Kampfschwimmerkompanie

Kampfschwimmerkompanie kontynuuje tradycje płetwonurków bojowych Kampfschwimmer z czasów II wojny światowej. Jednostka wchodząca w skład marynarki wojennej Niemiec (Bundesmarine) przeznaczona do podwodnej infiltracji oraz dywersji z niemieckiej marynarki wojennej.

Historia

Powstanie jednostki zbiegło się z wstąpieniem Niemiec do struktur NATO w 1958 r. i związane było z obawami przed wojną z ZSRR. Powstanie jednostki wiązało się z koniecznością ochrony wybrzeża i wód terytorialnych Niemiec na Morzu Bałtyckim. Pierwsi żołnierze jednostki przeszli szkolenie w Nageurs de Combat z francuskiej Marine Nationale. Pierwsze szkolenia odbywały się w bazie List na bałtyckiej wyspie Sylt, natomiast reszta zadań szkoleniowych była realizowana Eckernförde nad Zatoką Kilońską, gdzie do dzisiaj mieści się dowództwo Bundesmarine, szkoła morska Marinewaffenschule (MWaS) oraz dowództwo jednostki. Od 1970 r. całość szkoleń jest realizowana w Eckernförde. Od połowy lat 70tych jednostka aktywnie współpracuje z amerykańskimi komandosami z Navy SEAL.

Przeznaczenie

Do 1989 r. zadania Kampfschwimmerkompanie  koncentrowały się głównie na przeprowadzeniu ataków i niszczeniu instalacji i statków nieprzyjaciela (państw Układu Warszawskiego) w portach i na morzu, przede wszystkim w byłej NRD, zabezpieczaniu terenów przewidzianych do desantu wojsk NATO.  Wskutek zmian politycznych i zjednoczenia Niemiec oraz nowych wyzwań zadania jednostki uległy zmianom i wynikają z reorientacji w niemieckiej polityce bezpieczeństwa. Obecnie Kampfschwimmerkompanie przeznaczony jest  do wykonywania operacji specjalnych i działań prowadzonych na morzu, w powietrzu i na lądzie (przede wszystkim na terenach przybrzeżnych) i obejmuje działania ofensywne (walkę z międzynarodowym terroryzmem, rozpoznanie portów, obiektów przybrzeżnych i statków, pozyskiwanie informacji i udział w zbrojnej operacji ewakuacji) oraz defensywne (ochronę własnych statków i urządzeń morskich w kraju i poza jego granicami), a także operacje typu ratowniczo-poszukiwawczych (CSAR). Jednostka wykonuje zadania w ramach operacji niemieckiej Marynarki Wojennej, NATO, Unii Zachodnioeuropejskiej lub ONZ.
Podobnie jak GSG 9 i KSK jednym z zadań jednostki jest wsparcie militarne – szkolenie, doradztwo i wsparcie wojsk sojuszniczych i narodowych podczas pokoju.

Organizacja

Jednostka jest podległa dowódcy Bundesmarine (niebezpośrednio) i wchodzi w skład zgrupowania płetwonurków (batalionu) Eckernförde, w którego składzie znajdują się jeszcze sztab, logistyka, kompania szkolna, kompania Minentaucher (nurków minerów) oraz grupa łodzi bojowych. Jednostka trenuje nad Bałtykiem, Morzem Północnym, Kanałem La Manche, nad Oceanem Atlantyckim i Morzem Śródziemnym. Współpracuje m.in. z brytyjskim Special Boat Service (SBS), Navy SEAL Team 2, siłami specjalnymi francuskiej Marynarki Wojennej.

Operacje

Po 1991 r. po podjęciu przez rząd niemiecki decyzji o udziale sił zbrojnych w działaniach poza terytorium Niemiec (pierwszy raz od zakończenia II wojny światowej), jednostka brała udział w licznych operacjach międzynarodowych.

  • W operacji Südflanke w 1991 – kontrola wód Morza Śródziemnego i Zatoki Perskiej przez niemiecką Marynarkę Wojenną, płetwonurkowie usuwali m.in. miny z wód Zatoki.
  • Sharp Guard na Adriatyku w 1993  – blokowanie wód Morza Adriatyckiego m.in. przez siły państw NATO i innych państw z Europy Środkowo – Wschodniej w celu wymuszenia sankcji ekonomicznych i niedopuszczenia dostaw broni do państw byłej Jugosławii.
  • Restore Hope w Somalii w 1994. 
  • Misja KFOR w Kosowie w latach 1999-2002 .
  • Patrolowanie okrętów na Oceanie Indyjskim w ramach operacji Enduring Freedom w 2002.

 

Komentarze

1
X-men / 05-09-2011, 09:58
Kampfschwimmerkompanie kontynuuje tradycje płetwonurków bojowych Kampfschwimmer z czasów II wojny światowej. - oj tak szlachetne tradycje :))
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Gdy ciemność nie jest Twoim sprzymierzeńcem » Wypróbuj smar do ruchomej części broni »
zasilanie smar do pielęgnacji broni

 


Cieszą się popularnością na całym świecice! Dlaczego? »

 


Bluza taktyczna w roli głównej - obejrzyj film z jej udziałem » Czego nie wiesz o binokularze noktowizyjnym »
bluza taktyczna gogle balistyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Jaką broń wybierają strzelcy wyborowi » Nie strać celu mimo ciemności »
bron palna oświetlenie taktyczne

 


Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego  »
kurs strzelecki

 


Namierz cel w ciemoności » Wypatrz swojego wroga z odległości »
hydrauliczny wyważacz

Spodnie taktyczne - zachowaj swobodę w najtrudniejszej sytuacji »
spodnie taktyczne

 


Nie daj się zaskoczyć w ciemności » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa bluza taktyczna

 

Na czym polega specyfika komunikacji w wojsku »

 


Sprzęt do wspinaczki, który zapewni maksimum swobody i bezpieczeństwa » Dobierz wyposażenie na miarę czasów  »
latarki czołowe

 


05/07/2020Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Trening medyczny w PKW UNIFIL

„Im więcej potu na ćwiczeniach, tym mniej krwi w boju.” To zdanie, które zna każdy żołnierz Wojska Polskiego. Bez właściwego i profesjonalnego treningu nie osiągnie się celu operacyjnego w realnym...

Aktualny numer

2/2020
SPECIAL OPS 2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Ratownictwo taktyczne
  • - XX lat CBŚP
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl