Rosja. Kolejny zamach bombowy – tym razem w Dagestanie

 MD  /  31-12-2013  /  1

Koniec roku w Rosji to seria zamachów bombowych, dwa z nich dokonane zostały w Wołgogradzie, wczoraj eksplodował ładunek wybuchowy w Dagestanie. Wybuch bomby spowodował śmierć jednej osoby – informują rosyjskie media.

Wybuch w mieście Chasawjurt na Północnym Kaukazie nastąpił wczoraj późnym wieczorem, około 21 czasu polskiego. Ładunek wybuchowy eksplodował w chwili, gdy drogą przejeżdżał patrol policji drogowej. Wskutek wybuchu zginął przechodzący w pobliżu mężczyzna, ranni zostali także policjanci. Źródła podają różne informacje o rannych policjantach, ich liczba oscyluje między 2 a 4 osobami.

Według rosyjskich mediów wczorajszy wybuch w Chasawjurcie, to kolejny zamach terrorystyczny na terenie Federacji Rosyjskiej w ostatnich dniach.

W Federacji Rosyjskiej dokonano w ciągu trzech kolejnych dni trzech zamachów terrorystycznych. Dwa z nich miały miejsce w Wołgogradzie i według ostatnich informacji zginęło w nich 34 osoby (dwie kolejne ofiary zmarły wskutek odniesionych obrażeń). Wczorajszy wieczorny zamach w Dagestanie według ekspertów miał podłoże terrorystyczne o znamionach terroru islamskiego. Służby specjalne podejrzewają o dokonanie zamachu islamskich radykałów z terenu Dagestanu. Na sprawcę wczorajszego zamachu typowany jest Paweł Pieczonkin, obywatel rosyjski, który przeszedł na islam i stał się jednym z radykalnych islamistów. Obecnie po przejściu na islam nazywa się Ansar Amusi.

Dagestan, leżący na terenie Północnego Kaukazu, jest republiką wchodzącą w skład Federacji Rosyjskiej. Zamieszkuje w nim ok. 2,5 mln osób bardzo zróżnicowanych pod względem etnicznym i wyznaniowym. Na terenie republiki mieszka 36 autonomicznych narodowości, z których aż 12 posiada oficjalny status narodów. Większość ludności wyznaje różne odmiany islamu, najliczniejsi są wyznawcy sufizmu. Językiem urzędowym jest język rosyjski, jednak ludność mówi kilkunastoma innymi językami należącymi do trzech głównych rodzin językowych: nach–dagestańskiej, tureckiej i indoeuropejskiej. Kraj należy do najbiedniejszych terenów na terenie Federacji Rosyjskiej. Akty przemocy są na porządku dziennym i skierowane są głównie przeciwko policjantom oraz żołnierzom. Według władz stoją za nimi islamscy rebelianci a także miejscowe gangi.

Od 2007 roku, na Północnym Kaukazie, proklamowany został przez islamskich radykałów tzw. Emirat Kaukaski. Ma to być państwo wyznaniowe, niezależne od Rosji, oparte na prawie szariatu. W jego skład mają wejść Dagestan oraz sąsiadujące tereny: Czeczenia, Inguszetia, Kabardo-Bałkaria, Kuraczajo-Czerkiesja.

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


 Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych » 

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Pierwsze neutralizacje min w zespole NATO

Stały Zespół Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 zrealizował swoją pierwszą bojową operację pod dowództwem Polskiego Kontyngentu Wojskowego – PKW Morze Północne. Na wodach terytorialnych...

Aktualny numer

4/2021
SPECIAL OPS 4/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - GEI - Obrońcy Katalonii
  • - Macedońskie Wilki
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl