Zmiany personalne w Sztabie Generalnym WP

Michał Sitarski  /  07-05-2013  /  1

6 maja 2013 zakończyła się trzyletnia kadencja gen. Mieczysława Cieniuch na stanowisku Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Zgodnie z postanowieniem, podpisanym przez Prezydent RP Bronisława Komorowskiego, gen. Cieniucha zastąpił gen. broni Mieczysław Gocuł (zgodnie z obowiązującymi przepisami będzie on awansowany do stopnia generała). Uroczyste przekazanie obowiązków odbyło się w Pałacu Prezydenckim, a podczas uroczystości obaj generałowie złożyli Prezydentowi RP meldunki o zdaniu i przejęciu obowiązków.

Warto nadmienić, że gen. Gocuł jest najmłodszym generałem obejmującym stanowisko Szefa Sztabu Generalnego WP od 1989 roku.

Niejako „przy okazji” Bronisław Komorowski wręczył także akty przedłużenia do końca stycznia 2014 roku kadencji dowódcom, poszczególnych Rodzajów Sił Zbrojnych RP. Otrzymali je: gen. broni Zbigniew Głowienka (d-ca Wojsk Lądowych), gen. broni Lech Majewski (d-ca Sił Powietrznych), adm. floty Tomasz Mathea (d-ca Marynbarki Wojennej) oraz gen. bryg. Piotr Patalong (d-ca Wojsk Specjalnych). Nowym dowódcą operacyjnym, który obejmie stanowisko 20 maja został mianowany gen. dyw. Marek Tomaszycki.

To posunięcie ma związek z planowaną reformą systemu dowodzenia, któa być może wejdzie w życie w przyszłym roku. O ile posłowie przegłosują przygotowywaną właśnie ustawę o reformie, w przysżły, roku, na bazie czterech Dowództw Rodzajów Sił Zbrojnych RP ma zostać stworzone dowództwo generalne.

Gen. broni Mieczysław Gocuł urodził się 21 maja 1963 roku w miejscowościChoszczno (woj. zachodniopomorskie).

Pełni służbę wojskową od 1983 roku. Po ukończeniu w 1987 roku Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych został wyznaczony na pierwsze stanowisko służbowe dowódcy plutonu czołgów w 9. pułku zmechanizowanym 12. Dywizji Zmechanizowanej, a następnie na stanowisko dowódcy szkolnego plutonu czołgów i dowódcy szkolnej kompanii czołgów. W 1994 roku, w drodze wyróżnienia, został skierowany na studia w Akademii Obrony Narodowej. Po ukończeniu studiów w AON został w 1996 roku wyznaczony na stanowisko dowódcy batalionu czołgów w 12. Brygadzie Zmechanizowanej 12DZ, a następnie na stanowisko dowódcy batalionu czołgów 6. Brygady Kawalerii Pancernej 12DZ.

W 1999 roku, po ukończeniu Land Force Command and Staff College w Kanadzie, został w tej jednostce wyznaczony na stanowisko szefa Pionu Szkolenia. W latach 2001-2003 pełnił służbę na stanowisku szefa Wydziału Operacyjnego oraz szefa Oddziału Operacyjnego - G3 Dowództwa 1. Korpusu Zmechanizowanego. W roku 2003 jako szef Oddziału Operacyjnego Dowództwa Wielonarodowej Dywizji pełnił służbę w ramach misji stabilizacyjnej w Republice Iraku. W latach 2004-2005 pełnił służbę w Dowództwie Operacyjnym, początkowo w Grupie Organizacyjnej tego dowództwa na stanowisku szefa Zespołu Operacyjnego, a następnie na stanowiskach szefa Oddziału Planowania Operacyjnego Centrum Planowania oraz zastępcy szefa Centrum Planowania.

W 2005 roku został skierowany na Podyplomowe Studia Operacyjno - Strategiczne w Królewskiej Akademii Studiów Obronnych w Wielkiej Brytanii. Po ukończeniu studiów do końca 2006 roku pozostawał w rezerwie kadrowej Ministra Obrony Narodowej.

Służbę w Sztabie Generalnym WP rozpoczął od stycznia 2007 roku na stanowisku zastępcy szefa Zarządu Planowania Operacyjnego – P3 a następnie Szefa Zarządu Analiz

Wywiadowczych i Rozpoznawczych – P2. Od lipca 2008 roku do września 2010 roku pełniłobowiązki szefa Zarządu Planowania Strategicznego. W okresie 1 października 2010 do 6 maja 2013 roku pełnił służbę na stanowisku I Zastępcy Szefa SG WP.

Komentarze

1
ondraszek / 11-05-2013, 22:18
Czyli gen. Gocuł szkół i kursów ukończył wiele, ale jego doświadczenie liniowe nie jest zbyt imponujące.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


100% byczej skóry »

  


Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych, które Cię nie zawiodą »
latarka mactronic

 


Poznaj 1 sposób na ochronę Twojego smartphona »

Dla kogo latarka taktyczna z UV »


latarka taktyczna

 


Rajd po trudnym terenie?  Dobierz pojazd »
pojazdy wojskowe

 


Na czym polega przewaga butów taktycznych »

Jesteś aktywnym strzelcem? Gdzie zaspokoisz swoje potrzeby »


ubranie taktyczne

 


Kto chroni statki handlowe »

 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Wybierz sprzęt bushcraft  »

noktowizja

sprzet bushcraft
Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »
latarki czołowe

 


Jakich butów nie porzucisz w akcji »

W ciemności przyda się pewne źródło zasilania »


sprzet logistyczny

 


5 kluczowych zalet butów taktycznych »
buty wojskowe

 Jak poprawić celność broni »  Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
broń konserwacja zegarki taktyczne

 


Dobierz buty do swojego hobby »
buty taktyczne

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Prosty sposób na wzmocnienie celności »
zasilanie latrki na karabin

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa spodnie taktyczne

 

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen policja ulica
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Pozycja opracowana dla snajperów, strzelców wyborowych, sportowych strzelców długodystansowych oraz myśliwych (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

CBŚP i olsztyński SPKP w akcji przeciwko pseudokibicom

Rezultatem śledztwa prowadzonego przez olsztyńskie CBŚP i Prokuraturę jest kolejne uderzenie w gang powiązany z pseudokibicami jednego z klubów sportowych. Podczas akcji policjanci zatrzymali...

Aktualny numer

2/2021
SPECIAL OPS 2/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - 60 lat JW4101
  • - Morska ochrona statków - robota dla komandosa
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl