THE POWER OF SYNERGY

działania specjalne z wykorzystaniem technik linowych i seminarium w zakresie kryminalistyki
 Redakcja  /  15-06-2015
Fot. R.Rudaś

Za nami pierwsza edycja "Seminarium szkoleniowego w zakresie kryminalistyki jako narzędzia stanowiącego wsparcie dla organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości w zwalczaniu przestępczości transgranicznej i zorganizowanej w strefie Schengen dla funkcjonariuszy Straży Granicznej, Centralnego Biura Śledczego oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego”. Kolejna, trzydziestoosobowa grupa funkcjonariuszy SG, ABW i CBŚP będzie na seminarium w dniach 15-19 czerwca br. Wszystko to w ramach projektu "THE POWER OF SYNERGY. Współpraca Straży Granicznej, Centralnego Biura Śledczego oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w zakresie zwalczania przestępczości transgranicznej i zorganizowanej”.

"THE POWER OF SYNERGY" to projekt w ramach programu PL-15 "Współpraca w obszarze Schengen oraz walka z przestępczością transgraniczną i zorganizowaną, w tym przeciwdziałanie handlowi ludźmi oraz migracjom grup przestępczych” w ramach Funduszy Norweskich (Norway Grants). Seminarium jest przeznaczone dla 30 funkcjonariuszy Straży Granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Centralnego Biura Śledczego. Na pierwszym wykładowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego i pracownicy Instytutu Ekspertyz Sadowych w Krakowie prowadzili szkolenie dla techników kryminalistyki, ale także funkcjonariuszy realizujących kontrolę operacyjną, czynności operacyjno-śledcze lub dochodzeniowe.

Przeczytaj także: Szkolenie w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie w ramach projektu "The Power of Synergy"

Omawiano szerokie spectrum zagadnień: dowodzenie w procesie karnym, metodyka oględzin, metodyka przeszukania, pułapka kryminalistyczna, ujawnienie śladów biologicznych i ich analiza, wykorzystanie psa tropiącego i wartość dowodowa tej czynności, podstawy badań na zawartość alkoholu i narkotyków, badanie śladów (podeszew, opon, zwierząt), badanie śladów narzędzi, badanie zamków i kluczy, ekspertyza pisma i dokumentów, ekspertyza informatyczna oraz badanie śladów użycia broni palnej. W dniach 15-19 czerwca grupa kolejnych funkcjonariuszy weźmie udział w drugiej edycji seminarium. 

Szkolenie w zakresie działań specjalnych z wykorzystaniem technik linowych

the_power_of_synergy
Kolejnym projektem w ramach "THE POWER OF SYNERGY" było szkolenie w zakresie działań specjalnych z wykorzystaniem technik linowych. Przez trzy dni czterdziestu funkcjonariuszy szkoliło się na obiektach naturalnych. W Jaskini Szpatowców i Jaskini Żabiej ćwiczyli poruszanie się w dostępie linowym w technice jednej liny w środowisku naturalnym i w ciasnych przestrzeniach, a w Jaskini Kroczyckiej i Jaskini Berkowej - symulowane akcje zespołowe w zakresie interwencji specjalnych oraz w zakresie ratownictwa wysokościowego.
Dwa dni przeznaczone były na treningi linowe na obiektach sztucznych. Wykorzystano do nich obiekty poprzemysłowe w Zawierciu i Myszkowie. Ćwiczono poruszanie się w dostępie linowym w technice jednej liny w środowisku zurbanizowanym, wykorzystanie specyficznych elementów konstrukcyjnych obiektów zurbanizowanych, wejścia do budynków przy użyciu sprzętu wysokościowego. Trening obejmował także samodzielne zakładanie stanowisk asekuracyjnych/zjazdowych, poręczowanie obiektów wysokościowych oraz wykorzystanie broni podczas działań specjalnych z wykorzystaniem technik linowych.
Wspólne szkolenie w dniach 22-29 maja 2015 r. 
Materiał przygotowany na podstawie informacji prasowych

Chcesz wiedzieć więcej, być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!


 

Galeria aktualności  Ilość zdjęć:  15

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

W ciemności przyda się pewne źródło zasilania  »

 


Najsłyniejsze misje specjalne » By broń nie wyślizneła się z ręki »
broń konserwacja

 


Zostań specem od bezpieczeństwa informacji »
studia wyższe

 


Jak poprawić celność broni » Czym powinny wyróżniać się latarki taktyczne »
broń konserwacja latarka taktyczna

 


Złóż własną broń »
bron składana

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Latarki na karabin - niewielkie gabarety duża moc - przekonaj się » 
zasilanie smar do pielęgnacji broni

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa spodnie taktyczne

 


Czyszczenie tłumika i innych części broni - krok po kroku »
studia wyższe

 


Jak wygląda praca w wojsku, w ochronie? Przejdź szkolenie » Poznaj najlepszego przyjaciela operatora bojowego »
broń konserwacja latarka taktyczna

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Strzelcy wyborowi RMC ćwiczą na Morzu Śródziemnym

Elitarni snajperzy Royal Marines Commando szlifowali swoje umiejętności strzeleckie na Morzu Śródziemnym, strzelając do małych celów z pokładu helikoptera Wildcat z 847 Naval Air Squadron.

Aktualny numer

4/2020
SPECIAL OPS 4/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - 30 lat ZW
  • - GOI SOK
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl