Delta Force (SPECIAL OPERATIONS OPERATIONAL DETACHMENT, Combat Applications Group)

Amerykańska wojskowa jednostka kontrterrorystyczna utworzona w roku 1977, wzorowana na brytyjskim 22 Pułku SAS. Jej powstanie w dużej mierze było wynikiem starań płk. Charlesa Beckwitha, a do ich powodzenia przyczynił się gwałtowny wzrost liczby zamachów terrorystycznych , w tym sytuacji zakładniczych. Początkowo nie ujawniano faktu jej sformowania.

Pierwszą operacją jednostki, prowadzoną wraz z innymi elementami sił specjalnych i regularnych była operacja „Eagle Claw” - próba odbicia zakładników z ambasady USA w Teheranie w roku 1980, przerwana w wyniku awarii śmigłowców podczas lotu przez pustynię, zanim doszło do kontaktu z przeciwnikiem. W kolejnych latach, Delta była angażowana do operacji w Ameryce Łacińskiej, między innymi podczas inwazji na Grenadę w roku 1983 otrzymała zadanie odbicia więźniów politycznych z więzienia Richmond Hill. Podobne zadanie wykonała w roku 1989 w Panamie, ratując obywatela amerykańskiego z jednego z więzień (operacja „Acid Gambit”).

Podczas zamachów terrorystycznychna Bliskim Wschodzie w latach osiemdziesiątych (w tym w Libanie , podczas uprowadzenia wycieczkowca „Achille Lauro” oraz samolotu linii TWA lot 847),  Delta była przygotowana do podjęcia interwencji siłowej, jednak administracja amerykańska decydowała się wówczas na inne (polityczne) sposoby rozwiązania kryzysu.  

Podczas operacji „Desert Storm” (styczeń – luty 1991r.)  komandosi Delty zostali skierowani do akcji bezpośrednich na terytorium Iraku , przede wszystkim  w celu zwalczania – wraz z 22 Pułkiem SAS – wyrzutni rakiet balistycznych R-17 i ich pochodnych (określanych zbiorczym mianem SCUD). Zapewniali także ochronę ważnym osobom, w tym dowódcy wojsk koalicyjnych, gen. N.Schwarzkopfowi.  

W roku 1993 jeden z pododdziałów jednostki został wraz z innymi jednostkami specjalnymi (75 Pułk Piechoty „Ranger”, 160 Pułk Specjalnych Operacji Lotniczych) w ramach Task Force Ranger,  skierowany do Somalii, w celu neutralizacji przywódców walczących z siłami pokojowymi milicji klanowych (operacja „Ghotic Serpent”).  W toku tej operacji, w dniach 3-4 października siły  specjalne stoczyły spektakularną  bitwę z milicjami somalijskimi, przedstawioną w filmie „Helikopter w ogniu”.

Po zamachach z 11 września operatorzy Delty brali aktywny udział w operacjach w Afganistanie, przede wszystkim w akcjach bezpośrednich wymierzonych w siatki Al-Kaidy w tym prawdopodobnie w próbie pojmania mułły Omara w październiku 2001roku oraz w operacji „Anakonda” w roku 2002.  Podczas operacji „Iraqi Freedom” Delta w składzie zespołów zadaniowych sił specjalnych prowadziła działania przeciw ważnym osobom z kręgu elit Saddama Husajna (między innymi eliminując dwóch jego synów w roku 2003) oraz ugrupowań rebelianckich i terrorystycznych w tym m.in. przywódcy Al-Kaidy w Iraku Abu Musabie Al-Zarakwiemu, zabitym w roku 2006. Jest niewykluczone, że jej operatorzy mieli wykonać zadanie likwidacji Osamy ben Ladena jeszcze przed rokiem 2001, i że byli angażowani do niejawnych operacji kontrterrorystycznych przed i po 11 września.

Delta udziela też pomocy szkoleniowej innym jednostkom, w tym polskim. Jej szkoleniowcy odegrali istotną rolę przy tworzeniu GROM-u. Wspomagali także kolumbijskie siły specjalne w walce z kartelami narkotykowymi.

Szczegółowa struktura organizacyjna jednostki jest nieznana, prawdopodobnie zbliżona jest do 22 Pułku SAS z kilkoma kilkudziesięcioosobowymi kompaniami i pododdziałami wsparcia. Być może dysponuje własnym elementem rozpoznawczym i lotniczym. Od roku 1980 Delta znajduje się w podporządkowaniu Joint Special Operations Command, pod względem szkolenia i użycia.  

Podobny do brytyjskieh charakter ma selekcja, kładąca duży nacisk na wytrzymałość psychofizyczną (w tym marsze na stopniowo zwiększanych dystansach).

Delta używa szeregu systemów uzbrojenia, typowych jak i nietypowych dla amerykańskich sił specjalnych, w tym pistolety M1911 i ich klony,  pistolety maszynowe MP5, karabinki M4 i ich pochodne, w tym HK 416 oraz inne typy broni i sprzętu specjalistycznego.

Zobacz także: Eric Haney "Delta Force"

Komentarze

1
Mati_00 / 11-10-2016, 12:21
Chętnie zobaczyłbym artykuł o tej jednostce w papierowym wydaniu
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Co jest niezbędne w uzbrojeniu komandosa »
uzbrojenie

 


Na czym polega: monitoring ze sztuczną inteligencją  » Podpowiadamy, jakie urządzenia chronią Twoje informacje »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Co zabrać ze sobą na zimową wyprawę »
sprzet na zime

 


Dobierz pojazd elektryczny na niedostępne tereny »

Olej w piance? Do czego to służy »

pojazd elektryczny
olej do czyszczenia

 


Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych »

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


 Co sprawia, że ten filtr do wody jest wyjątkowy »

filtry do wody

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
ubrania taktyczne

 


Jakie buty na zimowe wyprawy »
kursy strzeleń
05/07/2020

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Aktualny numer

6/2021
SPECIAL OPS 6/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Master of protection
  • - Bicykle dla specjalsa?
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl