601.Skupina speciálních sil

Motto: DUM SPIRO SPERO
601.Skupina speciálních sil jest jednostką bezpośrednio podległą Ministrowi Obrony Narodowej Republiki Czeskiej, funkcjonującą w strukturach Wywiadu Wojskowego. Jednostka jest jedyną w swoim rodzaju siłą w Armii Czeskiej, dzięki jej unikalnym zdolnościom znacząco przyczynia się do zwiększenia  bezpieczeństwa i obronności Republiki Czeskiej.

Historia

Historia jednostki  sięga października 1952 kiedy została sformowana jako brygada spadochronowa. W 1960 r. została przeniesiona z miejscowości Presov we wschodniej Słowacji do miejscowości Prostejov już jako 22 Brygada Spadochronowa. W 1969 roku, 22 Pułku Spadochroniarzy został stworzony wskutek reorganizacji i przeniesienia z 7 Pułku Spadochroniarzy w Holesov i 1 oraz 4 Kompanii Spadochronowej i Rozpoznania Rekonesans w Chrudim. Do 1969 roku pułk był szkolony zgodnie z radzieckimi metodami do masowych operacji spadochronowych z przeznaczeniem do zdobywania i obrony ważnych obiektów wojskowych do czasu przybycia głównych sił.

Snajperzy - SPECIAL 
OPS EXTRA - Wydanie specjalne 1/2016
SNAJPERZY
SPECIAL OPS EXTRA

Wydanie specjalne 1/2016
Wydawca: Grupa MEDIUM
Rok: 2016
SPRAWDŹ CENĘ »
KUP w Księgarni Militarnej »

Od 1969 roku pułk spadochronowy był zorganizowany w jeden spadochronowy batalion rozpoznawczy i dwie spadochronowe kompanie rozpoznawcze. W 1976 roku zostały rozwiązane jednostki szkolone do masowych operacji spadochronowych i pułk zaczął skupiać się na szkolenia małych grup zwiadowczych, które zostały przeszkolone do przeprowadzenia rozpoznania i dywersji na tyłach wroga.

W 1988 roku jednostka została zreorganizowana do 22 Brygady Spadochronowej i jej struktura organizacyjna była dalej rozwijana.

W 1995 roku zostaje utworzona 6 Brygada Specjalna, której organizację oparto o standardy obowiązujące w armiach NATO. W 2001 r. wskutek zbliżania się do standardów NATO brygada została przeformowana w 6. skupina speciálních sil. Wraz z reformą Sił Zbrojnych jednostka została przeorganizowana w 601. skupinu speciálních sil.

Przeznaczenie

Główne zadania jednostki to:

  • Rozpoznanie specjalne w celu zapewnienia informacji o strategicznym znaczeniu. 
  • Działania ofensywne – prowadzone w celu  zniszczenia lub uszkodzenia obiektów o strategicznym znaczeniu. Działania mogą być prowadzone w formie pułapek, zasadzek lub  poprzez precyzyjne wskazanie celów.
  • Działania szczególne –- w tej grupie znajduje się cały przekrój zadań zleconych przez najwyższe dowództwo Czeskich Sił Zbrojnych (np. misje ratunkowe).

Jednostka korzysta ze wszystkich sposobów dostania się w rejon działania, operuje z ziemi, powietrza i wody, wykorzystując umiejętność nurkowania, lub wykonywania skoków spadochronowych z dużej wysokości (ok. 10 km) zarówno przy pomocy skoków z wysokim otwarciem spadochronu (HAHO) jak i niskim otwarciem (HALO).

Organizacja

Jednostka składa się z dowództwa i sztabu, 3 zespołów (centrów) bojowych (szkoleniowego, rozpoznania, zadań specjalnych) oraz zespołu dowodzenia i wsparcia.

Oprócz operatorów oddziałów bojowych w jednostce są żołnierze o specjalnościach snajperów, nurków, specjalistów ds. materiałów wybuchowych i specjaliści technicznych środków rozpoznania. Stanowią uzupełnienie grup bojowych, tworzonych na podstawie każdego konkretnego zadania "ad hoc".

Z uwagi na fakt, że zadania są wykonywane przez małe zespoły operacyjne, każdy członek grupy bojowej jest w stanie wykonywać co najmniej dwie funkcje (np. zastępca dowódcy jest także medykiem).

Misje zagraniczne

Jednostka realizowała zadania w ramach wielu misji zagranicznych. Pierwsza zagraniczna misja to udział w Pustynnej Burzy w Arabii Saudyjskiej w 1990 roku. W kolejnych latach, członkowie jednostek zaangażowani byli w działania w byłej Jugosławii w misjach IFOR, SFOR i KFOR.

W 2004 została skierowana do udziału w operacji Enduring Freedom w Afganistanie, która była pierwszymi działaniami bojowymi Armii Republiki Czeskiej od zakończenia II wojny światowej. Jednostka wykonywała zadania bojowe w ramach  operacji Enduring Freedom jeszcze w latach 2006, 2008 i 2009. Jej działania zostały wysoko ocenione przez najwyższych przedstawicieli państwa, armii i koalicyjnych partnerów.

Spis operacji zagranicznych, w których brała udział 601.Skupina speciálních sil:
2010 - Ochrona czeskiej ambasady w Kabulu - Afganistan
2008 - 2009 - Operacja Enduring Freedom - Afganistan
2006 - Operacja Enduring Freedom - Afganistan
2004 - IZ SFOR, Irak
2004 - MNF (I), Irak
2004 - Operacja Enduring Freedom w Afganistanie
2003 - Operacja Enduring Freedom, Kuwejt, Irak
2002 - ISAF w Afganistanie
1999 - 2006 - KFOR, była Jugosławii
1996 - 2001 - SFOR, była Jugosławii
1996 - IFOR, była Jugosławii
1990 - Arabia Saudyjska, Kuwejt

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Czy te spodnie spełnią Twoje oczekiwania? »

 


Gdy ciemność nie jest Twoim sprzymierzeńcem » Wypróbuj smar do ruchomej części broni »
zasilanie smar do pielęgnacji broni

 


Cieszą się popularnością na całym świecice! Dlaczego? »

 


Bluza taktyczna w roli głównej - obejrzyj film z jej udziałem » Czego nie wiesz o binokularze noktowizyjnym »
bluza taktyczna gogle balistyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Jaką broń wybierają strzelcy wyborowi » Nie strać celu mimo ciemności »
bron palna oświetlenie taktyczne

 


Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego  »
kurs strzelecki

 


Namierz cel w ciemoności » Wypatrz swojego wroga z odległości »
hydrauliczny wyważacz

 Latarki na karabin -  niewielkie gabarety duża moc? »
latrki na karabin

 


Nie daj się zaskoczyć w ciemności » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa bluza taktyczna

 

Na czym polega specyfika komunikacji w wojsku »

 


Sprzęt do wspinaczki, który zapewni maksimum swobody i bezpieczeństwa » Dobierz wyposażenie na miarę czasów  »
latarki czołowe

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Wsparcie dla SAS

W związku z małą liczbą kandydatów spełniających wysokie wymagania rekrutacyjne brytyjskiego 22. Pułku Special Air Service oraz niemalejącym zaangażowaniem tej formacji w operacje na świecie...

Aktualny numer

2/2020
SPECIAL OPS 2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Ratownictwo taktyczne
  • - XX lat CBŚP
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl