USA – konflikt w Libii zagrożeniem dla USA

Anna Niwczyk  /  24-02-2015

Prezydent USA, Barack Obama ocenił, że - „Sytuacja w Libii nadal stanowi niezwykłe i nadzwyczajne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego i polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych”.

Sytuacja w Libii jest ciężka. Kraj ten ciągle pozostaje pogrążony w chaosie, który zapanował, gdy obalono i zabito dyktatora Muammara Kadafiego w 2011 roku. W kraju są obecnie dwa nieuznające się parlamenty i dwa rządy toczące spór o władzę. Jeden z tych rządów w Trypolisie sprzyja radykalnym islamistom, natomiast drugi znajdujący się w Tobruku na wschodzie kraju uznawany jest przez społeczność międzynarodową.

Konflikt o władzę i dostęp do surowców w Libii nadal stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego USA, a do tego jeden z libijskich parlamentów zawiesił udział w rozmowach w sprawie zakończenia kryzysu politycznego. W poniedziałek, Izba Reprezentantów opowiedziała się za zawieszeniem udziału w rozmowach w sprawie zakończenia kryzysu politycznego, prowadzonych pod egidą ONZ. Kolejna runda negocjacji miała się odbyć w tym tygodniu w Maroku. Powodem zawieszenia rozmów są samobójcze zamachy, do których doszło w piątek w mieście Al-Kubba na wschodzie kraju. W wyniku zamachów zginęło 45 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. Do ataków przyznali się bojownicy deklarujący lojalność wobec Państwa Islamskiego (IS). Jak podkreślił rzecznik Izby Faradż Haszim - "Druga strona nie potępiła wybuchu w Al.-Kubbie i nie uznaje, że na jej terytoriach działają terroryści". Nieoficjalnie mówi się, że powodem zawieszenia rozmów są obawy przed presją za strony społeczności międzynarodowej, aby w przyszłym rządzie znaleźli się islamiści. ONZ próbuje utworzyć taki rząd, aby zakończyć podziały polityczne w Libii. Natomiast parlament w Trypolisie poinformował, że popiera kontynuowanie dialogu, który rozpoczął się we wrześniu ubiegłego roku w mieście Ghadamis na północnym zachodzie kraju. Warto zaznaczyć, iż oba libijskie parlamenty są popierane przez brygady bojowników, które najpierw pomogły obalić Kadafiego, ale następnie zwróciły się przeciwko sobie. W konflikt zamieszane są różne plemiona, dawni żołnierze Kadafiego, islamistyczni bojownicy i siły federalistyczne. Grupy te rywalizują obecnie o władzę polityczną i o kontrolę nad bogatymi zasobami ropy.

We wschodniej Libii rośnie sprzeciw wobec negocjacji. Doszło do gwałtownych protestów o charakterze antyzachodnim. W piątek kilkaset osób wyszło na ulice Bengazi, największego miasta na wschodzie kraju, domagając się zakończenia rozmów. Palono flagi Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, oskarżając te kraje o wspieranie ugrupowań islamistycznych.

Jednocześnie Barak Obama wyraził zaniepokojenie radykalizacją i rekrutacją młodych muzułmanów przez organizacje terrorystyczne. Przekonywał, że w walce z radykalizacją prym muszą wieść wspólnoty muzułmańskie.

Jak powiedział w wystąpieniu w Białym Domu – „Nie toczymy wojny z islamem, ale z ludźmi, którzy go wypaczyli”. Jednocześnie podkreślił, że – „bojownicy ugrupowania Państwo Islamskie lub Al-Kaidy nie są liderami religijnymi, ale terrorystami”. "Al-Kaida i inne tego typu organizacje desperacko potrzebują ideologii i dlatego przedstawiają się jako liderzy religijni (...) i rozpowszechniają pogląd, że Ameryka i ogólnie Zachód toczy z wojnę z islamem. Tak właśnie rekrutują i próbują zradykalizować młodych. Nie wolno nam zaakceptować tego kłamstwa. Nie możemy im przyznawać religijnej legitymacji, której szukają. Oni nie są liderami religijnymi. To są terroryści. Nie jesteśmy w stanie wojny z islamem, ale z ludźmi, którzy wypaczyli islam. Żadna religia nie jest odpowiedzialna za przemoc i terroryzm, to ludzie są odpowiedzialni za terroryzm. Dlatego więcej muszą też zrobić liderzy muzułmańscy, by zdyskredytować (rozpowszechniany przez terrorystów) pogląd, że zachodnie społeczeństwa próbują zniszczyć islam." - powiedział Obama.

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


 Kamizelka taktyczna, czy ma ograniczenia » 

kamizelka taktyczna

 


Tundra w czym jest lepsza od innych czołówek » Jakie cechy muszą mieć buty taktyczne »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz obuwie na prawdziwą przygodę »

buty

 


Nie możesz zabrać plecaka? Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt  » Co powinno się znaleźć w pakiecie ratunkowym czworonożnego towarzysza broni »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Co zmieści Crafter »

plecak taktyczny

 


Czy masz odpowiednie obuwie na wiosenne wojaże? Sprawdź »

Olej w piance? Do czego to służy »


olej do czyszczenia

 


Czy wiesz, jak skutecznie chronić wzrok podczas akcji? »

oulary taktyczne

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

WOT i PKP S.A. – Razem Dla Bezpieczeństwa

25 maja br. Wojska Obrony Terytorialnej podpisały porozumienie o współpracy z Polskimi Kolejami Państwowymi S.A. Głównym celem porozumienia jest wzmocnienie zdolności obronnych Polski i...

Aktualny numer

1/2022
SPECIAL OPS 1/2022
W miesięczniku m.in.:
  • - Commando Garud
  • - Marine Mammals in SPECIAL OPS
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl