źródło zasilania  »

 


Najsłyniejsze misje specjalne » By broń nie wyślizneła się z ręki »
broń konserwacja

 


Zostań specem od bezpieczeństwa informacji »
studia wyższe

 


Jak poprawić celność broni » Czym powinny wyróżniać się latarki taktyczne »
broń konserwacja latarka taktyczna

 


Złóż własną broń »
bron składana

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Latarki na karabin - niewielkie gabarety duża moc - przekonaj się » 
zasilanie smar do pielęgnacji broni

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa spodnie taktyczne

 


Czyszczenie tłumika i innych części broni - krok po kroku »
studia wyższe

 


Jak wygląda praca w wojsku, w ochronie? Przejdź szkolenie » Poznaj najlepszego przyjaciela operatora bojowego »
broń konserwacja latarka taktyczna

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Strzelcy wyborowi RMC ćwiczą na Morzu Śródziemnym

Elitarni snajperzy Royal Marines Commando szlifowali swoje umiejętności strzeleckie na Morzu Śródziemnym, strzelając do małych celów z pokładu helikoptera Wildcat z 847 Naval Air Squadron.

Aktualny numer

4/2020
SPECIAL OPS 4/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - 30 lat ZW
  • - GOI SOK
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl