Morze Śródziemne – problem nielegalnej imigracji - co dalej?

Anna Niwczyk  /  24-04-2015

Polska jest gotowa wysłać w region Morza Śródziemnego od 10 do 15 oficerów straży granicznej, którzy pomogą sprostać problemom związanym z napływem imigrantów na południe Unii Europejskiej (UE).

Jak poinformowała premier Ewa Kopacz po nadzwyczajnym szczycie UE w Brukseli – „Byliśmy zgodni co do tego, że w obliczu tak wielkiej ludzkiej tragedii nie można być obojętnym. Unia może pokazać swoją solidarność nie tylko w słowach, ale i w czynach. Nasza solidarność przede wszystkim będzie polegała na tym, że będziemy wzmacniać bardzo mocno akcje Fronteksu. Wysyłamy swoich oficerów straży granicznej, ekspertów, którzy będą pomagać przy opracowywaniu, identyfikacji wszystkich, którzy docierają do miejsc docelowych, jak Włochy, Grecja, Malta, tam gdzie jest ich najwięcej”.

Nadzwyczajny szczyt Unii Europejskiej poświęcony sytuacji na Morzu śródziemnym zwołano po tym jak w nocy z soboty na niedzielę w katastrofie kutra rybackiego, który wypłynął z Libii do Włoch, mogło zginąć nawet 950 osób. Pozostaje kwestia ile osób ginie na morzu podczas próby przedostania się do Europy. Niemal przy każdym transporcie ludzi dochodzi do tragedii. Ciężko też zweryfikować informacje o ewentualnych zatonięciach łodzi i stratach wśród ludzi. Imigranci przybyli do Europy relacjonują także to, co dzieje się w obozowiskach w Libii, gdzie być może nawet setki tysięcy ludzi koczują w straszliwych warunkach, oczekując na przerzut do Włoch. Jak ocenia Michele Prosperi z organizacji "Save the Children" - "sezon migracji właśnie się rozpoczął i kiedy pogoda poprawi się będziemy mieli kolejną falę przybyszów". Szacuje się, że od początku tego roku podczas przeprawy w Cieśninie Sycylijskiej zginęło nawet 1600 nielegalnych imigrantów. W tym czasie na włoskie wybrzeża dotarło ponad 26 tysięcy imigrantów.

W trakcie unijnego szczytu przedstawiciele państw unijnych zgodzili się na potrojenie funduszy na operację Tryton, której celem jest patrolowanie morskich granic Unii Europejskiej na Morzu Śródziemnym. Na ten cel Unia ma przeznaczyć fundusze w wysokości 120 milionów euro. Jednocześnie przywódcy państw unijnych zadeklarowali pomoc we wsparciu operacji Tryton w postaci udostępnienia okrętów, samolotów, ludzi oraz pieniędzy. Warto podkreślić, iż brytyjski premier David Cameron zaoferował okręt flagowy Royal Navy HMS Bulwark, trzy śmigłowce oraz dwa okręty patrolowe do prowadzenia działań na Morzu Śródziemnym. Natomiast rząd niemiecki zaoferował wysłanie w region działań trzy okręty.

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk poinformował - "Ratowanie życia to nie tylko ratowanie ludzi na morzu, ale również zatrzymywanie przemytników i rozwiązywanie problemu nielegalnej imigracji.  Będziemy musieli stawić czoła trudnej sytuacji podczas lata i musimy być gotowi do działania.".

Kolejnym wyzwaniem i wynikiem rozmów przywódców państw UE jest przygotowania propozycji uruchomienia operacji, której celem będzie tropienie i niszczenie łodzi wykorzystywanych przez przemytników ludzi. Tego zadania ma się podjąć szefowa unijnej dyplomacji Federice Mogherini.

Ponadto Francja wraz z Wielką Brytanią chcą zabiegać o mandat Rady Bezpieczeństwa ONZ w celu powołania do życia unijnej operacji militarnej. Operacja ta miałaby być wymierzona w gangi przemytników ludzi, tropienie przemytników ludzi oraz niszczenie jednostek do transportu imigrantów.

Na temat sytuacji na Morzu Śródziemnym dyskutowali w Luksemburgu na wspólnym spotkaniu ministrowie spraw zagranicznych i spraw wewnętrznych państw UE. Podczas spotkania unijny komisarz spraw wewnętrznych Dimitris Awramopulos przedstawił plan działania mający na celu powstrzymanie fali imigracji. Ten 10-punktowy plan zakłada między innymi zwiększenie środków operacji patrolowej Tryton na Morzu Śródziemnym, zaostrzenie walki z przemytnikami ludzi, pobieranie odcisków palców od wszystkich imigrantów oraz stworzenie systemu relokacji uchodźców, których miałyby przyjmować wszystkie kraje UE. Włoski minister spraw zagranicznych Paolo Gentiloni powiedział - "Stawką jest reputacja Unii Europejskiej". Niemiecki minister spraw wewnętrznych Thomas de Maiziere zauważył - "Trzeba znacznie wzmocnić działania ratunkowe na morzu, trzeba je szybko organizować i zapewnić finansowanie europejskie. Należy jednocześnie zwalczać przemytników ludzi.". Ważną kwestią stał się potencjalny podział krajów europejskich w celu przyjmowania uchodźców, którzy docierają do Unii. Obecnie uchodźcy przebywają we Włoszech, na Malcie i w Grecji. Warto zaznaczyć, iż w marcu tego roku podczas spotkania ministrów spraw wewnętrznych pojawił się pomysł, by już w krajach Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej tworzyć obozy, w których potencjalni imigranci mogliby zwrócić się o azyl w UE, nie ryzykując niebezpiecznej podróży przez morze.

Unijna agencja ds. ochrony granic Frontex koordynuje akcję patrolowania Morza Śródziemnego od końca 2014 roku. Operacja ta nosi nazwę Tryton. Warto podkreślić, iż miesięczny budżet operacji Tryton wynosi do 2,9 mln euro i zastąpiła ona włoską misję o nazwie Mare Nostrum, która kosztowała 9,5 mln euro miesięcznie. W ciągu roku w wyniku intensywnych patroli na Morzu Śródziemnym włoskim służbom działającym w ramach Mare Nostrum udało się uratować ponad 100 tys. nielegalnych imigrantów.

Sytuacja w Libii jest ciężka. Kraj ten ciągle pozostaje pogrążony w chaosie, który zapanował, gdy obalono i zabito dyktatora Muammara Kadafiego w 2011 roku. W kraju są obecnie dwa nieuznające się parlamenty i dwa rządy toczące spór o władzę. Jeden z tych rządów w Trypolisie sprzyja radykalnym islamistom, natomiast drugi znajdujący się w Tobruku na wschodzie kraju uznawany jest przez społeczność międzynarodową. Trypolis jest kontrolowany przez rebeliantów, którzy nie uznają wybranej w czerwcu 2014 roku Izby Reprezentantów, jedynego libijskiego parlamentu uznawanego przez wspólnotę międzynarodową. Izbę Reprezentantów stanowią liberałowie i zwolennicy federacji.

Libia stała się swoistą „bazą wypadową” dla nielegalnego przerzucania uchodźców do Europy. Co roku do włoskich i maltańskich wybrzeży docierają dziesiątki tysięcy nielegalnych imigrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu, zaś tysiące innych toną w czasie niebezpiecznej podróży.

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

KURS INSTRUKTOR SPORTU STRZELECKIEGO PZSS »
kurs strzelectwa

100% byczej skóry »

Czy wiesz, jaka jest ulubiona latarka straży granicznej oraz myśliwych? 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

noktowizja

sprzet bushcraft

 


Poznaj 1 sposób na ochronę Twojego smartphona »

Dla kogo latarka taktyczna z UV »


latarka taktyczna

 


Wyprawa po trudnym terenie?  Dobierz sprzęt »
biwak

 


Na czym polega przewaga butów taktycznych »

Jesteś aktywnym strzelcem? Gdzie zaspokoisz swoje potrzeby »


ubranie taktyczne

 


Kto chroni statki handlowe »

 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

noktowizja

sprzet bushcraft

 


Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »
latarki czołowe

 


Jakich butów nie porzucisz w akcji »

5 kluczowych zalet butów taktycznych »


 


 


Jak poprawić celność broni »  Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
broń konserwacja zegarki taktyczne

 


Dobierz buty do swojego hobby »
buty taktyczne

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Prosty sposób na wzmocnienie celności »
zasilanie latrki na karabin

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen policja ulica
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Pozycja opracowana dla snajperów, strzelców wyborowych, sportowych strzelców długodystansowych oraz myśliwych (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Straż Graniczna rozbiła zorganizowaną grupę przestępczą

Funkcjonariusze z Nadwiślańskiego Oddziału SG rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, trudniącą się przemytem, produkcją i dystrybucją nielegalnych wyrobów tytoniowych. Zlikwidowano nielegalną...

17. promocji na 17. urodziny Kolby

Już od siedemnastu lat jesteśmy z Wami, wspierając Was wszystkich w realizowaniu hobby związanego z outdoorem, strzelectwem oraz myślistwem. Bez względu na to, czy jesteś strzelcem, turystą,...

Aktualny numer

3/2021
SPECIAL OPS 3/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - 15 lat CBA
  • - Filipińscy Strzelcy śmierci
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...

Przeczytaj także

Special-OPS TV


WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl