Irak. Zamachy w miastach zamieszkanych przez szyitów

 MD  /  29-04-2013

Trwa seria zamachów w miastach irackich, w których mieszkają głównie szyici. Do kolejnych doszło dziś rano w miejscowościach leżących na południe od Bagdadu. Według informacji podanych przez służby medyczne i policję śmierć poniosło co najmniej 26 osób, a 95 odniosło obrażenia.

Wszyscy zabici i ranni to ofiary wybuchów samochodów pułapek wypełnionych materiałami wybuchowymi.

W mieście Amara, w prowincji Majdan, doszło do dwóch jednoczesnych wybuchów w pobliżu targowiska oraz w miejscu, w którym zbierali się robotnicy budowlani. W wyniku eksplozji 13 osób zginęło, a 42 zostały ranne.

W Diwaniji ładunek wybuchowy został zdetonowany w pobliżu restauracji. Wybuch pozbawił życia 8 osób i spowodował obrażenia u kolejnych 25.

Kilka godzin później kolejny samochód pułapka eksplodował w Karbali. Tu zginęły dwie osoby a 12 odniosło obrażenia. Natomiast w mieście Mahmudija w wyniku wybuchu trzy osoby zostały zabite a 16 odniosło obrażenia.

Według informacji policji i służb medycznych liczba śmiertelnych ofiar może się zwiększyć ze względu na ciężkie urazy u wielu rannych.

Jak na razie żadne ugrupowanie nie przyznało się do dokonania dzisiejszych zamachów. Jednak sposób ich dokonania wskazywać może na irackie skrzydło Al-Kaidy.

Kilka dni wcześniej walki i zamachy bombowe koncentrowały się przede wszystkim na terenach zamieszkanych głownie przez sunnitów w północnej części Iraku. Dzisiejsze zamachy miały natomiast miejsce na południe od stolicy kraju, Bagdadu.

Sunnici od kilku miesięcy demonstrują swoje niezadowolenie z polityki rządu, uważając się za grupę dyskryminowaną w społeczeństwie. Kilka dni temu toczyli walki z wojskiem i policja na północy, zginęło w nich według władz ponad 150 osób.

We czwartek, premier Iraku Nuri al-Malik, zaapelował o zaprzestanie walk, które mogą doprowadzić do wybuchu wojny domowej na tle wyznaniowym.

Sunnici stanowią w Iraku mniejszość, która za czasów dyktatury Saddama Husajna, zajmowała eksponowane stanowiska w rządzie i armii.

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


 Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych » 

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Pierwsze neutralizacje min w zespole NATO

Stały Zespół Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 zrealizował swoją pierwszą bojową operację pod dowództwem Polskiego Kontyngentu Wojskowego – PKW Morze Północne. Na wodach terytorialnych...

Aktualny numer

4/2021
SPECIAL OPS 4/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - GEI - Obrońcy Katalonii
  • - Macedońskie Wilki
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl