Korps Commandotroepen (KCT)

KCT jest elitarną jednostką specjalną Holenderskiej Królewskiej Armii przeznaczoną do realizacji szerokiego spektrum operacji specjalnych.

Jej początki sięgają czasów II wojny światowej, kiedy w marcu 1942 r. sformowano w Szkocji oddział komandosów holenderskich. Mimo rozformowania oddziału w 1945 r., część jego żołnierzy walczyła później we Wschodnich Indiach Holenderskich, inni rozpoczęli służbę w ramach holenderskich sił zbrojnych.

Obecnie KCT wraz z BBE wchodzi w skład holenderskiego MARSOF. Do 1996 r. KCT była jednostką nie w pełni zawodową. Od tego czasu w jej strukturze i zdolnościach operacyjnych zaszły bardzo znaczące zmiany, które pociągnęły za sobą duże sukcesy.

Obecnie jest to dojrzała, profesjonalna i wszechstronnie wyszkolona jednostka specjalna. Niewątpliwie przyczyniły się do tego liczne działania na Bałkanach, Bliskim Wschodzie, w Afganistanie i Afryce, które dostarczyły wielu doświadczeń oraz pozwoliły udowodnić, że KCT jest jednostką zdolną przeprowadzać nie tylko operacje specjalne.

Snajperzy - SPECIAL 
OPS EXTRA - Wydanie specjalne 1/2016
SNAJPERZY
SPECIAL OPS EXTRA

Wydanie specjalne 1/2016
Wydawca: Grupa MEDIUM
Rok: 2016
SPRAWDŹ CENĘ »
KUP w Księgarni Militarnej »

Przeznaczenie

Jednostka szkolona jest do następujących działań:

 • Rozpoznania specjalnego, obejmujące zbieranie szczegółowych i precyzyjnych informacji o znaczeniu strategicznym lub operacyjnym.
  - Misji rozpoznawczych o przewidywanym rozmieszczeniu jednostek konwencjonalnych;
  - Rozpoznania i analizy istotnych celów wojskowych i cywilnych;
  - Zbierania  i przekazywania ważnych informacji z obszaru działania i jego otoczenia;
  - Wyszukiwania ważnych obiektów wojskowych na terytorium wroga i nieznanym obszarze.
 • Działań bezpośrednich obejmujących:
  - prowadzenie ataków bezpośrednich;
  - rajdów;
  - innych akcji ofensywnych w małej skali.

  Działania te obejmują ataki na cele wysokiej wartości, sabotaż linii i szlaków komunikacyjnych, wyszukiwanie, przechwytywanie lub uwalnianie personelu lub materiałów, przechwytywanie, niszczenie i neutralizacja ważnych obiektów lub urządzeń.
 • Pomocy wojskowej i zabezpieczania działań obejmujących:

  Pomoc wojskową sojuszniczym, zaprzyjaźnionym i innym siłom w czasie pokoju, napięć, kryzysu i wojny, w zakresie szkolenia, doradztwa, itp.
 • Działań zabezpieczających w tym:
  - Combat serach and rescue (CSAR);
  - Przeciwdziałanie międzynarodowemu o terroryzmowi;
  - Pomocy humanitarna w sytuacjach klęsk;
  - Operacje pokojowe;
  - Działania ochronne;
  - Ewakuacja.

  W czasie pokoju jednostka wspiera holenderskie szkoły wojskowe oraz jednostki 1. Holendersko-Niemieckiego Korpusu Armijnego

Organizacja

KCT składa sie z trzech kompanii bojowych (104SF COY, 105SF COY i 108SF COY) oraz z kompanii, która obejmuje swoim zakresem dowodzenie i sztab, zabezpieczenie logistyczne jej działań oraz szkolenie. Kompanie są zorganizowane, wyszkolone i wyposażone by mogły działać niezależnie przez długi okres. Wszystkie zespoły są przygotowane do osiągnięcia celu dzięki marszom, wykorzystaniu pojazdów zespołowych, śmigłowca i skoków z wys. do 12 tys. stóp.

Każda kompania posiada sekcję wodną, sekcję do działań w terenie górskim oraz sekcję specjalną spadochroniarzy. Wszystkie zespoły w kompani przechodzą podstawowe szkolenie górskie. Kilka zespołów z każdej sekcji szkolonych jest do wykonywania operacji kontrterrorystycznych.

Żołnierze sekcji spadochronowej są szkoleni do przenikania na teren działań z wykorzystaniem skoków HALO i HAHO (z wys. do 30000 tys. stóp), dzięki czemu są zdolni do skoków nawet do 30 mil od terenu działań i przedostania się tam na spadochronach.

Sekcja wodna jest szkolona do realizacji działań w terenie wodnym, na wodzie i pod wodą. Sekcja wykorzystuje kajaki i pontony oraz różnej wielkości łodzie.

Mimo szkolenia górskiego, który przechodzi każdy komandos, każda kompania posiada wydzieloną sekcję do walki w terenie górzystym, zdobywającą doświadczenie podczas szkoleń w wielu krajach.

Każdy żołnierz przechodzi zaawansowane szkolenie specjalistyczne oraz ogólne. W rezultacie zespoły tworzące kompanie, składające się z 8 żołnierzy, posiadają w swoim składzie żołnierzy następujących specjalności: dwóch lekarzy, dwóch snajperów, dwóch specjalistów łączności i dwóch specjalistów ds. materiałów wybuchowych i torowania wejść.

Zespoły kontrterrorystyczne  koncentrują szkolenie na działaniach poza granicami w obszarze zarządzania kryzysowego i operacjach pokojowych, w szczególności w terenie miejskim. Działania do jakich są przygotowani obejmują m.in. operacje ratowania zakładników, ewakuacji osób postronnych, aresztowania zbrodniarzy wojennych.

Operacje

Jednostka brała udział w wielu operacjach, głównie w składzie międzynarodowych sił, np. ONZ. Były to działania w następujących miejscach:

 • w Bośnii i Hercegowinie w ramach sił UNPROFOR, IFOR i SFOR (jednostka brała m.in. udział w aresztowaniu 2 serbskich zbrodniarzy wojennych);
 • w Macedonii tworząc zespoły zadaniowe Task Force Essential Harvest oraz Task Force Fox;
 • w Afganistanie w ramach Operacji Enduring Freedom wchodząc w skład Task Group Special Troop oraz w ramach sił ISAF, prowadząc głównie działania z zakresu rozpoznania specjalnego oraz zbierania informacji na potrzeby sił koalicyjnych;
 • w Iraku misja rozpoznawcza w celu przedstawienia szczegółowych informacji na temat sytuacji w kraju i możliwości udziału w operacji, a następnie uczestniczyli w zabezpieczeniu informacyjnym (rozpoznawczym) działając na rzecz batalionu holenderskiego;
 • na Wybrzeżu Kości Słoniowej – ewakuacja obywateli holenderskich oraz ochrona ambasady i jej personelu;
 • na Bliskim Wschodzie - wsparcie jednostki specjalnej Królewskiej Żandarmerii Wojskowej w zabezpieczeniu ewakuacji obywateli holenderskich.

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Czy te spodnie spełnią Twoje oczekiwania? »

 


Gdy ciemność nie jest Twoim sprzymierzeńcem » Wypróbuj smar do ruchomej części broni »
zasilanie smar do pielęgnacji broni

 


Cieszą się popularnością na całym świecice! Dlaczego? »

 


Bluza taktyczna w roli głównej - obejrzyj film z jej udziałem » Czego nie wiesz o binokularze noktowizyjnym »
bluza taktyczna gogle balistyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Jaką broń wybierają strzelcy wyborowi » Nie strać celu mimo ciemności »
bron palna oświetlenie taktyczne

 


Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego  »
kurs strzelecki

 


Namierz cel w ciemoności » Wypatrz swojego wroga z odległości »
hydrauliczny wyważacz

 Latarki na karabin -  niewielkie gabarety duża moc? »
latrki na karabin

 


Nie daj się zaskoczyć w ciemności » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa bluza taktyczna

 

Na czym polega specyfika komunikacji w wojsku »

 


Sprzęt do wspinaczki, który zapewni maksimum swobody i bezpieczeństwa » Dobierz wyposażenie na miarę czasów  »
latarki czołowe

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Salon MSPO 2020 z Brytyjską Wystawą Narodową

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego od 28 lat, we wrześniu, staje się miejscem prezentacji największych dokonań przemysłu zbrojeniowego z całego świata. To nie tylko kompleksowa prezentacja...

Aktualny numer

2/2020
SPECIAL OPS 2/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - Ratownictwo taktyczne
 • - XX lat CBŚP
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl