Święto Wojsk Specjalnych

 Redakcja  /  04-06-2013  /  1
Święto Wojsk Specjalnych
Święto Wojsk Specjalnych Fot. Andrzej Krugler

25 maja 2013 r. na Bulwarach Wiślanych w Krakowie komandosi pokazali na żywo jak działają na wodzie, lądzie i w powietrzu.

Sobotnie obchody święta „specjalsów” rozpoczęły się uroczystą zbiórką na placu Wielkiej Armii Napoleona w Krakowie. Żołnierze oraz pracownicy wojska otrzymali odznaczenia i medale. Wśród gości, którzy tego dnia przybyli do Krakowa znaleźli się m.in.: podsekretarz stanu ds. polityki obronnej MON, Robert Kupiecki, dyrektor generalny Ministerstwa Obrony Narodowej, Piotr Lis, dyrektor generalny Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Jacek Olbrycht, zastępca dowódcy Sojuszniczego Dowództwa ds. Transformacji NATO, generał Mieczysław Bieniek, dowódca Sił Specjalnych NATO w Europie, gen. broni Frank Kisner, szef Inspektoratu Wsparcia SZ RP, gen. dyw. Zbigniew Tłok – Kossowski oraz dowódca Operacji Specjalnych Sił Powietrznych USA gen. bryg. Marshall Webb.

Zobacz galerię zdjęć ze Święta Wojsk Specjalnych

Snajperzy - SPECIAL OPS EXTRA - Wydanie 
specjalne 1/2016
SNAJPERZY
SPECIAL OPS EXTRA

Wydanie specjalne 1/2016
Wydawca: Grupa MEDIUM
Rok: 2016
SPRAWDŹ CENĘ »
KUP w Księgarni Militarnej »

W czasie uroczystości odczytano list, jaki z okazji święta przesłał dla „specjalsów” sekretarz stanu, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, minister Stanisław Koziej. – Nasz kraj, będąc członkiem NATO, podejmuje przedsięwzięcia na rzecz pokoju w Europie i na świecie. Sojusznicy postrzegają nas, jako partnera lojalnego. Nie jest żadną tajemnicą, że w ten dobry wizerunek wpisują się Wojska Specjalne, które przynoszą nam chlubę i prestiż. Jako szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, wspierający Prezydenta RP Zwierzchnika Sił Zbrojnych, zapewniam Was, że Pan Prezydent jest rad z Waszych sukcesów i osiągnięć. Ceni Waszą odwagę, wyszkolenie, kompetencję i stałą gotowość do realizacji zadań. Pan Prezydent wie, że gdzie pojawią się nasi „specjalsi”, cele zostają osiągnięte – napisał minister Koziej.

- Polskie Wojska Specjalne dysponują dzisiaj znaczącym potencjałem. Nasze jednostki Grom, Komandosi, Formoza, Agat oraz Nil to nasza duma. Chcemy, aby rozwijały się i zdobywały nowe zdolności do prowadzenia pełnego spektrum operacji specjalnych w każdym środowisku - powiedział dowódca Wojsk Specjalnych, gen. bryg. Piotr Patalong. - Dowództwo Wojsk Specjalnych, osiąga dziś  gotowość operacyjną do dowodzenia wielonarodowym komponentem sił specjalnych w ramach sojuszniczej operacji specjalnej NATO. Nasze zespoły zadaniowe sił specjalnych doskonale sobie radzą w działaniach bojowych w ramach operacji ISAF w Afganistanie, co jest najlepszym dowodem na to, że funkcjonujący system dowodzenia i szkolenia Wojsk Specjalnych jest sprawny i efektywny - podkreślił gen. bryg. Patalong.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Bezpośrednio po zakończeniu uroczystej zbiórki rozpoczął się pokaz działania wybranych elementów taktyki wojsk specjalnych, który rozpoczął przelot 8 samolotów PZL 130 Orlik z zespołu akrobacyjnego Sił Powietrznych. Następnie operatorzy ze wszystkich jednostek specjalnych: Formozy, Jednostki Wojskowej Komandosów, Agatu, Gromu i Nila pokazali kunszt swoich wojskowych umiejętności. Działania komandosów wspierał z powietrza śmigłowiec Mi – 17 z 7. eskadry działań specjalnych stacjonującej na co dzień w Powidzu. Podczas pokazu zaprezentowano m.in. przelatujące na małej wysokości podstawowe samoloty transportowe, będące na wyposażeniu Sił Powietrznych (C-130 HERCULES, CASA-295M, M-28), desant skoczków spadochronowych do Wisły i podjęcie ich przy wykorzystaniu łodzi operacyjnych, przerzut sekcji działań specjalnych, płetwonurków, abordaż z wody i powietrza na barkę oraz wykonanie akcji bezpośredniej na obiekt z lądu, wody i powietrza. Dynamiczną część pokazu zakończyło podebranie komandosów z Lublińca przez śmigłowiec Mi -17 w niezwykle widowiskowy sposób „na winogrono” oraz przepłynięcie łodzi operacyjnych ZODIAC z jednostki Formoza.

Po pokazie w rejonie Wzgórza Wawelskiego publiczność mogła także zobaczyć sprzęt będący na wyposażeniu jednostek specjalnych. Na stoiskach promocyjnych poszczególnych jednostek zaprezentowano m.in. broń snajperską, sprzęt termowizyjny i noktowizyjny, pojazdy specjalne, środki pływające, sprzęt nurkowy i spadochronowy.

Zmagania komandosów obejrzało, według rachunków służb porządkowych, kilka tysięcy widzów, wśród których byli mieszkańcy miasta, turyści i cudzoziemcy.

Tegoroczne obchody Święta Wojsk Specjalnych rozpoczęły się dzień wcześniej międzynarodową konferencją naukową "Beyond Neptune Spear - współczesne wyzwania dla sił specjalnych", zorganizowaną przez Dowództwo Wojsk Specjalnych i Uniwersytet Jagielloński. Motyw przewodni debaty "Beyond Neptune Spear" nawiązywał do kryptonimu spektakularnej operacji amerykańskich sił specjalnych z maja 2011 roku, zakończonej neutralizacją Osamy bin Ladena. Operacja uważana jest za przełomowy moment w działaniach wojsk specjalnych, wyznaczający nowe trendy w działaniach jednostek specjalnych.

źródło: Wydział Prasowy DWS

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Tundra w czym jest lepsza od innych czołówek » Jakie cechy muszą mieć buty taktyczne »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz obuwie na prawdziwą przygodę »

buty

 


Nie możesz zabrać plecaka? Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt  » Wybierz najlepszy pakiet ratunkowy dla czworonożnego towarzysza broni »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Jakie buty na zimowe wyprawy »

Olej w piance? Do czego to służy »


olej do czyszczenia

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Ukraińscy żołnierze ewakuowani z zakładów Azowstal w Mariupolu

Po długich negocjacjach, w które zaangażowany był m.in. ukraiński wywiad i Czerwony Krzyż wczoraj ze zniszczonego kombinatu Azowstal wywieziono 264 wojskowych, w tym 53 ciężko rannych.

Aktualny numer

1/2022
SPECIAL OPS 1/2022
W miesięczniku m.in.:
  • - Commando Garud
  • - Marine Mammals in SPECIAL OPS
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl