Włochy – ponad 11 tysięcy nielegalnych imigrantów przypłynęło w ciągu zaledwie tygodnia

Anna Niwczyk  /  19-04-2015

W ciągu zaledwie ostatniego tygodnia do Włoch przypłynęło ponad 11 tysięcy nielegalnych imigrantów.

W lawinowym tempie narasta liczba nielegalnych imigrantów przebywających z Libii do Włoch. Władze w Rzymie prowadzą teraz prace nad przygotowaniem planu uporania się w tą trudną sytuacją, którą same określiły jako „krytyczną”.

Wybrzeże Libii, kraju ogarniętego wojną domową, zostało opanowane przez gangi przemytników ludzi, którzy na kutrach, łodziach i pontonach wysyłają nielegalnych imigrantów z Afryki Północnej w kierunku Włoch. Wzrasta fala uchodźców przebywających do Europy drogą morską. Statystyki są alarmujące. Włoska Straż Przybrzeżna obecnie notuje około 1500 nielegalnych imigrantów dziennie.

Tymczasem, dzisiaj włoskie media podały informację o obawach, że jedna z jednostek transportująca imigrantów z Libii do Włoch prawdopodobnie zatonęła. Do tragedii miło dojść prawdopodobnie w nocy z soboty na niedzielę na wodach międzynarodowych, w odległości 60 mil morskich (111 km) od brzegów Libii. Około 700 imigrantów prawdopodobnie zginęło na Morzu Śródziemnym. Rozpoczęto akcję ratunkową, odnaleziono jak dotąd 24 ciała i uratowano 28 rozbitków. Z pokładu jednostki, na której znajdowali się imigranci, sztab akcji ratunkowych włoskiej Straży Przybrzeżnej odebrał wezwanie o pomoc. Z pomocą udał się portugalski statek handlowy znajdujący się najbliżej miejsca jednostki z imigrantami. Przypuszcza się, że właśnie na widok nadchodzącej pomocy imigranci stłoczeni na dryfującej jednostce zebrali się przy jednej burcie i to mogło spowodować do jego przewrócenie. W akcji poszukiwania rozbitków uczestniczą statki i samoloty włoskiej Straży Przybrzeżnej i marynarki wojennej, załogi z Malty oraz jednostki biorące udział w unijnej operacji patrolowania Morza Śródziemnego - Tryton.

Pozostaje kwestia ile osób ginie na morzu podczas próby przedostania się do Europy. Niemal przy każdym takim transporcie ludzi dochodzi do tragedii. Ciężko też zweryfikować informacje o ewentualnych zatonięciach łodzi i stratach wśród ludzi. Imigranci przybyli do Europy relacjonują także to, co dzieje się w obozowiskach w Libii, gdzie być może nawet setki tysięcy ludzi koczują w straszliwych warunkach, oczekując na przerzut do Włoch. Statystyki są przerażające, według danych przedstawionych w połowie marca przez Urząd Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) podczas próby przedostania się do Włoch zginęło już 470 imigrantów. Ja ocenia Michele Prosperi z organizacji "Save the Children" - "sezon migracji właśnie się rozpoczął i kiedy pogoda poprawi się będziemy mieli kolejną falę przybyszów".

Przez masowy napływ nielegalnych imigrantów cała włoska struktura pomocy zostaje wystawiona na dużą próbę. Sytuacja w ośrodkach dla uchodźców i imigrantów, zwłaszcza na Sycylii i Lampedusie, jest dramatyczna. Przebywa w nich kilka razy więcej ludzi niż są one w stanie pomieścić. W związku z zaistniałą sytuacją włoskie ministerstwo spraw wewnętrznych rozesłało do władz lokalnych w całym kraju okólnik z poleceniem pilnego znalezienia tysięcy miejsc dla wciąż przypływających imigrantów. W założeniach ministerstwa każdy z regionów miałby przyjąć do 700 do 1500 osób. Sytuacja staje się skomplikowana, ponieważ z wielu stron napływają odmowne odpowiedzi. Szczególnie w regionach, które są rządzone przez niechętną imigrantom prawicową Ligę Północną. Politycy Ligii ostrzegają, że imigrantów będzie jeszcze więcej i należy się spodziewać, iż przybędzie około 200 tysięcy uchodźców. Tymczasem sekretarz generalny włoskiego episkopatu biskup Nunzio Galantino zarzucił krajom europejskim, że - „elegancko umywają ręce wobec dramatu, który dla Włoch jest coraz trudniejszy do zniesienia”.

Sytuacja w Libii jest ciężka. Kraj ten ciągle pozostaje pogrążony w chaosie, który zapanował, gdy obalono i zabito dyktatora Muammara Kadafiego w 2011 roku. W kraju są obecnie dwa nieuznające się parlamenty i dwa rządy toczące spór o władzę. Jeden z tych rządów w Trypolisie sprzyja radykalnym islamistom, natomiast drugi znajdujący się w Tobruku na wschodzie kraju uznawany jest przez społeczność międzynarodową. Trypolis jest kontrolowany przez rebeliantów, którzy nie uznają wybranej w czerwcu 2014 roku Izby Reprezentantów, jedynego libijskiego parlamentu uznawanego przez wspólnotę międzynarodową. Izbę Reprezentantów stanowią liberałowie i zwolennicy federacji.

Libia stała się swoistą „bazą wypadową” dla nielegalnego przerzucania uchodźców do Europy. Co roku do włoskich i maltańskich wybrzeży docierają dziesiątki tysięcy nielegalnych imigrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu, zaś tysiące innych toną w czasie niebezpiecznej podróży.

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Polowanie - w jakim plecaku będzie najwygodniej »
plecak

 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Wybierz sprzęt bushcraft  »

noktowizja

sprzet bushcraft

 


W jakich warunkach noktowizja zawieść nie może  »
noktowizja

 


Jakich butów nie porzucisz w akcji »

Skąd pozyskać niezawodny sprzęt logistyczny »

buty wojskowe

sprzet logistyczny

 


W ciemności przyda się pewne źródło zasilania »

 Jak poprawić celność broni » Zegarki taktyczne, z którymi się nie zgubisz » 
broń konserwacja zegarki taktyczne

 


Dobierz rękawice do misji »
rekawice taktyczny

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Prosty sposób na wzmoznienie celności »
zasilanie latrki na karabin

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa spodnie taktyczne

 


Przejdź szkolenie wysokościowo - ratownicze »

 Ciekawostki z placu broni » Poznaj najlepszego przyjaciela operatora bojowego »
latarka taktyczna

 


Jak dopasować ring w butach »
buty taktyczne

 


 

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen policja ulica
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Pozycja opracowana dla snajperów, strzelców wyborowych, sportowych strzelców długodystansowych oraz myśliwych (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Żołnierze 6 Brygady Powietrznodesantowej ćwiczą na poligonie

Żołnierze 6 Brygady Powietrznodesantowej od 11 stycznia br. szkolą się w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Dębie. W szkoleniu poligonowym bierze udział 16 batalion...

Aktualny numer

6/2020
SPECIAL OPS 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Droga cywila do WS
  • - 10 lat GISW
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl