Polska: powrót fregaty z ćwiczeń NATO

Michał Piekarski  /  24-03-2014

Fregata rakietowa ORP „Generał Tadeusz Kościuszko” , biorąca udział w ćwiczeniach NATO „Cold Response 2014” powróci jutro do Gdyni.

Okręt podczas pobytu na wodach norweskich wchodził w skład sojuszniczego zespołu sił morskich dowodzonego przez sztab stałej grupy morskiej SNMG-1. Podczas ćwiczeń polski okręt był odpowiedzialny za wykonywanie zadań z zakresu zwalczania okrętów podwodnych.

Wyniki były zaskakujące dla sztabu ćwiczeń, gdyż już podczas pierwszej nocy fregata, wykorzystując holowaną stację hydrolokacyjną wykryła i „zatopiła” norweski okręt podwodny klasy Ula. Sukces jest tym większy że norweski okręt działał na dobrze sobie znanych wodach o niezwykle silnie urozmaiconej linii brzegowej.

Zasadniczym zadaniem sił morskich podczas tego ćwiczenia była ochrona morskich szlaków komunikacyjnych w warunkach kryzysu międzynarodowego. Oprócz zadań zwalczania okrętów podwodnych, siły morskie musiały radzić sobie z innymi wyzwaniami, w tym atakami lekkich sił nawodnych, uderzeniami lotniczymi i rakietowymi. W tych działaniach brał udział także śmigłowiec pokładowy SH-2G z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, który wykonywał zadania rozpoznawcze, wskazując okrętom pozycje lekkich sił nawodnych przeciwnika.

Ćwiczenie „Cold Response 2014” było kolejnym w roku bieżącym ćwiczeniem na wodach norweskich, w których udział brała polska fregata. W lutym ORP „Generał Tadeusz Kościuszko” brał udział w ćwiczeniach „Dynamic Mongose”, których tematem było zwalczanie okrętów podwodnych. Także w tych ćwiczeniach polski okręt udowodnił swoją wartość bojową.

 

Źródło: oficjalna strona 3 Flotylli Okrętów

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


 Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych » 

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Wspólne szkolenie JWK z GOPR

W ostatnich dniach odbyło się wspólne szkolenie naszych żołnierzy z K9 wraz z Podkomisją Psów Ratowniczych GOPR, w miejscach idealnym do ćwiczeń – w kopalni węgla kamiennego, kopalni uranu oraz...

Aktualny numer

4/2021
SPECIAL OPS 4/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - GEI - Obrońcy Katalonii
  • - Macedońskie Wilki
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl