Wydział Zabezpieczenia Działań Straży Granicznej

Polska, policyjna formacja taktyczna, wywodząca się z powołanych w latach dziewięćdziesiątych plutonów specjalnych Straży Granicznej, funkcjonujących w Komendzie Głównej oraz oddziałach regionalnych. Od roku 2001 centralny pluton specjalny stał się Wydziałem Zabezpieczenia Działań Zarządu Operacyjno – Śledczego KG SG. Powołano także do życia etatowe pododdziały interwencyjne w niektórych placówkach granicznych w międzynarodowych portach lotniczych, odpowiedzialne za interwencje wobec niebezpiecznych i agresywnych osób , oraz ochronę pirotechniczną.

 

Zobacz także: Warsztaty taktyczne w MOSG

Wobec znacznego poszerzenia zadań Straży Granicznej,  reform związanych z integracją europejską  i zmiany roli tej formacji, 1 stycznia 2007 roku powołano do życia nową strukturę pododdziałów specjalnych SG podległą Komendzie Głównej SG. Zarząd Zabezpieczenia Działań składał się z trzech Wydziałów Zabezpieczenia Działań (bojowych) , stacjonujących w Warszawie, Gdańsku i Nowym Sączu oraz innych elementów o szczególnym charakterze, w tym obserwacji i wart ochronnych (skymarshalls).

W wyniku kolejnych przemian i reform, pododdziały regionalne powróciły w podporządkowanie regionalnym oddziałom, z reguły jako ich Wydziały Zabezpieczenia Działań.
Ich zasadnicze zadania to zatrzymywanie szczególnie niebezpiecznych osób, popełniających przestępstwa wchodzące w kompetencje Straży Granicznej oraz interweniowanie w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa i porządku  w obszarze terytorialnej odpowiedzialności Straży. Mogą także  wykonywać inne zadania zgodne z ich wyszkoleniem, w tym wspomagać ochronę osób oraz udzielać pomocy podczas działań ratowniczych.

Zobacz także: Przygotowania do EURO 2012 w WZD MOSG

Zgodnie z kompetencjami macierzystej formacji, WZD mogą wykonywać zadania na obszarze całego kraju, podczas zwalczania przestępczości granicznej (głównie przemyt i nielegalna migracja), jak również podczas ochrony bezpieczeństwa w komunikacji międzynarodowej. Szczególnym obszarem działania jest granica morska, w tym wody terytorialne i wyłączna strefa ekonomiczna na Bałtyku, co sprawia że WZD Morskiego Oddziału Straży Granicznej specjalizuje się w działaniach specjalnych na morzu (w tym abordażowych). Pozostałe jednostki szkolą się w zakresie adekwatnym do potrzeb wynikających ze specyfiki ich oddziałów. Zgodnie z przepisami, mogą także brać udział w operacjach zagranicznych (w tym w ramach wspólnych działań europejskich straży granicznych) oraz w razie potrzeby wspomagać siły Policji na całym terytorium kraju.

Nabór realizowany jest spośród funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Zobacz także: Polsko-fińskie ćwiczenia grup specjalnych Straży Granicznych

Podstawowym typem broni krótkiej są obecnie pistolety Glock 17 i 19, broni maszynowej MP5A3 i UMP oraz polskie Glauberyty kilku wersji. Używane są także karabinki rodziny AK (w tym po modernizacjach) oraz na niedużą skalę Colt Canada C8. Spośród strzelb używane są wyroby firm Winchester i Mossberg, a z broni wyborowej karabiny SIG 3000, Blaser LRS2 i SWD. Z umundurowania wykorzystywane są najczęściej czarne kombinezony oraz mundury w kamuflażu wz 93 i Multicam.

Komentarze

2
Sano / 04-04-2015, 23:29
Witam, orientuje się ktoś czy WZD przeprowadza dużo akcji w ciągu np. roku ? Czy często zdarzają się sytuacje kiedy są wzywani ? :)
mch / 03-06-2015, 15:12
z akcji to głównie dokonują zatrzymań osób powiązanych z przestępczością trans graniczną. poza tym się szkolą , bo na granicy ani portach lotniczych nie występują jak narazie (i całe szczęście) ataki terrorystyczne itp do których byliby wzywani. jak dla mnie WZD powinny być podciągnięte pod MON jako grupy szybkiego reagowania do wydarzeń przy strefie nad granicznej no ale wtedy stracilby uprawnienia policyjne dotyczące scigania przestępczości przemytniczej
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Czy wiesz, jak skutecznie chronić wzrok podczas akcji? »

oulary taktyczne

 


Tundra w czym jest lepsza od innych czołówek » Jakie cechy muszą mieć buty taktyczne »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz obuwie na prawdziwą przygodę »

buty

 


Nie możesz zabrać plecaka? Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt  » Co powinno się znaleźć w pakiecie ratunkowym czworonożnego towarzysza broni »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Czy masz odpowiednie obuwie na wiosenne wojaże? Sprawdź »

Olej w piance? Do czego to służy »


olej do czyszczenia

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualny numer

1/2022
SPECIAL OPS 1/2022
W miesięczniku m.in.:
  • - Commando Garud
  • - Marine Mammals in SPECIAL OPS
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl