Zmiany personalne w Sztabie Generalnym WP

Michał Sitarski  /  07-05-2013  /  1

6 maja 2013 zakończyła się trzyletnia kadencja gen. Mieczysława Cieniuch na stanowisku Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Zgodnie z postanowieniem, podpisanym przez Prezydent RP Bronisława Komorowskiego, gen. Cieniucha zastąpił gen. broni Mieczysław Gocuł (zgodnie z obowiązującymi przepisami będzie on awansowany do stopnia generała). Uroczyste przekazanie obowiązków odbyło się w Pałacu Prezydenckim, a podczas uroczystości obaj generałowie złożyli Prezydentowi RP meldunki o zdaniu i przejęciu obowiązków.

Warto nadmienić, że gen. Gocuł jest najmłodszym generałem obejmującym stanowisko Szefa Sztabu Generalnego WP od 1989 roku.

Niejako „przy okazji” Bronisław Komorowski wręczył także akty przedłużenia do końca stycznia 2014 roku kadencji dowódcom, poszczególnych Rodzajów Sił Zbrojnych RP. Otrzymali je: gen. broni Zbigniew Głowienka (d-ca Wojsk Lądowych), gen. broni Lech Majewski (d-ca Sił Powietrznych), adm. floty Tomasz Mathea (d-ca Marynbarki Wojennej) oraz gen. bryg. Piotr Patalong (d-ca Wojsk Specjalnych). Nowym dowódcą operacyjnym, który obejmie stanowisko 20 maja został mianowany gen. dyw. Marek Tomaszycki.

To posunięcie ma związek z planowaną reformą systemu dowodzenia, któa być może wejdzie w życie w przyszłym roku. O ile posłowie przegłosują przygotowywaną właśnie ustawę o reformie, w przysżły, roku, na bazie czterech Dowództw Rodzajów Sił Zbrojnych RP ma zostać stworzone dowództwo generalne.

Gen. broni Mieczysław Gocuł urodził się 21 maja 1963 roku w miejscowościChoszczno (woj. zachodniopomorskie).

Pełni służbę wojskową od 1983 roku. Po ukończeniu w 1987 roku Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych został wyznaczony na pierwsze stanowisko służbowe dowódcy plutonu czołgów w 9. pułku zmechanizowanym 12. Dywizji Zmechanizowanej, a następnie na stanowisko dowódcy szkolnego plutonu czołgów i dowódcy szkolnej kompanii czołgów. W 1994 roku, w drodze wyróżnienia, został skierowany na studia w Akademii Obrony Narodowej. Po ukończeniu studiów w AON został w 1996 roku wyznaczony na stanowisko dowódcy batalionu czołgów w 12. Brygadzie Zmechanizowanej 12DZ, a następnie na stanowisko dowódcy batalionu czołgów 6. Brygady Kawalerii Pancernej 12DZ.

W 1999 roku, po ukończeniu Land Force Command and Staff College w Kanadzie, został w tej jednostce wyznaczony na stanowisko szefa Pionu Szkolenia. W latach 2001-2003 pełnił służbę na stanowisku szefa Wydziału Operacyjnego oraz szefa Oddziału Operacyjnego - G3 Dowództwa 1. Korpusu Zmechanizowanego. W roku 2003 jako szef Oddziału Operacyjnego Dowództwa Wielonarodowej Dywizji pełnił służbę w ramach misji stabilizacyjnej w Republice Iraku. W latach 2004-2005 pełnił służbę w Dowództwie Operacyjnym, początkowo w Grupie Organizacyjnej tego dowództwa na stanowisku szefa Zespołu Operacyjnego, a następnie na stanowiskach szefa Oddziału Planowania Operacyjnego Centrum Planowania oraz zastępcy szefa Centrum Planowania.

W 2005 roku został skierowany na Podyplomowe Studia Operacyjno - Strategiczne w Królewskiej Akademii Studiów Obronnych w Wielkiej Brytanii. Po ukończeniu studiów do końca 2006 roku pozostawał w rezerwie kadrowej Ministra Obrony Narodowej.

Służbę w Sztabie Generalnym WP rozpoczął od stycznia 2007 roku na stanowisku zastępcy szefa Zarządu Planowania Operacyjnego – P3 a następnie Szefa Zarządu Analiz

Wywiadowczych i Rozpoznawczych – P2. Od lipca 2008 roku do września 2010 roku pełniłobowiązki szefa Zarządu Planowania Strategicznego. W okresie 1 października 2010 do 6 maja 2013 roku pełnił służbę na stanowisku I Zastępcy Szefa SG WP.

Komentarze

1
ondraszek / 11-05-2013, 22:18
Czyli gen. Gocuł szkół i kursów ukończył wiele, ale jego doświadczenie liniowe nie jest zbyt imponujące.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Co jest niezbędne w uzbrojeniu komandosa »
uzbrojenie

 


Na czym polega: monitoring ze sztuczną inteligencją  » Podpowiadamy, jakie urządzenia chronią Twoje informacje »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Co zabrać ze sobą na zimową wyprawę »
sprzet na zime

 


Dobierz pojazd elektryczny na niedostępne tereny »

Olej w piance? Do czego to służy »

pojazd elektryczny
olej do czyszczenia

 


Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych »

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


 Co sprawia, że ten filtr do wody jest wyjątkowy »

filtry do wody

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
ubrania taktyczne

 


Jakie buty na zimowe wyprawy »
kursy strzeleń
05/07/2020

 


Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Aktualny numer

6/2021
SPECIAL OPS 6/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Master of protection
  • - Bicykle dla specjalsa?
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl