Gliniarz, prawdziwa opowieść o polskich policjantach

Marcin Ciszewski, Krzysztof Liedl
Jakub Grodzki  /  18-07-2013
Gliniarz, prawdziwa opowieść o polskich policjantach
Gliniarz, prawdziwa opowieść o polskich policjantach

Napisanie niniejszej recenzji, muszę przyznać przysporzyło mi sporo problemów. Kolejne próby opisania książki „Gliniarz” wydawały się coraz bardziej miałkie, brakowało w nich tego, co chciałem wszystkim czytelnikom przekazać . Kolejna wersja wylądowała w końcu w archiwum mojego laptopa na dłuższy czas i przypominała o sobie każdego dnia jak bolący ząb, że w końcu muszę dokończyć pisanie i zamknąć tym samym „Gliniarza” definitywnie.

W końcu uświadomiłem sobie, skąd taki opór z postawieniu ostatniej kropki, sprawdzeniu gotowego tekstu i wysłaniu go do redakcji. Marcin Ciszewski wraz z Krzysztofem Liedlem „popełnili” tak dobrą książkę, że trudno jest ją zareklamować, zachęcić do jej czytania. Jednak ostatecznie przedstawiam Państwu moją subiektywną refleksję z popełnionej lektury, która mam nadzieję zachęci państwa do spędzenia kilku wieczorów w dobrą książką.

Przeczytaj także: Negocjator - Ben Lopez

Myślisz, że znasz zasady na jakich funkcjonuje policja w Polsce? Wydaje Ci się, że wiesz wszystko o pracy w policji, metodach działania i niepisanym kodeksie postępowania? Śledziłeś zmiany jakie następowały w polskich formacjach mundurowych po 1989 r.? Mimo wszystko książka „Gliniarz” zaskoczy Cię.

Duet Marcina Ciszewskiego i Krzysztofa Liedla przedstawia Państwu dobry kawałek prozy, wyważonej w odpowiedniej dawce humoru, poważnych spraw i refleksji nad stanem polskich organów ścigania. Zgrabnie opowiedziana historia zaczyna się wraz z postępującymi po roku 1989 zmianami w Polsce oraz wstąpieniem młodego – 18 letniego chłopaka w szeregi policji w ramach służby zastępczej.

Przeczytaj także: Zabić Bin Ladena. Polowanie na najgroźniejszego terrorystę świata - Mark Bowden

Szlifowanie bruków w zapuszczonych polskich blokowiskach, kolejne etapy kariery policyjnej i kolejne przydziały prowadzą w końcu bohatera do ośrodków szkoleniowych CIA i FBI. Te zgrabnie opowiedziane historie rysują obraz polskich organów ścigania na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Trudne początki okresu reorganizacji, wyposażanie pochodzące z PRL, zacinająca się broń i radiowozy – polonezy. Siermiężne realia pracy śledczego z biegiem czasu zmieniają się w zakresie wyposażenia i uzbrojenia na lepsze, nowsze.

Nowe możliwości, techniki oraz szkolenia, czytelnik przejdzie przez to wraz z Krzyśkiem – narratorem, człowiekiem który opowiedział jak to widział i jak doświadczył. Jednak, o czym mówią kolejne epizody, nic nie zastąpi doświadczenia, mentora wprowadzającego nowe pokolenie policjantów w arkana i tajniki służby. Krzysiek, z niedoświadczonego młokosa z czasem sam przeradza się w mentora, który poczuwa się do spłacenia długu i przekazania wszystkiego czego sam nauczył się w przeciągu służby. Postępuje tak samo, jak postąpiono z nim w trakcie jego początków służby.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Niejeden raz bulwersować może podejście do kwestii szkolenia, stosowanych technik, czy kodeksu moralnego. Jednak trzeba pamiętać o tym, co podkreśla sam autor, co kierowało wielu młodych ludzi podczas decyzji o podjęciu pracy w takim zawodzie. Niejako pomiędzy wierszami widać ideały, które z biegiem lat płowieją i dezawuują się, tracą na znaczeniu wobec bezsilnej próby wprowadzania zmian i postawienia na rozwój, a nie utrwalenie zastanego porządku. Jednak nawet w momentach, które mogą wywołać smutną refleksję nad stanem polskich organów ścigania warto zwrócić uwagę, że dzieje się tak z powodów politycznych, a nie poprzez złych funkcjonariuszy. Wspomina o tym miedzy innymi na początku swojej historii Krzysztof, wskazując, że trafiając na dobrego opiekuna, staje się dobrym funkcjonariuszem, jednak bywa i odmiennie, kiedy to „młodzi” dziedziczą w spadku złe nawyki. Tak pewnie jest i w innych instytucjach i nie jest to problem wyłącznie policji.

Książka Marcina Ciszewskiego i Krzysztofa Liedla jest ciekawą i pasjonującą lekturą, która nie pozwala oderwać się aż do ostatniej strony. Trudno jest porównać ją do czegokolwiek innego, jakiejkolwiek książki, którą zaprezentowano dotychczas na polskim rynku czytelniczym. Przystępując do tej lektury nie warto również porównywać jej do licznych produkcji filmowych z dużego i małego ekranu , traktujących o polskiej policji. Coś nowego, zaskakującego, a czasem, w kolejnych wątkach opowieści, oczywistego. Na pewno każdy zetknął się przynajmniej z częścią tej historii mając przyjemność lub nie obcować z policją.

Przeczytaj także: Legenda od podszewki. SAS bez tajemnic

Przypomni sobie podczas lektury niniejszej książki ten moment i uśmiechnie lub prychnie z niezadowolenia na niemiłe wspomnienia. Takie właśnie momenty pokazują, że „Gliniarz” jest napisany na podstawie doświadczeń z życia wziętych, które miały kiedyś miejsce i ktoś brał w nich udział. Nadaje to większego autentyzmu i zachęca do przewrócenia kolejnych kart aż do samego końca.

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie


Monokulary termowizyjne - który model wybrać?
okulary balistyczne

 


Jakie wyposażenie na udane grzybobranie » Poznaj moc zegarków wykorzystywanych przez służby specjalne »
systemy rozpoznawcze zegraki taktyczne

 


Gdzie zdobędziesz wsparcie w strzeleckiej pasji »
Buty do zadań specjalnych

Jak poprawić celność broni » Czym powinny wyróżniać się latarki taktyczne »
broń konserwacja latarka taktyczna

 


Do czego tak naprawdę służy latarka taktyczna »
latarka taktyczna

 


Gdy ciemność nie jest Twoim sprzymierzeńcem » Wypróbuj smar do ruchomej części broni »
zasilanie smar do pielęgnacji broni

 


Złóż własną broń »
bron składana

 


Bluza taktyczna sprawdzona w boju - czym może Cię zaskoczyć » Czego nie wiesz o analogowych goglach noktowizyjnych »
bluza taktyczna gogle balistyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Jaki sprzęt wybierają strzelcy wyborowi » Nie strać celu w ciemności »
urzadzenia optyczne oświetlenie taktyczne

 


Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego  »
kurs strzelecki

 


Wyposaż się w sprzęt do pracy w trudnych warunkach » Wypatrz swojego wroga z odległości »
hydrauliczny wyważacz

Latarki na karabin -  niewielkie gabarety duża moc - przekonaj się »
latrki na karabin

 


Jak ułatwić szybkie przemieszczanie w mroku » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa spodnie taktyczne

 

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

 


Sprzęt do wspinaczki, który zapewni maksimum swobody i bezpieczeństwa » Dobierz wyposażenie na miarę sytuacji »
latarki czołowe

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

RECENZJA: Operator 594

Na rynku wydawniczym pojawiło się już sporo pozycji książkowych napisanych przez byłych operatorów polskich Wojsk Specjalnych. Ostatnią, jaka wpadła mi w ręce, jest książka byłego żołnierza JW GROM...

Aktualny numer

4/2020
SPECIAL OPS 4/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - 30 lat ZW
  • - GOI SOK
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl