Delta Force (SPECIAL OPERATIONS OPERATIONAL DETACHMENT, Combat Applications Group)

Amerykańska wojskowa jednostka kontrterrorystyczna utworzona w roku 1977, wzorowana na brytyjskim 22 Pułku SAS. Jej powstanie w dużej mierze było wynikiem starań płk. Charlesa Beckwitha, a do ich powodzenia przyczynił się gwałtowny wzrost liczby zamachów terrorystycznych , w tym sytuacji zakładniczych. Początkowo nie ujawniano faktu jej sformowania.

Pierwszą operacją jednostki, prowadzoną wraz z innymi elementami sił specjalnych i regularnych była operacja „Eagle Claw” - próba odbicia zakładników z ambasady USA w Teheranie w roku 1980, przerwana w wyniku awarii śmigłowców podczas lotu przez pustynię, zanim doszło do kontaktu z przeciwnikiem. W kolejnych latach, Delta była angażowana do operacji w Ameryce Łacińskiej, między innymi podczas inwazji na Grenadę w roku 1983 otrzymała zadanie odbicia więźniów politycznych z więzienia Richmond Hill. Podobne zadanie wykonała w roku 1989 w Panamie, ratując obywatela amerykańskiego z jednego z więzień (operacja „Acid Gambit”).

Podczas zamachów terrorystycznychna Bliskim Wschodzie w latach osiemdziesiątych (w tym w Libanie , podczas uprowadzenia wycieczkowca „Achille Lauro” oraz samolotu linii TWA lot 847),  Delta była przygotowana do podjęcia interwencji siłowej, jednak administracja amerykańska decydowała się wówczas na inne (polityczne) sposoby rozwiązania kryzysu.  

Podczas operacji „Desert Storm” (styczeń – luty 1991r.)  komandosi Delty zostali skierowani do akcji bezpośrednich na terytorium Iraku , przede wszystkim  w celu zwalczania – wraz z 22 Pułkiem SAS – wyrzutni rakiet balistycznych R-17 i ich pochodnych (określanych zbiorczym mianem SCUD). Zapewniali także ochronę ważnym osobom, w tym dowódcy wojsk koalicyjnych, gen. N.Schwarzkopfowi.  

W roku 1993 jeden z pododdziałów jednostki został wraz z innymi jednostkami specjalnymi (75 Pułk Piechoty „Ranger”, 160 Pułk Specjalnych Operacji Lotniczych) w ramach Task Force Ranger,  skierowany do Somalii, w celu neutralizacji przywódców walczących z siłami pokojowymi milicji klanowych (operacja „Ghotic Serpent”).  W toku tej operacji, w dniach 3-4 października siły  specjalne stoczyły spektakularną  bitwę z milicjami somalijskimi, przedstawioną w filmie „Helikopter w ogniu”.

Po zamachach z 11 września operatorzy Delty brali aktywny udział w operacjach w Afganistanie, przede wszystkim w akcjach bezpośrednich wymierzonych w siatki Al-Kaidy w tym prawdopodobnie w próbie pojmania mułły Omara w październiku 2001roku oraz w operacji „Anakonda” w roku 2002.  Podczas operacji „Iraqi Freedom” Delta w składzie zespołów zadaniowych sił specjalnych prowadziła działania przeciw ważnym osobom z kręgu elit Saddama Husajna (między innymi eliminując dwóch jego synów w roku 2003) oraz ugrupowań rebelianckich i terrorystycznych w tym m.in. przywódcy Al-Kaidy w Iraku Abu Musabie Al-Zarakwiemu, zabitym w roku 2006. Jest niewykluczone, że jej operatorzy mieli wykonać zadanie likwidacji Osamy ben Ladena jeszcze przed rokiem 2001, i że byli angażowani do niejawnych operacji kontrterrorystycznych przed i po 11 września.

Delta udziela też pomocy szkoleniowej innym jednostkom, w tym polskim. Jej szkoleniowcy odegrali istotną rolę przy tworzeniu GROM-u. Wspomagali także kolumbijskie siły specjalne w walce z kartelami narkotykowymi.

Szczegółowa struktura organizacyjna jednostki jest nieznana, prawdopodobnie zbliżona jest do 22 Pułku SAS z kilkoma kilkudziesięcioosobowymi kompaniami i pododdziałami wsparcia. Być może dysponuje własnym elementem rozpoznawczym i lotniczym. Od roku 1980 Delta znajduje się w podporządkowaniu Joint Special Operations Command, pod względem szkolenia i użycia.  

Podobny do brytyjskieh charakter ma selekcja, kładąca duży nacisk na wytrzymałość psychofizyczną (w tym marsze na stopniowo zwiększanych dystansach).

Delta używa szeregu systemów uzbrojenia, typowych jak i nietypowych dla amerykańskich sił specjalnych, w tym pistolety M1911 i ich klony,  pistolety maszynowe MP5, karabinki M4 i ich pochodne, w tym HK 416 oraz inne typy broni i sprzętu specjalistycznego.

Zobacz także: Eric Haney "Delta Force"

Komentarze

1
Mati_00 / 11-10-2016, 12:21
Chętnie zobaczyłbym artykuł o tej jednostce w papierowym wydaniu
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Gdy ciemność nie jest Twoim sprzymierzeńcem » Wypróbuj smar do ruchomej części broni »
zasilanie smar do pielęgnacji broni

 


Cieszą się popularnością na całym świecice! Dlaczego? »

 


Bluza taktyczna w roli głównej - obejrzyj film z jej udziałem » Czego nie wiesz o binokularze noktowizyjnym »
bluza taktyczna gogle balistyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Jaką broń wybierają strzelcy wyborowi » Nie strać celu mimo ciemności »
bron palna oświetlenie taktyczne

 


Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego  »
kurs strzelecki

 


Namierz cel w ciemoności » Wypatrz swojego wroga z odległości »
hydrauliczny wyważacz

Spodnie taktyczne - zachowaj swobodę w najtrudniejszej sytuacji »
spodnie taktyczne

 


Nie daj się zaskoczyć w ciemności » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa bluza taktyczna

 

Na czym polega specyfika komunikacji w wojsku »

 


Sprzęt do wspinaczki, który zapewni maksimum swobody i bezpieczeństwa » Dobierz wyposażenie na miarę czasów  »
latarki czołowe

 


05/07/2020Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Wsparcie dla SAS

W związku z małą liczbą kandydatów spełniających wysokie wymagania rekrutacyjne brytyjskiego 22. Pułku Special Air Service oraz niemalejącym zaangażowaniem tej formacji w operacje na świecie...

Aktualny numer

2/2020
SPECIAL OPS 2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Ratownictwo taktyczne
  • - XX lat CBŚP
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl