Jednostka kontrterrorystyczna

- element działań bojowych w systemie bezpieczeństwa antyterrorystycznego
Ireneusz Chloupek  /  29-08-2011
Jednostka kontrterrorystyczna – element działań bojowych w systemie bezpieczeństwa antyterrorystycznego
Jednostka kontrterrorystyczna – element działań bojowych w systemie bezpieczeństwa antyterrorystycznego

Obecnie jest profesorem nadzwyczajnym Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie i wykładowcą m.in. w Akademii Obrony Narodowej. Przewodniczy Radzie Programowo-Naukowej Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas w Warszawie. Co istotne, był też twórcą koncepcji centralnej jednostki kontrterrorystycznej polskiej Policji i pełnomocnikiem komendanta głównego Policji do jej utworzenia (2002 r.). Trudno o lepsze rekomendacje, dlatego szczególnie polecamy naszym Czytelnikom książkę jego autorstwa, wydaną w lipcu br. przez Wyższą Szkołę Policji w Szczytnie.

Książkę jest dostępna w Księgarni Militarnej >>

Jest to pierwsze na naszym rynku monograficzne opracowanie fachowe, kompetentnie opisujące, czym jest i jaka powinna być jednostka specjalna do walki z terroryzmem oraz jej miejsce i rolę w systemie bezpieczeństwa antyterrorystycznego państwa, jako jednego z najważniejszych elementów reagowania reaktywnego na zagrożenia terrorystyczne. Autor przedstawił szczegółowo model tego systemu, wraz z odniesieniem do krajowych podstaw prawnych, oraz zdefiniował dokładnie pojęcie jednostki kontrterrorystycznej i podstawowe czynniki determinujące jej sprawne i skuteczne funkcjonowanie. W książce nie tylko zaprezentował proces  tworzenia takiej jednostki, jej wzorcową strukturę organizacyjną, taktykę działania (w tym klasyfikację działań taktycznych), zasady naboru i selekcji kandydatów do służby, ale też uporządkował terminologię i pojęcia związane z jej organizacją oraz funkcjonowaniem. Osobny rozdział opisuje kształtowanie i stan obecny sił kontrterrorystycznych w Polsce oraz europejską platformę współpracy policyjnych jednostek specjalnych do walki z terroryzmem ATLAS i działalność BOA KGP w jej ramach.

Uzupełniają to m.in. bardzo wartościowe rozdziały prezentujące wzorzec struktury dowodzenia operacją policyjną z wykorzystaniem jednostki kontrterrorystycznej i czynniki warunkujące jej powodzenie, a także planowanie działań kontrterrorystycznych. W książce został poruszony także trudny temat strzału ratunkowego (snajpera policyjnego), a w zakończeniu autor zawarł szereg cennych uwag, ocen i komentarzy mogących mieć wymierne znaczenie dla podniesienia poziomu profesjonalizmu i gotowości bojowej sił do walki z terroryzmem w naszym kraju. Warto tu zacytować bardzo ważne zdanie autora z tej końcowej części jego książki: „Należyte traktowanie tego problemu (konieczności posiadania sił specjalnych, zdolnych do przeprowadzenia skutecznej operacji ratunkowej), tj. właściwe zorganizowane struktury państwa, tworzenie możliwości rozwoju (środki na wyposażenie i szkolenie) stanowi jeden z elementarnych obowiązków władzy wobec społeczeństwa”.

Galeria aktualności  Ilość zdjęć:  1

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Jaką broń wybierają strzelcy wyborowi » Nie strać celu mimo ciemności »
bron palna oświetlenie taktyczne

 


Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego  »
kurs strzelecki

 


Namierz cel w ciemoności » Wypatrz swojego wroga z odległości »
hydrauliczny wyważacz

Spodnie taktyczne - zachowaj swobodę w najtrudniejszej sytuacji »
spodnie taktyczne

 


Nie daj się zaskoczyć w ciemności » Koszule taktyczne, które pozwalają wtopić się w tło »
latarka czołowa kurtka taktyczna

 

Na czym polega specyfika komunikacji w wojsku »

 


Sprzęt do wspinaczki, który zapewni maksimum swobody i bezpieczeństwa » Dobierz wyposażenie na miarę czasów  »
latarki czołowe

 


 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Ruszyło szkolenie na stopień podoficera w Szkole Podoficerskiej SONDA

Pierwszego czerwca ruszyło szkolenie na stopień sierżanta rozpoczęte testem sprawdzającym nabytą wiedzę podczas szkolenia e-learningowego, który stanowi niejako przepustkę do dalszej części kursu....

Aktualny numer

1/2020
SPECIAL OPS 1/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych
  • - Rangers z Lamego CTOE/FOE
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...

Kalendarium

PNWTŚRCZWPTSOBND
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl