Festyn jest organizowany przez byłych żołnierzy jednostek specjalnych we współpracy z lokalnymi władzami oraz Stowarzyszeniem na Rzecz Kultury i Edukacji i III Oddziałem Związku Polskich Spadochroniarzy. Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego Festynu jest Prezes Związku Polskich Spadochroniarzy, były żołnierz 1. batalionu szturmowego gen. dyw. rez. Jan Kempara. Festyn został objęty patronatem przez Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, dowódcę Dowództwa Wojsk Specjalnych gen. bryg. Piotra Patalonga oraz wojewodę i marszałka województwa zachodniopomorskiego. Patronat medialny nad imprezą sprawują: Telewizja Polska S.A. O/Szczecin, Kurier Szczeciński oraz Special Ops.
W programie IV Festynu Komandosa znajdą się m.in.: występy dudziarzy, dioramy grup rekonstrukcyjnych, wystawa sprzętu i uzbrojenia jednostek specjalnych podległych DWS, inscenizacje walk z operacji Market-Garden, pokazy filów zrealizowanych przez zespół Combat Camera, koncerty rockowe, spotkania z weteranami i byłymi żołnierzami jednostek specjalnych, pokazy działania jednostek specjalnych, skoki spadochronowe, desantowanie metodą szybkiej liny oraz desant z morza z użyciem łodzi RIB. Całości dopełni wystawa uzbrojenia produkowanego przez Polski Holding Obronny (dawniej – Bumar) oraz ekspozycja części zbiorów Muzeum Oręża Polskiego z Kołobrzegu.
Podczas festiwalu planowane są także dwie debaty panelowe: Patriotyzm podstawą bezpieczeństwa narodowego w XXI wieku oraz Fakty i mity o 1. batalionie szturmowym.
Festyn Komandosa jest imprezą młodą, ale rozwijającą się i z roku na rok zyskującą coraz większą popularność. Oprócz atrakcyjnego programu niewątpliwie ma na to wpływ także termin organizacji i miejsce – jeśli pod koniec wakacji będziecie na zachodnim Wybrzeżu, zapraszamy do Dziwnowa.
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! |