Warszawa. Ściślejsza współpraca wojskowa w ramach Wyszehradzkiej Grupy Bojowej

 MD  /  07-03-2013

W dniu 6 marca 2013 roku w Warszawie, ministrowie obrony narodowej państw Grupy Wyszehradzkiej podpisali list intencyjny w sprawie powołania do życia Wyszehradzkiej Grupy Bojowej – poinformował rzecznik Ministerstwa Obrony Narodowej.

W skład Grupy Wyszehradzkiej, powstałej w 1991 roku, wchodzą Czechy, Słowacja, Węgry oraz Polska. Wyszehradzka Grupa Bojowa ma liczyć w sumie 3 tysiące żołnierzy, w tym 1200 żołnierzy z Polski. Swą zdolność bojową ma osiągnąć w 2016 roku a kierować nią będzie Polska.

Gospodarzem wczorajszego spotkania Grupy Wyszehradzkiej był szef MON Tomasz Siemoniak, a udział w nim wzięli także przedstawiciele Francji i Niemiec. W trakcie spotkania poruszano także tematykę dotyczącą współpracy w ramach NATO i Unii Europejskiej. Właśnie tematyka Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony poruszana będzie na posiedzeniu Rady Europy w grudniu b r. 

W trakcie spotkania ministrowie obrony Grupy Wyszehradzkiej podpisali także porozumienie o współpracy Wojsk Specjalnych Polski, Czech, Słowacji i Węgier. W ramach podpisanej umowy będą się odbywać wspólne ćwiczenia komandosów, nastąpi wymiana doświadczeń między siłami specjalnymi, wzajemne udostępnianie poligonów a także możliwość wspólnego uczestniczenia w operacjach specjalnych – poinformował gen. Piotr Patalong, dowódca Wojsk Specjalnych.

Według generała Patalonga pierwsze wspólne manewry będą miały miejsce w listopadzie 2013r pod kryptonimem „Cobra 13”  W manewrach organizowanych przez Dowództwo Sił Specjalnych wezmą udział żołnierze wojsk specjalnych z 14 krajów. Będzie to jednocześnie sprawdzian dla polskiego Dowództwa Wojsk Specjalnych mający dać odpowiedź, czy DWS jest gotowe do kierowania operacjami specjalnymi NATO. Do tej pory taki uprawnienia posiada tylko 7 państw na świecie, m.in. USA i Wielka Brytania.

Źródło: MON, Polska Zbrojna

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Dlaczego ma Cię obchodzić jakaś zniżka w combat »

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń

 


Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych » Niezbędnik na misje specjalne - co warto mieć »
binokle

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Kolejni poszukiwani zatrzymani dzięki "Łowcom Cieni" CBŚP

Policjanci CBŚP z grupy tzw. łowców cieni współpracując ze służbami polskimi i zagranicznymi sukcesywnie ustalają miejsca pobytu i zatrzymują kolejne osoby poszukiwane. W ostatnim czasie dotarli do...

Aktualny numer

4/2021
SPECIAL OPS 4/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - GEI - Obrońcy Katalonii
  • - Macedońskie Wilki
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl