Jednostka kontrterrorystyczna

- element działań bojowych w systemie bezpieczeństwa antyterrorystycznego
Ireneusz Chloupek  /  29-08-2011
Jednostka kontrterrorystyczna – element działań bojowych w systemie bezpieczeństwa antyterrorystycznego
Jednostka kontrterrorystyczna – element działań bojowych w systemie bezpieczeństwa antyterrorystycznego

Obecnie jest profesorem nadzwyczajnym Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie i wykładowcą m.in. w Akademii Obrony Narodowej. Przewodniczy Radzie Programowo-Naukowej Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas w Warszawie. Co istotne, był też twórcą koncepcji centralnej jednostki kontrterrorystycznej polskiej Policji i pełnomocnikiem komendanta głównego Policji do jej utworzenia (2002 r.). Trudno o lepsze rekomendacje, dlatego szczególnie polecamy naszym Czytelnikom książkę jego autorstwa, wydaną w lipcu br. przez Wyższą Szkołę Policji w Szczytnie.

Książkę jest dostępna w Księgarni Militarnej >>

Jest to pierwsze na naszym rynku monograficzne opracowanie fachowe, kompetentnie opisujące, czym jest i jaka powinna być jednostka specjalna do walki z terroryzmem oraz jej miejsce i rolę w systemie bezpieczeństwa antyterrorystycznego państwa, jako jednego z najważniejszych elementów reagowania reaktywnego na zagrożenia terrorystyczne. Autor przedstawił szczegółowo model tego systemu, wraz z odniesieniem do krajowych podstaw prawnych, oraz zdefiniował dokładnie pojęcie jednostki kontrterrorystycznej i podstawowe czynniki determinujące jej sprawne i skuteczne funkcjonowanie. W książce nie tylko zaprezentował proces  tworzenia takiej jednostki, jej wzorcową strukturę organizacyjną, taktykę działania (w tym klasyfikację działań taktycznych), zasady naboru i selekcji kandydatów do służby, ale też uporządkował terminologię i pojęcia związane z jej organizacją oraz funkcjonowaniem. Osobny rozdział opisuje kształtowanie i stan obecny sił kontrterrorystycznych w Polsce oraz europejską platformę współpracy policyjnych jednostek specjalnych do walki z terroryzmem ATLAS i działalność BOA KGP w jej ramach.

Uzupełniają to m.in. bardzo wartościowe rozdziały prezentujące wzorzec struktury dowodzenia operacją policyjną z wykorzystaniem jednostki kontrterrorystycznej i czynniki warunkujące jej powodzenie, a także planowanie działań kontrterrorystycznych. W książce został poruszony także trudny temat strzału ratunkowego (snajpera policyjnego), a w zakończeniu autor zawarł szereg cennych uwag, ocen i komentarzy mogących mieć wymierne znaczenie dla podniesienia poziomu profesjonalizmu i gotowości bojowej sił do walki z terroryzmem w naszym kraju. Warto tu zacytować bardzo ważne zdanie autora z tej końcowej części jego książki: „Należyte traktowanie tego problemu (konieczności posiadania sił specjalnych, zdolnych do przeprowadzenia skutecznej operacji ratunkowej), tj. właściwe zorganizowane struktury państwa, tworzenie możliwości rozwoju (środki na wyposażenie i szkolenie) stanowi jeden z elementarnych obowiązków władzy wobec społeczeństwa”.

Galeria aktualności  Ilość zdjęć:  1

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


Dostosuj mundur patrolowy do terenu »

Nowe kamizelki taktyczne poznaj ich zastosowanie »

linia taktyczna
kamizelka taktyczna

 


Jak postępować, gdy niebezpieczeństwo czai się na oceanie »
buty taktyczne

 


100% byczej skóry »

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Czeka Cię wyprawa po Tajdze? Czy wiesz, jakie ubranie wybrać »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

noktowizja

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »

Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »


 


Niezbędnik żołnierza - co powinno się w nim znaleźć »
ubranie taktyczne

 Jak poprawić celność broni »  Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
broń konserwacja

 


Nie czekaj aż ktoś będzie lepszy zapisz się na trenig strzelecki »
kursy strzeleń

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca KRAVMAGA


Vademecum survivalowe Przygotowani przetrwają Sztuczki survivalowe
vademecum-survivalowe przygotowani-przetrwaja balistyka-dla-snajperow
To kompendium praktycznej wiedzy o tym jak przetrwać i wyjść cało z prawie każdej opresji, bez względu czy zdarzy się ona w lesie, górach, czy podejrzanej uliczce miasta (...)
zobacz więcej »
Bądź przygotowany. Chroń swoją rodzinę i przetrwaj! Nieujarzmiona natura, atak terrorystyczny albo zwykłe zdarzenie losowe mogą sprawić, że nasz świat skomplikowanych zależności zacznie się rozpadać (...)
zobacz więcej »
To nie tylko książka, ale stworzone z pasją narzędzie przetrwania. ToolBook zawiera: lusterko sygnałowe, soczewkę Frasnela, linijkę, zegar słoneczny, znaczniki trasy, podpałkę oraz praktyczną wiedzę, jak przetrwać (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Święto 6BPD

Dziś swoje święto obchodzi 6 Brygada Powietrznodesantowa im. gen. bryg. Stanisława Franciszka Sosabowskiego. Stacjonująca w Krakowie 6BPD jest doborowym, aeromobilnym związkiem taktycznym o wysokim...

17. promocji na 17. urodziny Kolby

Już od siedemnastu lat jesteśmy z Wami, wspierając Was wszystkich w realizowaniu hobby związanego z outdoorem, strzelectwem oraz myślistwem. Bez względu na to, czy jesteś strzelcem, turystą,...

Aktualny numer

4/2021
SPECIAL OPS 4/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - GEI - Obrońcy Katalonii
  • - Macedońskie Wilki
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl