Państwo Islamskie – grozi zamachami na Zachodzie

Anna Niwczyk  /  17-03-2015

W opublikowanym w internecie nagraniu dżihadyści z ugrupowania Państwo Islamskie (IS) grożą przeprowadzeniem zamachów na Zachodzie. Wśród wymienionych celów znajdują się między innymi: paryska Wieża Eiffla, londyński Big Ben, a także Biały Dom w Waszyngtonie.

W mediach społecznościowych opublikowano nagranie audio, na którym rzecznik IS Abu Mohammed al-Adnani mówi – „Z pomocą Boga chcemy Paryża przed Rzymem i Al-Andalus (arabska nazwa Półwyspu Iberyjskiego), kiedy już uczynimy wasze życie czarnym i mrocznym. Zwycięstwa, o których mówią krzyżowcy (Zachód) i odstępcy od słusznej wiary (szyici) (...), to fikcyjne i zafałszowane sukcesy”. W ostatnim zdaniu rzecznik Państwa Islamskiego odniósł się do informacji o informacjach dotyczących sukcesów w walce z dżihadystami. W wypowiedzi Adnani zapewnił, że Państwo Islamskie – „nadal odnosi zwycięstwa i szybko rośnie w siłę".

Jednocześnie rzecznik Państwa Islamskiego zaapelował do muzułmanów na całym świecie o walkę z niewiernymi i o przyłączanie się do "islamskiego kalifatu". Przypomnieć należy, iż dżihadyści z Państwa Islamskiego kontrolują znaczne obszary w Iraku i Syrii. Na zdobytych terenach IS ogłosiło powstanie sunnickiego kalifatu. Państwo Islamskie ma też licznych zwolenników i komórki  na terenie Egiptu i Libii.

Zwolenników Państwo Islamskie posiada nawet w Afryce Zachodniej. Zacieśniły się związki pomiędzy ugrupowaniami nigeryjskim Boko Haram a Państwem Islamskim. Wszystko za sprawą niedawnego oświadczenia przywódcy nigeryjskiego ugrupowania islamistycznego Boko Haram Abubakara Shekau, który ogłosił złożenie przysięgi wierności dżihadystycznemu Państwu Islamskiemu. W opublikowanym nagraniu audio rzecznik IS Abu Mohammed al-Adnani potwierdził przysięgę wierności od Boko Haram. Warto przypomnieć, że członkowie ugrupowania Boko Haram prowadzą od 2009 roku zbrojną walkę o przekształcenie Nigerii, lub przynajmniej jej północno-wschodniej części, w muzułmańskie państwo wyznaniowe, w którym obowiązywałoby prawo szariatu. W atakach i zamachach islamistów zginęło już ponad 13 tysięcy ludzi. Dokonują oni również uprowadzeń dla okupu. Ugrupowanie Boko Haram w ubiegłym roku zajęli w Nigerii terytorium wielkości Belgii.

Ostatnio dżihadyści ponieśli kilka porażek. Wojsko irackie i szyickie milicje rozpoczęły w ostatnich dniach ofensywę na kontrolowane przez IS strategiczne miasto Tikrit w północnym Iraku. W Syrii także utracili część zdobyczy terytorialnych, w tym kurdyjskie miasto Kobane, o które walki toczyły się miesiącami. Od 8 sierpnia 2014 roku pozycje Państwa Islamskiego są też celem nalotów sił międzynarodowej koalicji dowodzonej przez USA.

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


 Kamizelka taktyczna, czy ma ograniczenia » 

kamizelka taktyczna

 


Tundra w czym jest lepsza od innych czołówek » Jakie cechy muszą mieć buty taktyczne »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz obuwie na prawdziwą przygodę »

buty

 


Nie możesz zabrać plecaka? Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt  » Co powinno się znaleźć w pakiecie ratunkowym czworonożnego towarzysza broni »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Co zmieści Crafter »

plecak taktyczny

 


Czy masz odpowiednie obuwie na wiosenne wojaże? Sprawdź »

Olej w piance? Do czego to służy »


olej do czyszczenia

 


Czy wiesz, jak skutecznie chronić wzrok podczas akcji? »

oulary taktyczne

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Kolejne Pioruny dla Wojska Polskiego

W czwartek 23 czerwca 2022 roku w Warszawie wicepremier i minister obrony narodowej zatwierdził umowę, w ramach której do wojska polskiego trafią kolejne zestawy przeciwlotniczych zestawów...

Aktualny numer

2/2022
SPECIAL OPS 2/2022
W miesięczniku m.in.:
  • - 15 lat Wojsk Specjalnych
  • - Wydział V Antyterrorystyczny ABW - poznawajmy wroga i czuwajmy
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl