11 rocznica zdobycia przez GROM terminali naftowych w irackim Umm Kasr Wygraj zaproszenie na spotkanie z uczestnikami operacji!

 Redakcja  /  14-03-2014

Wiosną 2003 r. w Iraku, pierwszy raz od zakończenia II wojny światowej oddział Wojska Polskiego bojowo uczestniczył w wojnie! Tajne zadania wykonywali wtedy komandosi GROM-u. Nigdy wcześniej, ani nigdy później, nasi komandosi nie prowadzili tak spektakularnych działań, których niepowodzenie mogło zmienić bieg wojny!

Tuż przed atakiem koalicji międzynarodowej na Irak, kilkudziesięciu Polaków miało zająć terminal naftowy w porcie Umm Kasr. Było to strategicznie zadanie. Wysadzenie obiektu lub jego uszkodzenie mogło doprowadzić do skażenia wód Zatoki Perskiej i zamknąć drogę do jedynego pełnomorskiego irackiego portu, który miał stać się głównym kanałem zaopatrzenia wojsk walczących z Saddamem Husajnem.

Z okazji 11 rocznicy tamtych wydarzeń irackimi spotkają się bohaterowie tamtych dni, m.in.: ppłk Andrzej Kruczyński „Wódz”, który dowodził zespołem GROM-u i osobiście brał udział w zdobyciu Umm Kasr, mjr „Karol” - oficer łącznikowy zapewniający sprawny przepływ informacji między Polakami a amerykańskim dowództwem oraz „Foka” – operator, jeden ze zdobywców terminalu, uczestnik wielu operacji.

Udział w spotkaniu zapowiedział także płk Piotr Gąstał, obecny dowódca GROM-u, który przed dekadą także walczył na wojnie Iraku.

Spotkaniu towarzyszyć będzie prezentacja ebooka GROM.PL. To publikacja Jarosława Rybaka, będąca połączeniem wydanych w latach 2005 i 2009 bestsellerów GROM.PL oraz GROM2.PL. Ebook składa się z trzech części („Walka z gangsterami w Polsce”, „Misje Afganistanie i Zatoce Perskiej”, „Niepokonani w Iraku”). Zostanie uzupełniony o czwarty tom, o roboczej nazwie „Powrót do Afganistanu” opisujący działania Task Force-49.

Wydawcą ebooka jest KOOBE.

Informacja dla dziennikarzy

Spotkanie odbędzie się 19 marca, w rocznicę początku wojennej misji GROM-u. Będzie ono dostępne wyłącznie dla przedstawicieli mediów. Dziennikarze zainteresowani udziałem proszeni są o akredytowanie się pod adresem mailowym biuro@jaroslawrybak.pl
 

Wygraj spotkanie z uczestnikami operacji!


Nie jesteś dziennikarzem, a chciałbyś wziąć udział w wydarzeniu? Mamy dla Ciebie niespodziankę. Wśród tych, którzy prawidłowo odpowiedzą na pytania konkursowe wylosujemy dwie osoby. Otrzymają one zaproszenie do udziału w elitarnym spotkaniu.

Odpowiedzi przysyłajcie za pomocą formularza kontaktu, wpisując w temacie "GROM", a w treści odpowiedźi i login konta użytkownika na stronie SPECIAL OPSWyniki ogłosimy na naszym fanpage`u. Zwycięzcy dostaną informacje o miejscu i godzinie spotkania.

Konkurs trwa do niedzieli do godz. 20.00. Rozstrzygnięcie ogłosimy w poniedziałek.

Pytania konkursowe

(Pytania powstały na podstawie książki GROM.PL)
 

1. Przygotowując i prowadząc operację przejęcia terminala naftowego w Umm Kasr żołnierze GROM-u najściślej współpracowali z Amerykanami z:

a) Jednostki FAST.

b) Jednostki SEAL.

c) Jednostki Rangers.

 

2. Pierwszy nabór do jednostki GROM przeprowadzono:

a) Wiosną 1990 r.

b) Jesienią 1990 r.

b) Wiosną 1991 r.

 

3. „Wojenna” misja GROM-u w Iraku zakończyła się pod koniec:

a) 2003 r.

b) 2004 r.

c) 2007 r.

Tagi: 
grom
konkurs

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


 Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych » 

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualny numer

4/2021
SPECIAL OPS 4/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - GEI - Obrońcy Katalonii
  • - Macedońskie Wilki
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl