Polska: XX-lecie olsztyńskiej Sekcji Antyterrorystycznej

Sebastian Miernik  /  21-10-2012
Fot. www.policja.pl

Olsztyńska Sekcja Antyterrorystyczna obchodzi XX-lecie istnienia. W jej skład wchodzi 26 policjantów - 17-osobowy zespół bojowy, którego dowódca jest jednocześnie kierownikiem sekcji, oraz 9-osobowy zespół minersko-pirotechniczny.

Z okazji ich święta zaproszeni goście mogli na strzelnicy miejskiej zobaczyć m.in. pokazy wyszkolenia strzeleckiego, wejścia wybuchowego z elementami ratownictwa medycznego oraz dynamiczne zatrzymanie pojazdu z neutralizacją ładunku. Policjanci SAT otrzymali list gratulacyjny oraz pamiątkowe medale.

Wśród zaproszonych gości byli m.in. wojewoda Marian Podziewski, marszałek Jacek Protas, Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie nadinsp. Józef Gdański, a także przedstawiciel Komendanta Głównego Policji.

Uroczystość odbyła na strzelnicy miejskiej, gdzie po krótkich przemówieniach olsztyńscy antyterroryści z rąk wojewody, marszałka i komendanta wojewódzkiego otrzymali list gratulacyjny oraz pamiątkowe medale. Z okazji jubileuszu policjanci SAT zaprezentowali swoje umiejętności z zakresu wyszkolenia strzeleckiego, samoobrony, dynamicznego zatrzymania pojazdu oraz wejścia wybuchowego z elementami ratownictwa medycznego.

Funkcjonariusze SAT biorą udział w akcjach o najwyższym stopniu ryzyka. Ich trening obejmuje taktykę działań, sztuki walki wręcz, strzelanie, nurkowanie, skoki spadochronowe, ratownictwo wysokościowe, ochronę osób, działania z materiałami i urządzeniami wybuchowymi. Policjanci nieustannie podnoszą swoje kwalifikacje i doskonalą umiejętności, szkolą się na miejscu w ramach doskonalenia zawodowego z wykorzystaniem własnych instruktorów, a są wśród nich stermotorzyści, instruktorzy taktyki, strzelania, technik wysokościowych, spadochroniarze i instruktorzy walki wręcz, w tym mistrzowie Europy, a nawet świata w ich odmianach, np. w jujitsu. Prywatnie, realizując swoje pasje, podnoszą także swoje umiejętności - mają za sobą cywilne kursy nurkowe oraz przeszkolenie spadochronowe, a niektórzy rozwijają swoje umiejętności w olsztyńskim aeroklubie, osiągając poważne sukcesy.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!


Od 2004 r. olsztyńscy antyterroryści uczestniczą w cyklicznych kursach ratownictwa medycznego, w tym część z praktykami w SOR (Szpitalny Oddział Ratunkowy), a w składzie sekcji jest oprócz tego policjant z wykształceniem paramedycznym. Policjanci wymieniają się doświadczeniami z innymi pododdziałami, najczęściej z najbliższymi SPAP z Gdańska i Białegostoku, ale także SAT z Bydgoszczy oraz pododdziałem specjalnym Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej z Kętrzyna (np. w zakresie desantowania i ewakuacji śmigłowcem). Korzystają również z obiektów i pomocy doświadczonych instruktorów Biura Operacji Antyterrorystycznych w Warszawie. Olsztyńska Sekcja Antyterrorystyczna wspierana jest także przez byłych żołnierzy  JW GROM. Oprócz tego szkolą się za granicą - odbywali kursy wysokościowe we Włoszech.

Antyterroryści z Olsztyna mają na koncie wiele zatrzymań niebezpiecznych sprawców oraz uwolnień porwanych osób. Tylko w zeszłym roku zatrzymali 26 niebezpiecznych przestępców – członków zorganizowanych grup przestępczych. Uczestniczyli w 84 realizacjach. Na brak zajęć nie narzekają również pirotechnicy, wzywani bardzo często do rozpoznawania i neutralizacji improwizowanych urządzeń wybuchowych.

Źródło: www.policja.pl

Odpowiedniego sprzętu, bezpiecznych realizacji i sukcesów życzy Redakcja Special Ops!

Galeria aktualności  Ilość zdjęć:  6

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


100% byczej skóry »

  


Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych, które Cię nie zawiodą »
latarka mactronic

 


Poznaj 1 sposób na ochronę Twojego smartphona »

Dla kogo latarka taktyczna z UV »


latarka taktyczna

 


Rajd po trudnym terenie?  Dobierz pojazd »
pojazdy wojskowe

 


Na czym polega przewaga butów taktycznych »

Jesteś aktywnym strzelcem? Gdzie zaspokoisz swoje potrzeby »


ubranie taktyczne

 


Kto chroni statki handlowe »

 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Wybierz sprzęt bushcraft  »

noktowizja

sprzet bushcraft
Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »
latarki czołowe

 


Jakich butów nie porzucisz w akcji »

W ciemności przyda się pewne źródło zasilania »


sprzet logistyczny

 


5 kluczowych zalet butów taktycznych »
buty wojskowe

 Jak poprawić celność broni »  Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
broń konserwacja zegarki taktyczne

 


Dobierz buty do swojego hobby »
buty taktyczne

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Prosty sposób na wzmocnienie celności »
zasilanie latrki na karabin

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa spodnie taktyczne

 

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen policja ulica
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Pozycja opracowana dla snajperów, strzelców wyborowych, sportowych strzelców długodystansowych oraz myśliwych (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

CBŚP i olsztyński SPKP w akcji przeciwko pseudokibicom

Rezultatem śledztwa prowadzonego przez olsztyńskie CBŚP i Prokuraturę jest kolejne uderzenie w gang powiązany z pseudokibicami jednego z klubów sportowych. Podczas akcji policjanci zatrzymali...

Aktualny numer

2/2021
SPECIAL OPS 2/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - 60 lat JW4101
  • - Morska ochrona statków - robota dla komandosa
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl