Wystawa w Sejmie "25 lat Jednostki Wojskowej GROM"

Mateusz J. Multarzyński  /  12-06-2015
Fot. Mateusz J. Multarzyński

Marszałek Sejmu Radosław Sikorski otworzył w Sejmie wystawę "25 lat Jednostki Wojskowej GROM". Ekspozycja składa się z fotografii dokumentujących historię jednostki GROM oraz jej misji poza granicami kraju, a także współpracy z sojusznikami z NATO.

Radosław Sikorski przypomniał okoliczności, które towarzyszyły powstaniu JW GROM. – "Decyzja o utworzeniu jednostki zbiegła się w czasie z brawurową operacją polskiego wywiadu, polegającą na ewakuacji z Iraku sześciu amerykańskich agentów CIA, którzy po wybuchu wojny w Zatoce Perskiej znaleźli się w śmiertelnym niebezpieczeństwie – mówił. Podkreślił też, że GROM dziedziczy tradycje Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej oraz nazwę „Cichociemni” i jest zobowiązany do kontynuowania ich tradycji." Otwarta w Sejmie wystawa dokumentuje misje m.in. w Kosowie, Iraku i Afganistanie oraz operację uwolnienia afgańskiej parlamentarzystki Fariby Kakar. Zdjęcia przedstawiają też m.in. ćwiczenia na Morzu Bałtyckim oraz trening snajperski.

SPRAWDŹ ZAWARTOŚĆ >>
25 lat GROM
SPRAWDŹ CENĘ >>

GROM był obecny we wszystkich najważniejszych przedsięwzięciach, w które zaangażowane były polskie siły zbrojne, zbudował własną markę. To jest historia budowana solidną, bardzo dobrą służbą – powiedział sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Czesław Mroczek. Na profesjonalne przygotowanie polskich wojsk specjalnych zwrócił też uwagę, podczas uroczystości, przewodniczący Komisji Obrony Narodowej Stefan Niesiołowski. – Dziękuję za to, że ta jednostka zawsze potrafiła zachować najwyższa formę bojową. (…) Dopóki GROM będzie z nami, nic nam nie grozi – podkreślił.

Jak zauważył dowódca GROM płk Piotr Gąstał zdjęcia prezentowane na wystawie są unikalną dokumentacją operacji i szkolenia jednostki. – Jesteśmy wierni tradycjom i hasłu, które Cichociemni mieli wyryte na swojej odznace spadochronowej „Tobie Ojczyzno” – dodał płk Gąstał.

Otwarta dziś w Sejmie wystawa została objęta patronatem marszałka Sejmu. W uroczystości wzięli udział m.in. przewodniczący Komisji Obrony Narodowej poseł Stefan Niesiołowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Czesław Mroczek, dowódca GROM płk Piotr Gąstał oraz inicjatorka wystawy posłanka Renata Butryn. W otwarciu uczestniczyli też przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, w tym m.in. ambasador USA w Polsce Stephen Mull, byli dowódcy JW GROM, posłowie i senatorowie, a także młodzież oraz studenci zainteresowani kwestiami obronności.

Otwarciu wystawy towarzyszyła konferencja "Jest w Polsce taka siła. 25 lat JW GROM"., której organizatorem była Komisja Obrony Narodowej.

Konferencja była okazją do podsumowania działań GROM i zaangażowania jej żołnierzy w misje w kraju i za granicą, a także do dyskusji o roli i zadaniach jednostki, w tym poruszano kwestie możliwości użycia Jednostki do działań antyterrorystycznych, czy ratowania zakładników na terenie kraju i konieczności dostosowania przepisów prawa do takich sytuacji. Poruszone zostały też kwestie przyszłości JW GROM oraz rozwoju Wojsk Specjalnych.

Udział w konferencji wzięli m.in. dowódca GROM płk Piotr Gąstał, posłanka Renata Butryn, Dowódca Centrum Operacji Specjalnych - Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych gen. bryg. Jerzy Gut. Wśród zaproszonych gości byli m.in. Pani Agnieszka Petelicka wdowa po gen. Sławomirze Petelickim, były szef Urzędu Ochrony Państwa gen. bryg. w st. spoczynku Gromosław Czempiński oraz przedstawiciel Biura Operacji Antyterrorystycznych.

Tekst został opracowany na podstawie materiałów Sejmu RP

Chcesz wiedzieć więcej, być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych, które Cię nie zawiodą »
latarka mactronic

 


Poznaj 1 sposób na ochronę Twojego smartphona »

Dla kogo latarka taktyczna z UV »

ochrona telefonu

latarka taktyczna

 


Rajd po trudnym terenie?  Dobierz pojazd »
pojazdy wojskowe

 


Na czym polega przewaga butów taktycznych »

Jesteś aktywnym strzelcem? Gdzie zaspokoisz swoje potrzeby »

buty taktyczne

ubranie taktyczne

 


Kto chroni statki handlowe »

 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Wybierz sprzęt bushcraft  »

noktowizja

sprzet bushcraft

 


W jakich warunkach noktowizja zawieść nie może  »
noktowizja

 


Jakich butów nie porzucisz w akcji »

Skąd pozyskać niezawodny sprzęt logistyczny »

buty wojskowe

sprzet logistyczny

 


W ciemności przyda się pewne źródło zasilania »

 Jak poprawić celność broni » Zegarki taktyczne, z którymi się nie zgubisz » 
broń konserwacja zegarki taktyczne

 


Dobierz rękawice do misji »
rekawice taktyczny

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Prosty sposób na wzmoznienie celności »
zasilanie latrki na karabin

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa spodnie taktyczne

 


Przejdź szkolenie wysokościowo - ratownicze »

 Ciekawostki z placu broni » Poznaj najlepszego przyjaciela operatora bojowego »
latarka taktyczna

 


Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »
latarki czołowe

 


 

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen policja ulica
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Pozycja opracowana dla snajperów, strzelców wyborowych, sportowych strzelców długodystansowych oraz myśliwych (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Swift Response 21

10 maja ponad 600 skoczków z Niemiec, Holandii, Rumunii, USA oraz z Polski wykonało desant podczas operacji powietrznodesantowej realizowanej w ramach ćwiczenia pk. Swift Response 21 w Rumunii.

Aktualny numer

2/2021
SPECIAL OPS 2/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - 60 lat JW4101
  • - Morska ochrona statków - robota dla komandosa
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl