Forsvarets Spesialkommando

Z końcem lat 70tych podjęto w Norwegii decyzję o powołaniu do życia stałej, zawodowej jednostki specjalnej, przeznaczonej m.in. do działań w kraju i za granicą, w tym także do działań kontrterrorystycznych, m.in. na bardzo ważnych z punktu widzenia bezpieczeństwa i gospodarki Norwegii platformach wiertniczych. FSK, w tłumaczeniu na polski Dowództwo (Oddział) Specjalne(y) Sił Zbrojnych, powstała w 1982 r. Tworzeniu jednostki pomagały brytyjskie jednostki specjalne SAS i SBS, na których wzorowano organizację. Gotowość bojową jednostka osiągnęła w 1984 r.

Przeznaczenie
Jednostka przeznaczona jest do prowadzenia szerokiego zakresu działań specjalnych. Może wykonywać działania kontrterrorystyczne, w tym operacje ratowania zakładników (na promach i statkach pasażerskich i handlowych, w pociągach, samolotach, budynkach, obiektach morskich tj. platformy).

Jednostka może wspierać także policyjną jednostkę specjalną Delta w działaniach w zwalczaniu incydentów terrorystycznych,  ochronnych działaniach antyterrorystycznych oraz ochronę ważnych instalacji, w tym platform wiertniczych i misje ratowania obywateli norweskich uprowadzonych lub zagrożonych poza granicami kraju. Oprócz tego FSK jest przeznaczona do realizacji działań typowo wojskowych obejmujących m.in. dalekie misje rozpoznawcze, rozpoznanie specjalne, dywersyjne akcje uderzeniowe, prowadzenie operacji zaczepnych, bojowe misje poszukiwawczo-ratownicze CSAR, pomoc ludności cywilnej podczas katastrof humanitarnych, wsparcie medyczne ludności cywilnej i inne.

Organizacja
Szczegółowa organizacja i liczebność, podobnie jak większość działań jednostki jest niejawna. Wiadomo, że na początku lat 90tych jednostka składała się z kilkudziesięciu komandosów, ale w ostatnich latach jej stan osobowy oraz wyposażenie w sprzęt został yw znacznym stopniu zwiększone. Jednostka podzielona jest na 2 zespoły bojowe, z których jeden specjalizuje się w wodnych działaniach specjalnych i kontrterrorystycznych. W jednostce służą jedynie zawodowi żołnierze, na 7letnich kontraktach.

Działania
Komandosi FSK brali udział w ochronie króla Norwegii, pozostawali w gotowości bojowej podczas olimpiady w Lillehammer w 1994 r., wykonywali zadania ochronne podczas szczytu ministrów obrony NATO w Bergen w 1996 r.

W prasie można było przeczytać informacje o działaniach FSK w Irlandii Północnej wspólnie z SAS. Na pewno współpracowano z Brytyjczykami i duńskimi siłami specjalnymi z podczas operacji pokojowej w Bośni . Także według niepotwierdzonych informacji jednostka brała udział w poszukiwaniach w 1995 r. w Indiach uprowadzonego obywatela norweskiego.

Dowódcy jednostki wspominają, że od połowy lat 90tych jednostka uczestniczyła w kilku misjach zagranicznych co wiązało się m.in. ze zwiększeniem personelu i wyposażenia.

Pod koniec lat 90tych, komandosi z FSK byli w gotowości bojowej wspólnie z komandosami z MJK do udziału w ramach sił NATO przeciwko oddziałom serbskim w Kosowie oraz odbijania z ich rąk norweskich żołnierzy wchodzących w skład sił pokojowych (do takich incydentów na szczęście jednak nie doszło).  FSK była prawdopodobnie wśród pierwszych żołnierzy NATO, którzy wkroczyli do Prisztiny podczas wojny w Kosowie. Norwegia, mimo, że jest jednym z najmniejszych państw NATO, wydzieliła jeden z największych komponentów sił specjalnych w ramach Natowskich Sił Odpowiedzi (NRF).

Jednostka brała udział w działaniach w Afganistanie, m.in. w ramach operacji „Enduring Freedom”  wchodząc w skład Task Force K-Bar. Brała udział w uwolnieniu z rąk porywaczy niemieckiej obywatelki Christiny Meier.

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Czy te spodnie spełnią Twoje oczekiwania? »

 


Gdy ciemność nie jest Twoim sprzymierzeńcem » Wypróbuj smar do ruchomej części broni »
zasilanie smar do pielęgnacji broni

 


Cieszą się popularnością na całym świecice! Dlaczego? »

 


Bluza taktyczna w roli głównej - obejrzyj film z jej udziałem » Czego nie wiesz o binokularze noktowizyjnym »
bluza taktyczna gogle balistyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Jaką broń wybierają strzelcy wyborowi » Nie strać celu mimo ciemności »
bron palna oświetlenie taktyczne

 


Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego  »
kurs strzelecki

 


Namierz cel w ciemoności » Wypatrz swojego wroga z odległości »
hydrauliczny wyważacz

 Latarki na karabin -  niewielkie gabarety duża moc? »
latrki na karabin

 


Nie daj się zaskoczyć w ciemności » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa bluza taktyczna

 

Na czym polega specyfika komunikacji w wojsku »

 


Sprzęt do wspinaczki, który zapewni maksimum swobody i bezpieczeństwa » Dobierz wyposażenie na miarę czasów  »
latarki czołowe

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Wsparcie dla SAS

W związku z małą liczbą kandydatów spełniających wysokie wymagania rekrutacyjne brytyjskiego 22. Pułku Special Air Service oraz niemalejącym zaangażowaniem tej formacji w operacje na świecie...

Aktualny numer

2/2020
SPECIAL OPS 2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Ratownictwo taktyczne
  • - XX lat CBŚP
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl