Afryka. Wielu zabitych w trakcie walk w Republice Środkowoafrykańskiej

 MD  /  05-12-2013

Około 100 osób zostało zabitych we czwartek, w trakcie walk, jakie miały miejsce w Bangi, stolicy Republiki Środkowoafrykańskiej. Rada Bezpieczeństwa ONZ podjęła uchwałę aprobującą interwencję międzynarodowych sił pokojowych.

Liczba ofiar czwartkowej masakry w stolicy nie jest dokładnie znana. Jednak wiadomym jest, że ofiary zabite zostały za pomocą kijów lub maczet. Niektóre agencje podają, że walki toczą się na terenie całego kraju.

Walki toczyły się na ulicach Bangi od samego świtu. Po południu, premier Re­pu­bli­ki Środ­ko­wo­afry­kań­skiej Ni­co­las Tian­gaye po­pro­sił interwencję fran­cu­skie i afry­kań­skie siły sta­bi­li­za­cyj­ne.

Według premiera Tiangaye starcia w stolicy wywołali zwolennicy byłego prezydenta tego kraju. Ich celem jest obalenie obecnego, tymczasowego rządu. Obecny rząd funkcjonuje od marca, po obaleniu prezydenta Fran­co­isa Bo­zi­ze. Obalenia prezydenta dokonali rebelianci z sojuszu Seleka. Oni obecnie kontrolują rządzących i dopuszczają się wielu nadużyć oraz masakr na ludności republiki. Walka między przedstawicielami różnych wyznań, powoduje także ataki ze strony milicji chrześcijańskiej kończące się masakrami wyznawców islamu.

W związku z trwającymi zamieszkami, na terenie całego kraju została wprowadzona godzina policyjna między godz. 18 a 6. 

Po obaleniu w marcu prezydenta Bo­zi­ze w kraju panuje anarchia i bezprawie. Codziennością stały się grabieże, gwałty i zbrodnie na ludności cywilnej dokonywane przez miejscowych rabusiów i watażków.

Z danych ONZ wynika, że w tym okresie około pół miliona ludzi straciło dach nad głową. Rolnicy opuścili swe gospodarstwa, co powoduje całkowity brak żywności, w jednym z najbiedniejszych państw świata. ONZ szacuje, że bez międzynarodowej pomocy żywnościowej połowa mieszkańców tego kraju, liczącego około 5 milionów, może umrzeć z głodu.

Republika Środkowoafrykańska jest byłą kolonią francuską. W związku z pogarszającą się sytuacją, od kilku miesięcy na lotnisku w Bangi stacjonowała grupa 650 spadochroniarzy gotowa do działania. 250 żołnierzy wyruszyło we czwartek by podjąć interwencję w obronie obywateli i interesów Francji.

W związku z dzisiejszą masakrą i zgodą Rady Bezpieczeństwa ONZ, pre­zy­dent Hol­lan­de za­po­wie­dział po­djęcie dzia­ła­ń wie­czo­rem, w celu przy­spie­szenia in­ter­wen­cji w Re­pu­bli­ce Środ­ko­wo­afry­kań­skiej. Do objętej walkami republiki ma zostać wysłana jak najszybciej grupa kolejnych 1200 spadochroniarzy francuskich.

O podjęcie natychmiastowej międzynarodowe interwencji wojskowej zaapelowały także Stany Zjednoczone. Ma to zapobiec krwawej masakrze ludności, podobnej do tej jaka miała miejsce w Rwandzie w 1994 roku. Wtedy doszło do ludobójstwa między wrogimi sobie plemionami. Ekstremiści z plemienia Hutu dokonali masakry na ludności z plemienia Tutsi. Zamordowano wówczas około miliona osób.

Republika Środkowoafrykańska, po odzyskaniu niepodległości, rządzona była przez dyktatorów, z których najgorszą sławę zyskał zdo­był Je­an-Be­del Bo­kas­a, władający tym państwem w latach 1966-79.

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


 Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych » 

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Wspólne szkolenie JWK z GOPR

W ostatnich dniach odbyło się wspólne szkolenie naszych żołnierzy z K9 wraz z Podkomisją Psów Ratowniczych GOPR, w miejscach idealnym do ćwiczeń – w kopalni węgla kamiennego, kopalni uranu oraz...

Aktualny numer

4/2021
SPECIAL OPS 4/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - GEI - Obrońcy Katalonii
  • - Macedońskie Wilki
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl