SPECIAL OPERATIONS AVIATION REGIMENT

Amerykańska wojskowa jednostka lotnicza wyspecjalizowana w operacjach specjalnych. Utworzona po fiasku operacji odbicia zakładników w Iranie, w oparciu o doświadczenia wojny wietnamskiej, na bazie pododdziałów lotniczych 101 Dywizji Powietrzno-szturmowej, ich załóg i sprzętu, początkowo jako tymczasowa grupa operacyjna. W roku 1981 oficjalnie przemianowana na 160 Batalion Lotniczy, w roku 1986 rozbudowaną i nazwaną 160 Grupą Lotniczą, by od roku 1990 nosić nazwę obecną (160 Pułk Specjalnych Operacji Lotniczych).

Jest jednostką lotnictwa wojsk lądowych, podlegającą Dowództwu Operacji Specjalnych (US SOCOM - za pośrednictwem  Dowództwa Operacji Specjalnych US Army), oraz blisko współpracuje z Połączonym Dowództwem Operacji Specjalnych (JSOC).

Jednostka brała udział w szeregu operacji specjalnych, w niemal wszystkich konfliktach zbrojnych, w których zaangażowane były i są amerykańskie siły specjalne, w tym w operacjach :

  • „Urugent Fury” na Grenadzie (1983),
  • „Earnest Will” (ochrona żeglugi na Zatoce Perskiej) 1987-88,
  • „Just Cause” w Panamie (1989),
  • „Desert Storm” (1991)
  • „Ghotic Serpent” w Somalii (1993),
  • „Enduring Freedom” (od 2001 roku),
  • „Iraqi Freedom” (2003 – 2010),
  • „Neptune Spear” (1.05.2011).

Załogi Pułku wykorzystywano także do mniej jawnych działań (wywiezienie z Czadu zdobytego śmigłowca Mi-24 w roku 1987, ataki na liderów somalijskich grup islamistycznych w końcu ostatniej dekady).

Jednostka składa się obecnie z czterech batalionów lotniczych oraz pododdziałów zabezpiecznia i szkolnych, stacjonujących w bazach: Fort Campbell w stanie Kentucky oraz na lotnisku Hunter Army Airfield w stanie Georgia oraz bazie Lewis na wybrzeżu Pacyfiku. W przeszłości istniały także wydzielone pododdziały w Korei i Panamie. Z batalionów pułku szczególną rolę spełnia 1 Batalion, wyspecjalizowany w transporcie i wsparciu jednostek kontrterrorystycznych, jako jedyny wyposażony w lekkie śmigłowce MH-6M i AH-6M (dwie kompanie). Pozostałe pododdziały Pułku używają średnich śmigłowców wielozadaniowych MH-60 oraz ciężkich śmigłówców transportowych MH-47G.

Nabór kadr realizowany jest na zasadzie selekcji doświadczonych załóg latających i specjalistów obsługi naziemnej. Niezależnie od szkolenia specjalistycznego, każdy nowy żołnierz przechodzi szkolenie podstawowe z zakresu zasadniczych umiejętności ogólnowojskowych w tzw. „Green Platoon”. Na niektórych stanowiskach zabezpiecznia i sztabowych służbę pełnią także kobiety.  

W odróżnieniu od innych jednostek lotnictwa wojsk lądowych, załogi jednostki są szkolone w operacjach transportu i desantowania sił specjalnych na wrogim terenie oraz ich wsparciu ogniowym i ewakuacji. Wiąże się z tym intensywny trening w lotach na niskiej wysokości, w nocy i trudnych warunkach atmosferycznych, z wykorzystaniem uzupełniania paliwa w locie, operacjach z pokładów okrętów wojennych, w tym lotniskowców.

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Gdy ciemność nie jest Twoim sprzymierzeńcem » Wypróbuj smar do ruchomej części broni »
zasilanie smar do pielęgnacji broni

 


Cieszą się popularnością na całym świecice! Dlaczego? »

 


Bluza taktyczna w roli głównej - obejrzyj film z jej udziałem » Czego nie wiesz o binokularze noktowizyjnym »
bluza taktyczna gogle balistyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Jaką broń wybierają strzelcy wyborowi » Nie strać celu mimo ciemności »
bron palna oświetlenie taktyczne

 


Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego  »
kurs strzelecki

 


Namierz cel w ciemoności » Wypatrz swojego wroga z odległości »
hydrauliczny wyważacz

Spodnie taktyczne - zachowaj swobodę w najtrudniejszej sytuacji »
spodnie taktyczne

 


Nie daj się zaskoczyć w ciemności » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa bluza taktyczna

 

Na czym polega specyfika komunikacji w wojsku »

 


Sprzęt do wspinaczki, który zapewni maksimum swobody i bezpieczeństwa » Dobierz wyposażenie na miarę czasów  »
latarki czołowe

 


05/07/2020Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Zakończenie I Rajdu Weterana

Na terenie 18 Dywizji Zmechanizowanej im. gen broni Tadeusza Buka w Siedlcach odbyło się zakończenie I Motocyklowego Rajdu Weterana. Wśród uczestników znaleźli się również żandarmi weterani z...

Aktualny numer

2/2020
SPECIAL OPS 2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Ratownictwo taktyczne
  • - XX lat CBŚP
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl