RANGER REGIMENT

Amerykańska wojskowa jednostka specjalna, utworzona w roku 1974. Kontynuuje tradycje jednostek lekkiej piechoty i rozpoznawczych z wojny koreańskiej, II Wojny Światowej, amerykańskiej wojny domowej oraz wojny o niepodległość i okresu kolonialnego. Współczesna historia formacji  rozpoczyna się w roku 1974 wraz z powołaniem 1 i 2 batalionów Ranger, które w roku 1984 uzupełniły trzeci batalion i dowództwo pułku. W roku 2006 sformowano batalion wsparcia, odpowiedzialny za logistyczne, łącznościowe i rozpoznawcze zabezpieczenie działań pułku.

Jednostka podporządkowana jest Dowództwu Operacji Specjalnych (US SOCOM - za pośrednictwem  Dowództwa Operacji Specjalnych US Army), oraz blisko współpracuje z Połączonym Dowództwem Operacji Specjalnych (JSOC). Pułk jest jednostką o charakterze szturmowym, specjalizującą się w działaniach większych sił (kompanii, batalionu), często wspierając działania innych jednostek specjalnych, jak również wojsk regularnych.

Chrztem bojowym 1 i 2 batalionu była operacja „Urugent Fury” na Grenadzie, podczas której Rangersi dokonali desantu spadochronowego w celu zajęcia lotniska Point Salines, bronionego przez żołnierzy kubańskich. Podobny charakter miały działania pułku w roku 1989 w Panamie, kiedy dokonano desantu na wojskowe i cywilne lotniska w Panamie, w celu utorowania drogi innym jednostkom sił inwazyjnych. Wydzielone siły pułku brały udział w operacji „Desert Storm” w Iraku w roku 1991 oraz „Gothic Serpent” w Somalii w roku 1993. Na dużą skalę Rangersi zostali zaangażowani do operacji w Afganistanie  po 11 września 2001, biorąc m.in. udział w desancie spadochronowym  na lotnisko pod Kandaharem w październiku 2001 oraz w licznych operacjach przeciwpartyzanckich w latach następnych. W Iraku żołnierze pułku wraz z innymi jednostkami specjalnymi prowadzili działania przeciw siłom reżimu Saddama, zwłaszcza atakując istotne elementy infrastruktury (lotniska i tamy), a także w ciągu następnych lat działali w zespołach zadaniowych zwalczając ugrupowania rebelianckie i terrorystyczne.  

Pułk jest zorganizowany podobnie do jednostek lekkiej piechoty, z podziałem na kompanie, plutony i drużyny piechoty oraz broni wsparcia (możdzierze 60 i 81 mm, przeciwpancerne pociski kierowane, granatniki automatyczne). Pułk dysponuje także lekkimi pojazdami terenowymi i motocyklami, jest zdolny działać poszczególnymi batalionami i mniejszymi siłami. W zakresie uzbrojenia i wyposażenia indywidualnego wykorzystywane jest typowy sprzęt amerykańskich sił specjalnych, w tym kbk Mk16 i 17 (SCAR), M4A1, karabiny maszynowe M240, kbkm M249 i broń wyborowa.

Symbolem jednostki do roku 2001 był czarny beret. Po przyjęciu tego nakrycia głowy jako standardowego dla całych wojsk lądowych USA, żołnierze pułku noszą berety barwy piaskowej. Warunkiem przyjęcia do służby jest przejście procesu selekcyjnego, znanego jako Ranger Assesment and Selection program, jak również ukończenie szkolenia spadochronowego.

Oprócz  batalionów podległych 75 pułkowi, istnieją także inne bataliony Ranger,  podlegające Ranger Training Brigade. Jest to oddzielna struktura, odpowiedzialna za prowadzenie szkolenia w ramach kursu „Ranger” przygotowującego dowódców niższych szczebli do dowodzenia w trudnych i specyficznych warunkach bojowych (lasy, bagna, góry). Absolwenci tego kursu są określani jako „Ranger – qualified” i wywodzą się z różnych jednostek wojsk specjalnych i regularnych, także państw sojuszniczych.

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Gdy ciemność nie jest Twoim sprzymierzeńcem » Wypróbuj smar do ruchomej części broni »
zasilanie smar do pielęgnacji broni

 


Cieszą się popularnością na całym świecice! Dlaczego? »

 


Bluza taktyczna w roli głównej - obejrzyj film z jej udziałem » Czego nie wiesz o binokularze noktowizyjnym »
bluza taktyczna gogle balistyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Jaką broń wybierają strzelcy wyborowi » Nie strać celu mimo ciemności »
bron palna oświetlenie taktyczne

 


Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego  »
kurs strzelecki

 


Namierz cel w ciemoności » Wypatrz swojego wroga z odległości »
hydrauliczny wyważacz

Spodnie taktyczne - zachowaj swobodę w najtrudniejszej sytuacji »
spodnie taktyczne

 


Nie daj się zaskoczyć w ciemności » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa bluza taktyczna

 

Na czym polega specyfika komunikacji w wojsku »

 


Sprzęt do wspinaczki, który zapewni maksimum swobody i bezpieczeństwa » Dobierz wyposażenie na miarę czasów  »
latarki czołowe

 


05/07/2020Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Wsparcie dla SAS

W związku z małą liczbą kandydatów spełniających wysokie wymagania rekrutacyjne brytyjskiego 22. Pułku Special Air Service oraz niemalejącym zaangażowaniem tej formacji w operacje na świecie...

Aktualny numer

2/2020
SPECIAL OPS 2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Ratownictwo taktyczne
  • - XX lat CBŚP
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl